در گفت وگو با عصر لینك بررسی شد:

یک قدم مثبت فریلنسرها به رسمیت شناخته شدند

یک قدم مثبت فریلنسرها به رسمیت شناخته شدند به گزارش عصر لینک، رئیس کمیسیون تجارت الکترونیکی سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران اعتقاد دارد آئین نامه پشتیبانی از فریلنسرها، آئین نامه خوبی بوده و عدم اجبار به استفاده از آن هم نکته مهمی است که سبب می شود که آزادکاران درصورت تمایل از بخش های مثبت آئین نامه مذکور استفاده نمایند.به گزارش عصر لینک به نقل از ایسنا، آزادکار یا فریلنسر به شخصیت حقیقی اطلاق می شود که در استخدام شرکت یا مجموعه خاصی نیست و به شکل پروژه ای و پاره وقت و به صورت حق الزحمه ای در داخل کشور برای کارفرماهای مختلف در زمینه توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات و کسب و کارهای دیجیتال فعالیت می کند. در همین رابطه به تازگی وزیران عضو کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال، آئین نامه پشتیبانی از آزادکاران فعال در حوزه اقتصاد دیجیتال کشور را تصویب کرده اند.

طبق آئین نامه پشتیبانی از فریلنسرهای فعال در حوزه اقتصاد دیجیتال، تسهیلات ویژه ای برای آنها مانند ایجاد پایگاه برای اعتبار سنجی فریلنسرها، بیمه آنها و تسهیلات دیگر درنظر گرفته شده است.

در همین رابطه عطا خلیقی - رئیس کمیسیون تجارت الکترونیک سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران- در گفتگو با ایسنا، در ارزیابی خود از این آئین نامه، اظهار نمود: میتوان اظهار داشت که آئین نامه خوبی است چونکه برای نخستین بار فریلنسری در کشور بعنوان شغل به رسمیت شناخته شده است.

وی اضافه کرد: نکته مهم اینست که این ساماندهی به بخش خصوصی سپرده شده است؛ به عبارتی بخش دولتی این مورد را در اختیار بخش خصوصی قرار داده است. اما در کنار موارد گفته شده الزامی نبودن آئین نامه پشتیبانی از فریلنسرها هم نکته مهمی است؛ به عبارتی فریلنسرها درصورتی که تمایل داشته باشند می توانند از بخش های مثبت آئین نامه مذکور استفاده نمایند و از طرفی اگر علاقه ای به استفاده از این آئین نامه نداشته باشند، از آن استفاده نمی کنند. اما به عقیده شخصی آئین نامه و موارد ذکر شده در آن نگاهی مثبت است.

رئیس کمیسیون تجارت الکترونیک سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران در پاسخ به این سؤال که آیا فراهم کردن زیرساخت های دسترسی به اینترنت پرسرعت و پایدار با سطح دسترسی مناسب افراد اعتبارسنجی شده توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات منجر به طبقاتی شدن اینترنت می شود، خاطرنشان کرد: هدف این آئین نامه کمک و پشتیبانی از فریلنسرها است و اگر قرار باشد از این آئین نامه این گونه برداشت شود که در آن و در طرح های بعدی چنین مساله ای تکرار می شود، این یک خطر و نشانه است که باید به آن توجه گردد.

خلیقی تاکید کرد: تاکنون فریلنسری در کشور بعنوان شغل به رسمیت شناخته نشده است اما طبق این آئین نامه فریلنسرها در تعامل کسب وکاری با شرکتهای خصوصی و افراد از پشتوانه بهتری برخوردار خواهند بود و حتی می توانند پروژه های دولتی بگیرند و فعالیت کنند؛ همانگونه که گفته شد این آئین نامه هیچ الزامی جهت استفاده از بندهای آن برای فعالان این حوزه ایجاد نکرده است اما اگر شخصی بخواهد کار دولتی انجام دهد و از نظر حقوقی بخواهد تعامل بهتری داشته باشد و شکایتش مورد پذیرش قرار بگیرد و خویش را بیمه کند، می تواند از شرایطی که بخش خصوصی برای استانداردسازی فریلنسرها در نظر گرفته را بپذیرد و از امکانات این طرح استفاده نماید.

منبع:

1401/09/08
15:00:32
0.0 / 5
259
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب