به همت محققان پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام گرفت؛

عرضه نخستین بستر تست شبكه های ارتباطی 5G بر پایه نرم افزار در كشور

عرضه نخستین بستر تست شبكه های ارتباطی 5G بر پایه نرم افزار در كشور عصر لینك: محققان پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، شبكه LTE را بعنوان نخستین بستر تست شبكه 5G عرضه كردند كه به قول آنها به غیر از بخش های فرستنده و گیرنده، مابقی بر پایه نرم افزار طراحی شده است.هوار بطحایی، مجری طرح در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، در این باره اظهار نمود: شبكه مخابرات سیار از نسل اول 1G آغاز شد و تا نسل چهارم 4G به صورت سخت افزاری پیاده سازی شده است. البته نسخه های جدیدتر 4G با عناوین 4. 5G و 4. 75 G عرضه شده است.

وی ادامه داد: به علت سخت افزاری بودن، این شبكه ها قابلیت انعطاف ندارند؛ از این رو برای بعضی از كاربردها مانند بستر تست قابل استفاده نیستند، ضمن آنكه تغییر در این سیستم ها نیازمند تعویض سخت افزاری است كه هزینه ها را افزایش می دهد؛ از این رو برای حركت به سمت نسل 5G یكی از الزامات تولید شبكه هایی مبتنی بر نرم افزار است.

بطحایی با اشاره به اجرای طرح 5G (طرح نسل پنجم شبكه ارتباطی) در مركز تحقیقات مخابرات ایران، خاطرنشان كرد: یكی از زیر پروژه های این طرح پیاده سازی شبكه LTE نسل پنجم است كه آن را به صورت نرم افزاری به صورت "كدباز" (Open Source) پیاده سازی و راه اندازی كردیم.

وی، شبكه ITE را بستر برای تست سرویس و قابلیت های 5G دانست و ادامه داد: با استفاده از این شبكه می توان فرآیند توسعه شبكه به سمت 5G را سریع تر و ارزان تر اجرایی كرد؛ چون كه این شبكه نرم افزار پایه است.

به گفته این محقق، با استفاده از این شبكه می توان هر فناوری كه برای 5G در آینده عرضه می شود، به صورت نرم افزاری در این شبكه پیاده سازی كرد.

مجری طرح، شبكه LTE را متشكل از یك هسته (EPC) وe نود (eNB) دانست و خاطرنشان كرد: در این شبكه تنها بخش هایی از فرستنده و گیرنده به صورت سخت افزاری است و مابقی نرم افزار است كه از این طریق اپراتور برای تبدیل 4G به 5G به ندرت نیاز به تغییر در بخش های سخت افزاری دارد.

بطحایی با اشاره به اینكه این طرح در فاز مطالعاتی است، تصریح كرد: این شبكه با استفاده از دو كامپیوتر شخصی و دو مانیتور پیاده سازی شده است و سرویس های مد نظر بر روی یك موبایل نمایش داده می گردد.

وی خاطرنشان كرد: در تست های انجام شده توسط این شبكه، امكان سرعت دانلود حدود 17Mbps برای مشتركین فراهم شده است.

بطحایی، مزیت این سیستم را نرم افزار پایه بودن آن دانست و افزود: با استفاده از شبكه IoT متصل به این شبكه، جریان ویدیوی زنده به سرور ارسال می گردد كه می تواند جهت مونیتورینگ نظارت هوشمند كاربرد داشته باشد.

وی به بیان مزایای شبكه نسل 4 شبكه های تلفن همراه پرداخت و اظهار داشت: سرعت اینترنت در این نسل بالا و تاخیر شبكه در آن پایین است؛ از این رو می توان به راحتی فیلم را به صورت آنلاین مشاهده كرد. این مزیت در نسل 3G نبود، از این رو خیلی از اپراتورها در حال عرضه IP TV هستند تا بتوان فیلم ها را بدون نیاز به اینترنت به صورت آنلاین و با استفاده از شبكه مشاهده كرد.

مجری طرح با اشاره به اینكه این قابلیت در شبكه LTE بوجود آمده است، در این باره اظهار نمود: در طرح حاضر، استریم ویدئوی زنده با فرمت H. 264 در شبكه LTE پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات فرستاده می شود، به صورتی كه كاربران (UE) ویدئو را با كیفیت مطلوب و كمترین تاخیر دریافت می كنند.

وی در این باره توضیح داد: در نسل پنجم ارتباطی قابلیت با عنوان MEC یا Mobile Edge Computing و Caching به همراه كاربرد خودروی متصل و سیستم نظارتی هوشمند به صورت نرم افزاری در این سیستم پیاده سازی شده است.

بطحایی افزود: MEC به سیستم این امكان را می دهد كه یك عملكرد از یك سروری در هسته (یا در اینترنت) را به eND نزدیك به UE منتقل كند تا هم سرعت عملكرد را افزایش دهد و هم از ترافیك غیر ضروری جلوگیری كند. در این كاربرد اطلاعات به جای انتقال به اینترنت، در مركزی در eND پردازش می گردد.

وی همینطور تصریح كرد: قابلیت Caching هم این امكان را به شبكه می دهد كه داده های حجیم مانند ویدئو را در سرور موجود در شبكه ذخیره كند و از گرفتن مجدد آن از اینترنت جلوگیری كند و بدین سان حجم ترافیك دریافتی از اینترنت كاسته می شود.

وی در عین حال با تاكید بر اینكه شبكه LTE عرضه شده در حد تحقیق است، تصریح كرد: این شبكه برای اهداف خاصی چون توسعه به سمت فناوری های 5G به راه افتاده است تا از این طریق محققان بتوانند از آن برای توسعه بهره ببرند.
1396/10/13
22:42:32
5.0 / 5
4680
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب