سپر امنیتی شبكه ملی اطلاعات ایران رونمایی گردید

سپر امنیتی شبكه ملی اطلاعات ایران رونمایی گردید عصر لینك: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از سپر امنیتی شبكه ملی اطلاعات رونمایی نمود.


به گزارش عصر لینك به نقل از ایسنا، طرح دژفا، سپر امنیتی شبكه ملی اطلاعات كه همراه با توسعه فناوری از حریم شخصی افراد محافظت می كند و هدف آن مقابله با حملات سایبری، پشتیبانی از تداوم خدمات دیجیتال، جلوگیری از كلاهبرداری، نشر اطلاعات و شناسایی بدافزارهاست، امروز همزمان با روز ارتباطات، توسط محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - رونمایی گردید. این طرح دربرگیرنده ۱۰ پروژه است و در مجموع برای آنها ۵۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است.
در این مراسم همین طور طرح سروا، مركز تبادل اطلاعات دولت با بخش خصوصی و عمومی، با هدف به اشتراك گذاری اطلاعات دولتی برای استارت آپ ها، با سرمایه گذاری ۲۶ میلیارد ریال رونمایی گردید.
پروژه (سروا) مركز تبادل اطلاعات دولت با بخش خصوصی و عمومی با هدف به اشتراك گذاری اطلاعات دولتی برای استارت آپ ها است و بسترساز تعامل یكپارچه و نمایش سرویس به كسب وكارهای مورد تأیید بر روی یك زیرساخت یكپارچه و مطمئن است و از مزایای این سرویس می توان به ارتباط با یك نهاد مشخص در دولت و عدم ایجاد سردرگمی، بهبود نمایش خدمات دولت الكترونیك، یكپارچه سازی سامانه های نرم افزارهای دولتی بدون اتصال مستقیم به دستگاه ها، كاهش هزینه های دولت، پشتیبانی از سامانه های داخلی اشاره نمود.

اتصال ۷۲۰۰ روستا به شبكه ملی اطلاعات
همزمان با روز ارتباطات، ۷۲۰۰ روستای كشور با سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیارد تومانی به شبكه ملی اطلاعات متصل شدند. آذری جهرمی در این خصوص اظهار نمود: طبق برنامه ششم توسعه باید ۹۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار به شبكه ملی متصل شوند. با شروع به كار امروز این عدد به حدود ۷۰ درصد رسید.
همین طور شركت مخابرات ایران، پروژه توسعه زیرساخت درون استانی شبكه ملی اطلاعات در چهار استان را با سرمایه گذاری ۳۱۶ میلیارد تومانی و با استفاده از تجهیزات تولید داخل، افتتاح نمود.
وزیر ارتباطات درباره این طرح هم اظهار داشت: شركت های داخلی در تولید تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری برای گسترش شبكه ثابت پهن باند، به خودكفایی ۷۰ درصدی رسیده اند، بدین سبب تحریم ها توسعه كشور در این بخش را متوقف نخواهند كرد.

افزایش ۳۰ برابری توان دفاعی در مقابل حملات سایبری
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه از آزاد سازی داده ها جهت استفاده كسب و كارهای نوپا و از افزایش ۳۰ برابری توان دفاعی ایران در مقابل حملات سایبری آگاهی داد.
او با تبریك روز جهانی ارتباطات به خانواده بزرگ ارتباطات در سراسر كشور اظهار داشت: امسال را در مجموعه وزارت ارتباطات، سال «رونق تولید و گسترش خدمات دیجیتال» نامگذاری كردیم تا هدف گذاری سازمان را تبیین نماییم.
وی با بیان این كه هم رونق تولید برای ما حائز اهمیت می باشد و هم گسترش خدمات دیجیتال، اظهار داشت: مجموع این دو هدف توسعه اقتصاد دیجیتال و رسیدن به اهدافی كه در برنامه های توسعه ای كشور مد نظر بوده است را فراهم می آورد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه كرد: خیلی خشنودم كه به اطلاع برسانم برمبنای برنامه مدون و حساب شده دو نیم سال قبل وزارت ارتباطات با همكاری سندیكای مخابراتی و شركت های تولید كننده تجهیزات مخابراتی، توانسته ایم به خودكفایی ۷۰ درصدی در توسعه تجهیزات مورد نیاز برای پهن باند ثابت در كشور برسیم.
وی با بیان این كه شركت های تولید كننده خدمات مخابراتی به توانمندی قابل توجهی رسیده اند اظهار داشت: با وجود افت فاكتورهای اقتصادی در سایر بخش ها، این شركت ها با رشد روبرو هستند و دستاوردشان هم امروز منجر به آن شده كه در چهار استان، زیر ساخت ارتباطی و زیر ساخت پهن باند ارتباطی كه تأمین كننده نیاز لایه دسترسی است را با تجهیزات تولید خودشان پوشش داده اند و شركت مخابرات هم تجهیزات خارجی را در این مناطق از دسترس خارج كرده و از تجهیزات ایرانی بهره برده است. این عدد در پهن باند موبایل به ۳۰ درصد رسیده است. یعنی ما امروز می توانیم ۳۰ درصد تجهیزات مورد نیاز برای پهن باند موبایل را در داخل كشور تولید نماییم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاكید بر این كه امروز دو اتفاق مهم در امتداد آنچه بعنوان اقتصاد دیجیتالی از آن نام می بریم و خدمات دیجیتال پایه آن شمرده می شود، افتاده است اظهار داشت: آزادسازی داده های دولتی یكی از آن اتفاقات است. داده های دولتی امروز ملی شدند. اگر امروز را روز ملی شدن داده های كشور بنامیم حرف بی راهی نیست.
وی ادامه داد: صنعت فضایی كشور سالیان سال اطلاعاتی را در مراكز داده های خود نگهداری می كرد، بدون آنكه از این داده ها استفاده ای شود. امروز این داده ها را به صورت آزاد در اختیار همه استارتاپ ها قرار قرار داده ایم.
آذری جهرمی اشاره كرد: سال قبل ۱۰۰ استارت آپ در این عرصه شكل گرفته است و توانسته اند برای خود بازار ایجاد كنند و با اپلیكیشن های كه تولید كرده اند به كشاورزان مشاوره بدهند و برای خودشان درآمد ایجاد كنند. این داده ها متعلق به دولت نیست بلكه متعلق به همه مردم ایران است و هم می توانند از آن آزادانه استفاده كنند.
وزیر ارتباطات با بیان این كه دولت باید به كسب و كارهای نوپا خدمات عرضه نماید اظهار داشت: وقتی یك كسب و كار نوپا سایتی را راه انداخته كه بوسیله آن سایرین تبلیغات خودرا نمایش كنند، امكان دارد یك عده سودجو در این فضا با قیمت ها بازی كنند و امنیت روانی جامعه را بر هم بزنند. این كسب و كار چگونه باید جلوگیری كند؟
وی ادامه داد: در پروژه «سروا» خدمات دولت به این كسب و كارها تسهیل می شود و این شركت ها می توانند كاربرانی كه به آنها بازگشت می كنند را با استفاده از داده های موجود در بانك اطلاعاتی اپراتورها تصدیق هویت كنند.
آذری جهرمی افزود: البته ما درباب بحث رونق خدمات دیجیتال برنامه های مفصلی داریم همانطور كه برای رونق تولید با سندیكا مذاكره كردیم در حوزه اقتصاد دیجیتال هم با سازمان «نصر» (نظام صنفی كامپیوتر ای) جلسات متعددی داشتیم. آنها یك برنامه مدونی تحت عنوان «بیستون» استخراج كرده اند و ما هم در اواخر خرداد، ۳ بسته حمایتی دولت در این عرصه را رونمایی خواهیم كرد.
وی ادامه داد: اولین بسته بحث طرح های ۱۳ گانه اشتغال خواهد بود كه بسیار مهم می باشد. دومین بسته، بسته نوآفرین است كه امیدوارم امشب در دولت به تصویب برسد و سومین بسته هم بسته ای برای توانمندسازی كسب و كارها به صورت منطقه ای در استان ها است. این برنامه ها هدف گذاری ما در جهت حركت در راه «رونق تولید و توسعه خدمات دیجیتال» است.
وزیر ارتباطات با بیان این كه پروژه سومی هم كه امروز رونمایی گردید و آن هم دستاورد مهمی شمرده می شود، بخش مهمی از آن برای رونق تولید و توسعه خدمات دیجیتال است اظهار داشت: زمانی كه خدمات دیجیتال توسعه پیدا می كنند، مخاطرات امنیتی آن نیز افزوده می شود، بدین سبب اختلال در سامانه های خدمات دیجیتال می تواند مردم را گرفتار مشكلات جدی كند.
آذری جهرمی اضافه كرد: امروز اگر خدمات بانكداری الكترونیك روی گوشیهای تلفن همراه از كار بیفتد، خدمات حمل و نقل نمایش نشود یا هر یك از بخش های دیگر خدمات دیجیتال مبتلا به اختلال شود، جدا از اینكه كسب و كاری را گرفتار مشكل می كند، لطمه های اقتصادی كلان ایجاد می شود.
وی با تاكید بر این كه ما بعنوان حاكمیت موظف هستیم كه امنیت اقتصاد دیجیتال را تأمین نماییم اظهار داشت: این مسئله در سند تبیین الزامات شبكه ملی اطلاعات مورد تاكید قرار گرفته است. ما این زنجیره ای حفاظتی به وجود آورده ایم و اسمش را گذاشته ایم «دژفا» یا دژ فناوری اطلاعات.
او اضافه كرد: امروز ۱۰ پروژه زیر مجموعه «دژفا» مورد بهره برداری قرار می گیرد كه ۲۰ میلیارد تومان هزینه پژوهشی برای آن صرف شده است و نزدیك به ۳۰ میلیارد تومان هم هزینه عملیاتی دارد كه بر این اساس گام بلندی برای تأمین امنیت زیر ساخت های شبكه ملی اطلاعات به منظور احقاق حقوق مردم و تأمین امنیت در شبكه ملی اطلاعات كه سوژه بسیار مهمی است برداشته خواهد شد.
آذری جهرمی اشاره كرد: «دژفا» ۷ پروژه جاری دیگر هم دارد و هنوز به اتمام نرسیده است كه درباره آنها در طول سال اطلاع رسانی خواهد شد. در این رابطه این خبر را بدهم كه میزان شناسایی و توان دفاعی ما در مقابل حملات سایبری به زیر ساخت ها و كسب و كارهای ما بیشتر از ۳۰ برابر افزایش پیدا كرده است. البته این مفهومش این نیست كه ما در مقابل همه حملات ایزوله هستیم. ما این پرژه را با جدیت بعنوان تكلیف قانونی پیش می بریم و آنرا تقدیم می نماییم به استارتاپ های كشور به جهت اینكه بتوانند فضای امن تری داشته باشند.

۷۲۰۰ روستا به خدمات پهن باند موبایل تجهیز شده اند
وزیر ارتباطات با اشاره به اینكه بخش دیگر توسعه ارتباطات روستایی است، اظهار داشت: چیزی كه در برنامه ششم توسعه مورد تاكید قرار گرفته این است كه دولت مكلف شده است ۹۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار را به این خدمات مجهز كند و زیرساخت های لازم برای چهار خدمت اصلی در روستاها را فراهم آورد. نگاه حاكمیت به این مساله نگاه عدالت اجتماعی و رفع تبعیض است.
وی با بیان این كه بر همین مبنا ۷۲۰۰ روستا به خدمات پهن باند موبایل با سرمایه ۴۰۰ میلیارد تومانی دولت تجهیز شده اند اشاره كرد: برمبنای آماری كه مدیر شبكه ملی اطلاعات نمایش كرد، بر اثر توسعه پهن باند در روستاها، فاصله پنج برابری مصرف داده شهرها در مقایسه با مناطق روستایی به زیر دو و نیم برابر رسیده اند و این یعنی توانسته ایم شكاف دیجیتال را نصف نماییم. این چهار دستاوردی بود كه امروز مورد تاكید قرار گرفت و راهبردی به سمت آینده است.
آذری جهرمی اضافه كرد: توسعه زیرساخت های فضای مجازی وظیفه ماست. شبكه ملی اطلاعات سه لایه خدمات، محتوا و زیر ساخت دارد؛ مطابق با تقسیم بندی مسؤولیت ها، بخش زیر ساخت با وزارت ارتباطات است. زیرساخت یك سند تبیین الزامات دارد و تك تك وظایف حوزه ارتباطات در آن مشخص است. شبكه ملی اطلاعات در لایه زیر ساخت دیگر یك كلید واژه فضایی نیست؛ قابل ارزیابی است كه چه میزان از اهدافش پیش رفته است و ما در گزارشی كه نمایش كردیم در لایه زیر ساخت مطابق با سند در ۱۸ ماه گذشته ۸۰ درصد رشد داشتیم.
او افزود: اگر امروز در فضای دیجیتال كشور خدمات پرداخت الكترونیكی شكل می گیرد، مسؤولیت این خدمات با وزارت ارتباطات نیست. اگر سلامت الكترونیكی شكل می گیرد وزارت ارتباطات مسؤول سلامت كشور محسوب نمی گردد. همانطور كه اگر جرم در فضای مجازی رخ می دهد، مسؤول تأمین امنیت وزارت ارتباطات نیست. مسؤول امنیت، بهداشت و نظام بانكی كشور و مسؤول حوزه رسانه ای مشخص است.
وی اشاره كرد: كسانی كه متولی تولید محتوا در سوژه شبكه ملی اطلاعات هستند باید تلاششان را بیشتر كنند. مطالبه مراجع و علما باارزش است. فرهنگ دیرینه كشورمان ارزان به دست نیامده است كه ارزان از دست بدهیم. نمی توانیم در مقابل تهاجمات بی تفاوتی باشیم. در مقابل هم نمی توانیم مردم را از تكنولوژی محروم نماییم.
آذری جهرمی افزود: همانطور كه تكنولوژی توسعه می یابد، سایر بخش ها هم باید شتاب بیشتری داشته باشند. خدای نكرده اینگونه نباشد كسانی كه مسؤول توسعه زیر ساخت هستند بدوند و بابت دویدن و توسعه دادن مورد حمله قرار گیرند و كسانی كه مسؤول تولید محتوا و خدمات هستند، بعنوان عامل عقب افتادگی خود توسعه دهنده زیر ساخت حمله كنند. این اتفاقی است كه امروز در كشور رخ می دهد. باید درك نماییم كه مسؤولیت هر بخشی با چه كسی است.
وزیر ارتباطات اشاره كرد: ما به صورت آتش به اختیار وارد بحث كودكان در قالب «جشنواره كودك آنلاین» شدیم. اما چند مرجع فرهنگی معترض شدند كه چرا وزارت ارتباطات وارد حوزه محتوا شده است. خب، بسیار عالی، ما وارد حوزه محتوا نمی شویم، شما در این رابطه چه كرده اید؟ به مردم از دستاوردهای خودتان در فضای مجازی بگویید. دستاوردهای ما توسعه زیرساخت است و آنرا می گوئیم. در این عرصه استقلال شبكه ارتباطی را ایجاد كردیم. ۱۴۲ آزمایش برای راستی آزمایی استقلال شبكه اینترنت انجام شد تا ببینیم در صورت قطع اینترنت شبكه های ما كار آمد است یا خیر؟ كه هر ۱۴۲ آزمایش موفقیت آمیز بود. ما توانسته ایم یك شبكه امن و ارزان با كیفیت فراهم نماییم.
آذری جهرمی افزود: مسؤولیت محتوا و خدمات با دستگاه های دیگر است. شورای عالی فضای مجازی باید این اسناد را به تصویب برساند البته گویا در لایه خدمات این سند تهیه شده است. اما در لایه محتوا هنوز اطلاعی نداریم كه تهیه سند آن به كجا رسیده است. آن وقت دستگاهی كه در لایه تولید محتوا مسؤولیت دارد، می گوید شما در لایه زیر ساخت توقف كنید تا ما خودمان را برسانیم. البته در این عرصه ما بیكار نماندیم و جشنواره كودك آنلاین در همین راستا بوده است.
وزیر ارتباطات در بخش دیگری از سخنانش اشاره كرد: نشست های مختلفی در یك ماه اخیر با ناجا برای توانمندسازی قدرت انتظامی به منظور برخورد با تخلفاتی كه در فضایی مجازی رخ می دهد، داشتیم. باید ناجا را توانمند كرد تا بتواند كسی كه وارد سایتی می شود و با استفاده از فضای روانی قیمت ها را به هم می ریزد، شناسایی كند، اگر نتوانند چنین فردی را دستگیر كند، كسب و كار مختل و اقتصاد كشور آشفته می شود. باید توان انتظامی ناجا را در این عرصه بالا ببریم.
وی افزود: شتاب رشد تكنولوژی منتظر ما نمی ماند. برای رسیدن به اهداف بلند با داشته های محدود چاره ای جز هم افزایی نداریم. بجای سیاست بركناری، سیاست دركناری و بجای مچ گیری سیاست دست گیری در پیش بگیریم.
آذری جهرمی درانتها اظهار داشت: همه ما با استفاده از توان خودمان بطور قطع تهدیدات تحریم را به یك فرصت تبدیل می نماییم و از چندجانه گرایی بعنوان فرصتی برای برهم زدن سیاست یك جانبه گرایی استفاده می نماییم.


پیشرفت ۸۰ درصدی در زیر ساخت های شبكه ملی اطلاعات
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی هم در این مراسم با اشاره به اینكه یكی از فعالیت هایی كه برای استقرار جامعه اسلامی انجام شده، راه اندازی شبكه ملی اطلاعات بود، اظهار داشت: كاركرد شبكه ملی اطلاعات تأمین استقلال و حفاظت از داده های جمهوری اسلامی و تسهیل زندگی مردم است.
سعید رضا عاملی با اشاره به شعار "پر كردن فاصله استانداردسازی" اتحادیه جهانی مخابرات برای سال ۲۰۱۹ اظهار داشت: استانداردسازی به معنای ایجاد قالب های مشخص و دائمی برای همیشه است.
وی ادامه داد: قالب های متنوع با رویكردهای شخصی، سازمانی و استفاده از فرصت ها خلاف امر استاندارد سازی است، در صورتیكه استانداردسازی از یك رویكرد یكپارچه برخوردار می باشد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینكه در سه دهه اخیر ظهور دانش یكپارچه روندهای علمی جهان را تغییر داده است، اشاره كرد: برای برقراری ارتباطات دو گذاره وجود دارد، ارتباط گر و ارتباط گیر. اگر ارتباط گیر، ارتباط گر را به رسمیت نشناسد، هیچ تعاملی به وجود نمی آید.
عاملی با تاكید بر اینكه دانش یكپارچه علت های در رابطه با پدیده را مورد توجه قرار دهد، اظهار داشت: در علوم، رشته ای به پدیده ها بر اساس علم فیزیك، علوم سیاسی و ارتباطات نگاه می شد ولی این دانش یكپارچه بود كه پایه فرا رشته ای علوم را برقرار كرد.
عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با بیان این كه با گذشت زمان لزوم دانش یكپارچه بیشتر احساس شد برای اینكه عوامل تأثیرگذار بر پدیده ها بیشتر شد.
وی با اشاره به اینكه اتفاق دیگری كه در حوزه دانش، جهان را تحت تأثیر قرار داد ظهور دانش "شبیه سازی هستی" است، اضافه كرد: علوم تجربی ابطال پذیر است و حركت به سمت شبیه سازی هستی بنا بر این بود تا از علم بیشتر به سمت ژنتیك هستی نزدیك شود.
عاملی با اشاره به این كه امروز دانش در قطعات بایو به مدلول هستی شناسی و نانو به مدلول هستی در مقیاس كوچك عرضه شده است، اظهار داشت: امروز اینترنت همه چیز در مقیاس نانو در حال گسترش است و مرتبط كردن جهان اول با دوم در حال توسعه است.
وی با اشاره به این كه امروز ما در فضای خیلی متفاوتی با جهان در ارتباط هستیم و اگر آنرا درك نكنیم فقط مشكل را پیچیده تر می نماییم، اضافه كرد: ما باید با عقلانیت كاربری به پدیده های جدید نگاه نماییم كه متفاوت از عقلانیت الهی است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این كه باید پدیده های جدید را به خدمت اسلام در بیاوریم، اظهار نمود: باید از ظرفیت این پدیده ها برای استقرار جامعه اسلامی استفاده نمائیم.
وی با اشاره به اینكه یكی از فعالیت هایی كه برای تحكیم جامعه اسلامی انجام شده است، راه اندازی شبكه ملی اطلاعات بود، اشاره كرد: كاركرد شبكه ملی اطلاعات تأمین استقلال و حفاظت از داده های جمهوری اسلامی و تسهیل زندگی مردم است.
عاملی با بیان اینكه شبكه ملی اطلاعات به خودی خودی كاری انجام نمی دهد، اظهار داشت: این شبكه از جنس تراكنش خدمات نمایش می كند و در این شبكه ارتباطات دستگاه ها مهم می باشد.
عضو هیأت علمی دانشگاه مطالعات جهان اظهار نمود: شبكه ملی اطلاعات تابحال ۸۰ درصد پیشرفت داشته است و دولت بیشتر از ۱۲ هزار میلیارد تومان و بخش خصوصی ۷ هزار میلیارد تومان در این پروژه سرمایه گزاری نموده اند و هدف دولت برای كوچك كردن نقش خود و فعال كردن بخش خصوصی در این پروژه محقق شد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به این كه اگر به این شبكه به صورت دانش یكپارچه نگاه نماییم، وزارت ارتباطات به وظیفه خود كه تأمین زیرساخت ها بوده عمل كرده است، اظهار داشت: هنوز زنجیره كامل نشده برای اینكه تأمین محتوی و خدمات محقق نشده و این حلقه مفقوده این زنجیره است.
وی اشاره كرد: دولت الكترونیكی دولت فیزیكی را كوچك می كند و دولت به سمت هوشمندتر شدن می رود.
عاملی با بیان این كه دولت آینده را دولت بانك می گویند، اشاره كرد: همه پدیده ها در آینده تبدیل به دارایی می شود و دولت الكترونیك دولتی است كه از این دارایی ها حفاظت می كند.

حكمرانی آمریكا بر اینترنت اختتام می یابد
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این كه در آینده نزدیك اینترنت به دو بخش تقسیم می شود و حاكم اینترنت تنها آمریكا نخواهد بود و چین نیز با داشتن جمعیت زیاد بر اینترنت حكمرانی می كند، اظهار داشت: اگر در آینده امكان داشتن دو حاكمیت بر اینترنت وجود دارد، پس امكان ایجاد اینترنت سوم وجود خواهد داشت.
وی ادامه داد: مقام معظم رهبری تاكید دارند كه قدرت سایبری ایران باید در تراز قدرت جهانی باشد یا در كنار آن و باید در این زمینه به اینترنت سه هم فكر نماییم.
عاملی با اشاره به اینكه فضای مجازی به مرور جغرافیای فیزیكی را دریافت می كند، اظهار داشت: برای آینده باید با مدیریت ایرانی از داده های ایرانی حفاظت نماییم و شبكه ملی اطلاعات و متخصصان ایرانی این ظرفیت را به وجود آورده اند.
منبع:

1398/02/29
15:15:47
5.0 / 5
4589
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب