با شماره های بین المللی غریبه تماس نگیرید!

با شماره های بین المللی غریبه تماس نگیرید! عصر لینك: كلاهبرداری های تلفنی باز هم همزمان با مسافرت زوار به اربعین شروع شده به این صورت كه با شماره ای خارج از ایران با مشترك تماس گرفته و قطع می كنند و برقراری تماس مجدد با تماسهای بین المللی مذكور می تواند هزینه های زیادی برای مشتركان داشته باشد.


به گزارش عصر لینك به نقل از ایسنا، در سالیان اخیر مشكلی با نام «Wangiri Fraud» یا «Wangiri Scam» برای اپراتورها به وجود آمده است كه در آن مهاجم یكسری شماره های ویژه یا پرمیوم (premium) تهیه می كند (شماره های پرمیوم شماره هایی هستند كه جهت ارائه سرویس خاصی به وجود آمده اند و هزینه ی تماس با آنها بیش تر از حالت معمولی است) و از آنها بصورت رندوم به شماره های سراسر دنیا تماس هایی را برقرار و بلافاصله قطع می كنند تا یك تماس از دست رفته (Missed Call) در گوشی قربانی مشاهده شود.
اما روش این كلاهبرداری اینگونه است كه كلاهبرداران ابتدا یك تماس كوتاه با مشترك برقرار كرده و به سرعت قطع می كنند اما تعداد زیادی از مشتركان تلفن همراه عادت دارند بعد از هر تماس ناموفق، مبادرت به برقراری تماس با فرد تماس گیرنده كنند؛ به سبب آن كه این تماس ها از سرشماره های بین المللی برقرار می شود، به محض تماس هزینه های سنگینی به مشترك ایرانی تحمیل می شود.
در صورتیكه قربانی به برقراری تماس مجدد (Call Back) با مهاجم اقدام نماید، یك پیام ضبط شده برای وی پخش شده و بدون اینكه فرد متوجه باشد درگیر قبوض بالا می شود؛ اغلب مهاجمان می كوشند با طرح موضوعات جذاب مانند برنده شدن مشتری در لاتاری و غیره قربانی را جهت صحبت بیش تر ترغیب و هزینه بیش تری را به وی تحمیل كنند.
بستگان زوار اربعین، مراقب تماسهای خارجی باشند
هم چنین از آنجائیكه هم اكنون مسافران زیادی برای ایام اربعین از ایران به عراق رفته اند، امكان دارد درصورت مشاهده ی تماس ازدست رفته، آشنایان شخص مسافر تصور كنند شماره ی ناآشنایی كه با آنها تماس گرفته، از كشور عراق و توسط مسافر آن هاست. اما با عنایت به سوءاستفاده مهاجمان از این مساله سفارش می شود تا زمان اطمینان از شماره ی شخص مورد نظر خود، با شماره ی از دست رفته تماس حاصل نكنید تا متحمل هزینه های اضافی نشوید.
بنا بر این بتازگی پلیس فتا نیز درباره تماسهای خارجی ناآشنا آگهی داده است. بتازگی گزارش هایی در خصوص تماسهای ناشناس با شماره های مشكوك به دست پلیس فتا رسیده كه موجب شد این مساله مورد بررسی قرار بگیرد. این روش و شیوه های مشابه آن با هماهنگی برخی اپراتورهای خارجی و با هدف كسب درآمد غیرقانونی از مشتركین اپراتورهای سایر كشورها با استفاده از سرویس های مخابراتی صورت می گیرد.
در این روش مجرمان با استفاده از تماس گیرنده های خودكار و به صورت نرم افزاری با تعداد زیادی از شماره ها، یك یا دو تماس كوتاه برقرار كرده تا تماس ازدست رفته روی گوشی طرف مقابل ثبت گردد. افراد نیز بعد از دیدن تماسهای از دست رفته، به گمان اینكه تماس مهمی را از دست داده اند و یا از روی حس كنجكاوی و بدون دقت به داخلی یا خارجی بودن شماره، مبادرت به تماس مجدد با این شماره ها می كنند و به این شكل هزینه های سنگین تماس بین المللی به آنها تحمیل می شود.
بعد از برقراری تماس با شماره مورد نظر، اپراتور پاسخ داده و می كوشد با صحبت در مورد موضوعات مختلف مانند پذیرفته شدن در لاتاری و برنده شدن جایزه های متنوع، مكالمه را طولانی كند تا درآمد بیش تری نصیبشان شده و از سویی حساب شما را خالی كنند. خیلی از آنها دارای اپراتور نرم افزاری هستند و در صورت تماس با آنها پیام ضبط شده برای شما پخش می شود. این پیام ها اغلب به زبان انگلیسی هستند ولی گاهی به صورت فارسی و عربی نیز پخش می شود.
بدین سبب لازم است در صورتیكه مكالمات بین المللی ندارید به این تماس ها اعتنا نكرده و آنها را نادیده بگیرید. همین طور با عنایت به قرار گرفتن در آستانه اربعین و حضور بسیار از زوار در عراق، اگر منتظر تماس آشنایان و نزدیكان خود كه به زیارت اربعین رفته اند، هستید، كد كشور عراق كه ۹۶۴+ است را به یاد داشته باشید.
منبع:

1398/07/19
23:03:05
5.0 / 5
4564
تگهای مطلب: اپراتور , سرویس , نرم افزار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب