رییس سازمان فضایی به عصر لینك خبر داد

توضیحاتی درباره یك ماهواره پرحاشیه، بومی سازی بیشتر زیر سیستم های اصلی فضایی در كشور

توضیحاتی درباره یك ماهواره پرحاشیه، بومی سازی بیشتر زیر سیستم های اصلی فضایی در كشور به گزارش عصر لینك رئیس سازمان فضایی ایران با تاكید بر اینكه پژوهشگران حوزه فضایی به دانش فنی ساخت بیشتر زیر سیستم های اصلی ماهواره ها دست یافته اند، اظهار داشت: امكان دارد برای چند سیستم اصلی ماهواره از ظرفیت سایر كشورها بهره برده باشیم، ولی در تلاش هستیم كه تمام زیر سیستم ها در كشور تولید شوند و این توان نیز در بخش های خصوصی وجود دارد.


به گزارش عصر لینك به نقل از ایسنا، در اخباری كه بتازگی انتشار یافته بود، ادعا شد كه در ماهواره "ناهید ۱"، در زمینه میكروكنترلرهای دقیق برای عملكرد صحیح این ماهواره، از تجهیزات شركت آلمانی "فالهابر" (FalFaulhaber) استفاده شده است.
چندی قبل نیز خبرگزاری های آمریكایی، تصاویر ماهواره ای را منتشر نمودند كه در آن دودی حاصل از انفجار یك موشك در مركز فضایی ایران دیده می شود. این رسانه ها مدعی شدند سكویی كه در عكس دیده می شود، سكوی پرتاب موشك ماهواره بر است و آنرا مربوط به ماهواره ناهید دانستند.
رئیس سازمان فضایی ایران یكی از اقدامات باارزش كشور را دستیابی پژوهشگران كشور به دانش فنی طراحی و ساخت سیستم های اصلی ماهواره ای دانست كه خیلی از این سیستم ها با توان داخلی تولید می شود.
ماهواره "ناهید ۱"، اولین ماهواره مخابراتی كشور است كه در پژوهشكده سامانه های ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران طراحی و ساخته شده است و بگفته رئیس این پژوهشگاه ساخت ماهواره "ناهید ۱" به انتها رسیده و به سازمان فضایی ایران تحویل داده شده است.
ماموریت این ماهواره مخابراتی در امتداد دستیابی به فناوری طراحی و ساخت ماهواره های مخابراتی زمین آهنگ است. ناهید، ماهواره ای مكعب مستطیلی است كه علاوه بر صفحات خورشیدی نصب شده بر روی بدنه آن، از دو صفحه خورشیدی بازشونده بهره می برد. وزن این ماهواره ۵۰ كیلوگرم و طول و عرض و ارتفاع آن ۵۰ در ۵۰ در ۶۰ سانتی متر و نوع مدار آن بیضوی ۲۵۰ در ۳۷۵ كیلومتر با طول عمر ۴۰ روزه تعیین شده است.
ارسال سیگنال ناهید ۱ در باند S و UHF و ارسال داده های تله متری و تصاویر و دریافت فرمان در باند S به صورت دو طرفه، بدون نیاز به نشانه روی انجام می شود. همین طور زیرسیستم توان ماهواره ناهید، انرژی الكتریكی تمامی بخش های ماهواره را در طول عمر عملیاتی تامین می كند.
مكانیزم ماهواره، دو آرایه خورشیدی را به اندازه ۹۰ درجه در مدار باز می كند و حسگرهایی نیز برای اندازه گیری شتاب باز شدن آرایه ها تعبیه شده است كه این آرایه ها در هنگام پرتاب در وضعیت بسته قرار دارند و در مدار با فرمان زمینی باز می شوند و از آغاز تا اختتام بازشدن مكانیزم آرایه های خورشیدی در شب مداری، تصویربرداری می شود.


ماهواره ای با حواشی زیاد
دكتر مرتضی براری در گفت و گو با ایسنا با اشاره به طراحی و ساخت ماهواره ناهید، اظهار نمود: كل تست های این ماهواره انجام شده و ایستگاه های زمینی آماده شده است.
وی از انجام تست های سازگاری با ماهواره بر آگاهی داد و تصریح كرد: در تلاش هستیم تا با بخش دفاع هماهنگی های لازم را انجام می دهیم تا در زمانی كه مراجع ذی صلاح تایید كردند، بتوانیم این ماهواره را آماده پرتاب نماییم.
بومی سازی فناوری های ماهواره
رئیس سازمان فضایی درباب اخبار انتشار یافته در زمینه وارداتی بودن فناوری های فضایی، اشاره كرد: نكته مهم در ساخت ماهواره ها در كشور این است كه دانش طراحی و ساخت ماهواره در كشور بومی سازی شده است.
وی با تاكید بر اینكه بیشتر ساب سیستم های ماهواره ها در كشور بومی شده است، تصریح كرد: امكان دارد چند سیستم اصلی باشد كه از ظرفیت سایر كشورها بهره برده باشیم، ولی در تلاش هستیم كه تمام زیر سیستم ها در كشور تولید شوند و این توان نیز در بخش های خصوصی وجود دارد.
براری ابراز امیدواری كرد كه ۱۰۰ درصد سیستم های اصلی در كشور تولید شود، درباب برنامه های سازمان فضایی برای وارد شدن بخش خصوصی در طراحی و ساخت ماهواره اظهار داشت: مهمترین اقدام ما صنعتی سازی صنعت فضایی است و خوشبختانه ماهواره های مدار لئو صنعتی سازی شده است و امروزه در دنیا ۷۶ درصد كل بخش فضا توسط بخش خصوصی مدیریت می شود.
معاون وزیر ارتباطات افزود: ما نیز باید این عرصه را برای بخش خصوصی باز نماییم و در نخستین اقدام، فراخوان شناسایی شركت ها برای ساخت و تحویل ماهواره ها در مدار ماهواره های سنجشی اپتیكی و ماهواره های راداری را شروع كردیم و با این اقدام امیدواریم شاهد ورود بخش خصوصی برای ساخت كامل ماهواره و قرارگیری آن در مدار باشیم.
براری با اشاره به نقش ماهواره ها در فرآیند ارتباطات اضافه كرد: بیشتر از یك سوم از اقتصاد صنعت فضایی مربوط به ماهواره های مخابراتی می شود، ضمن آنكه این فناوری دارای كاربردهای وسیعی در توسعه ارتباطات دریایی و همین طور مناطق روستایی و دورافتاده است.
وی با اشاره به كاربردهای ماهواره های مخابراتی در شرایط بحرانی، اشاره كرد: در سیل فروردین ماه امسال با وجود آنكه خیلی از زیر ساخت ها لطمه دیده بودند، ولی سیستم ATM به سبب آنكه به ماهواره ها متصل هستند، خدمات آن ارائه می شد.
براری در عین حال با اشاره به اینكه ماهواره های مخابراتی با چالش هایی چون "تاخیر" و "هزینه بالا" مواجه می باشد، تصریح كرد: با رشد فناوری و توسعه منظومه ماهواره های كوچك در مدار لئو این چالش حدودا در حال برطرف شدن است. به عبارت دیگر منظومه ماهواره مخابراتی به یكی از زیر ساخت های ارتباطی كشورها تبدیل گشته است.
رئیس سازمان فضایی ایران با تاكید بر لزوم حضور حداكثر در این حوزه، اظهار نمود: امروزه دو حوزه اینترنت باند پهن و اینترنت اشیا دو فرصت برای شبكه منظومه ماهواره های مخابراتی است و پیش بینی می شود كه تا ۲۰ سال آینده اقتصاد اینترنت باند پهن به بیشتر از ۴۴۰ میلیارد دلار برسد.
وی اشاره كرد: بر این اساس ما تلاش می نماییم كه در كشور علاوه بر توسعه فناوری هایی كه در پروژه سری ماهواره های "ناهید" پیگیری می نماییم، با قرار دادن ماهواره های مخابراتی در مدار ژئو زمینه را برای ورود بخش خصوصی فراهم نماییم كه برای این منظور در نخستین اقدام پروانه اپراتوری ماهواره مخابراتی را به تصویب رساندیم.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینكه ۲۵ امتیاز نقطه مداری در سایت اتحادیه بین المللی مخابراتی ثبت كرده ایم، تصریح كرد: با این اقدامات بستر برای ورود سرمایه گذاری بخش خصوصی در ماهواره های ژئو و منظومه ماهواره های لئو فراهم گشته است.
وی توسعه بازار محصولات فضاپایه را یكی از دغدغه های سازمان فضایی دانست و اظهار داشت: هم اكنون بیشتر از ۶۰ اپراتور ماهواره مخابراتی فعال است و بیشتر از ۴۵ كشور دنیا ماهواره مخابراتی دارند و كشور ما نیز باید در این آمارها قرار گیرد و باید تلاش نماییم كه حضور شركت های ایرانی در این صنعتی كه اقتصاد آن پر شتاب حركت می كند، افزایش یابد.
ورود شركت های خصوصی در حوزه فضایی
براری با اشاره به اینكه هم اكنون ما با ۱۵ شركت بزرگ در این زمینه در ارتباط هستیم، اظهار نمود: ماهواره های مخابراتی به سرمایه گذاری بیشتر از ۲۵۰ میلیون دلاری نیاز دارند، البته مكانیزم های تشویقی و فاینانس برای سازندگان وجود دارد.
وی ابراز امیدواری كرد كه بزودی كنسرسیوم شركت های خصوصی شكل بگیرد و شاهد ایجاد نخستین اپراتور ماهواره مخابراتی با سرمایه گذاری بخش خصوصی باشیم.1398/07/14
14:29:15
5.0 / 5
4427
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب