معاون وزیر ارتباطات مطرح كرد

رتبه ۸۶ ایران در حوزه دولت الكترونیك

رتبه ۸۶ ایران در حوزه دولت الكترونیك به گزارش عصر لینك معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینكه سطح آمادگی دولت در مشاركت با بخش خصوصی پایین است، اظهار داشت: رتبه ۸۶ ایران در حوزه دولت الكترونیك با وضعیت مورد انتظار فاصله دارد.به گزارش عصر لینك به نقل از مهر امیر ناظمی بامداد امروز دوشنبه در رویداد ملی زمینه سازی مشاركت بخش غیردولتی در پروژه های دولت الكترونیك كه در وزارت ارتباطات برگزار شد، با انتقاد از فقدان آمادگی دولت در همكاری با بخش خصوصی اظهار داشت: شروع دولت در ایران با همكاری بخش خصوصی شكل گرفت و بخش خصوصی ۳۳ سال پیش از كشف نفت و ۳۱ سال پیش از مشروطیت، برق را به ایران آورد و اداره روشنایی معابر ایجاد كرد اما امروز می بینیم كه آمادگی دولت در همكاری با بخش خصوصی در پایین ترین سطح ممكن قرار دارد و دولت پاسخگوی مشاركت بخش خصوصی نیست.
وی با اشاره به اینكه شاهد فرآیندهای بسیار قدیمی در حوزه همكاریهای اقتصادی در دولت هستیم، افزود: از زمانی كه نفت وارد عرصه اقتصادی شد، دیگر احتیاج به بخش خصوصی از جانب دولت احساس نشد و الان شاهد فقدان آمادگی لازم برای نوآوری در حوزه های اقتصادی هستیم كه بخش خصوصی می تواند این خلاء را جبران كند.
ناظمی با اشاره به اینكه امروز دولت نه تنها توانمندی فنی و ابزاری ندارد، بلكه به واسطه تحریم ها، توانمندی مالی هم برای اجرای خیلی از پروژه ها را ندارد و ناچار به همكاری با بخش خصوصی است، اظهار داشت: با این وجود سطح آمادگی پایین و ضعیفی در دولت برای همكاری با بخش خصوصی دیده می شود.
معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینكه دولت الكترونیك زیرساخت ورود به قرن جدید به حساب می آید و نیازمند آمادگی این زیرساخت ها در كشور هستیم، اظهار داشت: ما نمی توانیم با زیرساخت های جهان مدرن قهر باشیم و تنها راه گریز ما از وضعیت كنونی، توسعه دولت الكترونیك است.
وی اظهار داشت: با این وجود شاهد می باشیم كه رتبه ما از سال ۲۰۰۵ تابحال در دولت الكترونیك در بین كشورهای جهان بالای ۱۰۰ بوده و تنها در سال ۲۰۱۶ با كمی ارتقاء به رتبه ۸۶ رسیدیم، این در شرایطی است كه در زمینه سهولت كسب و كار و رقابت پذیری كه زیرشاخص های دولت الكترونیك محسوب می شوند هم وضعیت مناسبی نداریم.
ناظمی خاطرنشان كرد: رتبه ۸۶ ما در دولت الكترونیك قابل تقدیر نبوده و از وضعیت مورد انتظار فاصله داریم، این در شرایطی است كه ما در جایگاه متوسط جهانی قرار داریم و فاصله ما با كشورهای منطقه هم زیاد نیست، بر این اساس باید در رفتار و نگاهمان به توسعه زیرساخت های دولت الكترونیك بازاندیشی نماییم.
وی یكی از شاخصهای اصلی توسعه یافتگی را بر اساس آمارهای ITU شاخص مشاركت عمومی و خصوصی در پروژه های دولتی عنوان نمود و اظهار داشت: دانش نوآورانه، یك دانش توزیع یافته است و در انحصار و تمركز دولت قرار ندارد، بر این اساس ما هم باید شرایط مشاركت بخش غیردولتی را در پروژه های دولت الكترونیك فراهم نماییم.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به اینكه الزامات قانونی برای مشاركت بخش غیردولتی در پروژه های دولت الكترونیك وجود دارد اما نهادهای قانونی آماده این كار نیستند، اظهار داشت: از جانب دیگر فضایی برای حضور مدیران دولتی در این مشاركت دیده نمی گردد و مدیرانی كه وارد این فضای همكاری می شوند، متهم به اختلاس و زد و بند شده و ترجیح می دهند محافظه كارانه قدم بردارند.
به گفته ناظمی، تنها راه برون رفت از شرایط موجود و ایجاد شفافیت، توسعه دولت الكترونیك در كشور است تا فضای اعتمادی را برای مشاركت بخش غیردولتی در پروژه های دولت الكترونیك فراهم آورد.
به گزارش عصر لینك به نقل از مهر، در این مراسم رضا باقری اصل دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات هم با تاكید بر اینكه دستورالعمل مشاركت و سرمایه گذاری بخش غیردولتی در پروژه های دولت در این شورا در سال ۹۷ به تصویب رسیده است، تاكید كرد: باید زیرساخت های حقوقی برای تحقق این پروژه ها فراهم گردد.
وی اظهار داشت: زیرساخت های حقوقی مشاركت بخش غیردولتی در پروژه های دولت الكترونیك نیازمند بازبینی است.
باقری اصل خاطرنشان كرد: از اول انقلاب تابحال هیچ مجلسی یك ریال از بودجه حوزه ارتباطات كم نكرده و تابحال بودجه جاری این بخش كاهشی نداشته است، این در شرایطی است كه باید حدود ۴۰ درصد درآمدهای وزارت ارتباطات وارد حوزه آی سی تی شود و سرمایه گذاری در این حوزه صورت گیرد اما شاهد می باشیم كه متأسفانه دولت اجازه فعالیت به بخش خصوصی در پروژه ها را نمی دهد.

1398/11/14
13:25:52
5.0 / 5
4443
تگهای مطلب: ابزار , اقتصاد , الكترونیك , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب