امنیت غذایی جهان در معرض تهدید هکرهای شرور

امنیت غذایی جهان در معرض تهدید هکرهای شرور عصر لینک: ماشین آلات کشاورزی هوشمند مدرن، در مقابل هکرهای شرور لطمه پذیر هستند که ریسکی برای زنجیره تامین غذای جهانی به شمار می روند.به گزارش عصر لینک به نقل از ایسنا، این هراس وجود دارد که هکرها بتوانند از حفره های امنیتی سخت افزار کشاورزی مورد استفاده برای کاشت و برداشت محصولات، بهره برداری کنند. غول تولیدکننده ماشین آلات کشاورزی جان دیر می گوید حالا روی ترمیم هر گونه نقطه ضعفی در نرم افزار خود کار می کند.

تحقیقات اخیر دانشگاه کمبریج نشان داده که سمپاشهای خودکار زراعی، پهپادها و برداشت کنندگان رباتیک می توانند هک شوند.

دولت انگلیس و پلیس آمریکا (اف بی آی) هشدار داده اند که تهدید حملات سایبری رو به رشد است. جان دیر می گوید صیانت از مشتریان، ماشین آلات و دیتای آنها، اولویت اصلی به حساب می آید.

فناوری هوشمند بیش از پیش برای کارآمدی و راندمان بیشتر مزارع استفاده می شود. بعنوان مثال برداشت پر زحمت محصولات غذایی حساسی مانند مارچوبه قبل از این توسط ماشین آلات قابل انجام نبود اما تازه ترین نسل رباتهای کشاورزی از هوش مصنوعی بهره برده و دخالت انسان را حداقل می کنند. آنها ممکنست کمک کنند کمبود نیروی کار برطرف شده یا بازده محصول افزایش پیدا کند اما ریسک امنیتی رشد کرده و به نگرانی نسبت به زنجیره تامین مواد غذایی که هم اکنون با جنگ در اوکراین و پاندمی کووید تهدید شده، افزوده است.

حتی بزرگترین شرکتها هم در مقابل تبهکاران سایبری در امان نیستند. برخی از آنها از باج افزار برای رمزگذاری اطلاعات و قفل کردن سیستمها استفاده می نمایند. شرکت صنایع گوشتی جی بی اس سال قبل ۱۱ میلیون دلار باج برای اختتام دادن به اختلال فعالیتش در پی یک حمله سایبری، پرداخت کرد. شرکت کشاورزی آمریکایی AGCO ماه جاری هدف حمله سایبری قرار گرفت که روی تولیدش تاثیر گذاشت.

گروهی از مقامات امنیت سایبری دولتی شامل مقامات انگلیس، آمریکا و استرالیا، در آوریل هشدار دادند که هکرهای تحت حمایت روسیه ممکنست زنجیره تامین را بعنوان بخش حیاتی از زیرساخت ملی غربی هدف قرار دهند.

یک هکر قانومند که با نام "سیک کد" شناخته می شود و مایل است ناشناس بماند، به شبکه خبری بی بی سی اظهار داشت: ضعفی در نرم افزار جان دیر کشف کرده است و راهی برای دسترسی به اطلاعات شرکت و دیتای ماشین بوسیله وب سایتها و اپلیکیشنها پیدا کرده است.

"سیک کد" همین طور لطمه پذیریهایی در سیستمهای "سی ان اچ اینداستریال" پیدا کرده که ماشین آلات کشاورزی نیو هولاند را تولید می کند. وی از این واهمه دارد که طولی نکشد یک هکر پیشرفته لطمه پذیریهای مهمی را پیدا کرده و موجب اختلال بزرگی در زنجیره تامین غذایی شود که قبل از این هم لطمه پذیر بود.

جیمز جانسون، مدیر امنیت اطلاعات جهانی جان دیر به شبکه بی بی سی اظهار داشت: این شرکت با شماری از هکرهای قانونمند درباب لطمه پذیریهایی که شناسایی کرده اند، تماس گرفته است. لطمه پذیریهایی که تا حالا توسط "سیک کد" کشف شده اند، تهدیدی برای مشتریان یا ماشین آلات آنها ایجاد نمی نماید. هیچ شرکتی همچون جان دیر در مقابل لطمه پذیریها مصون نیست اما ما عمیقا متعهد هستیم و برای صیانت از مشتریانمان و نقشی که در زنجیره تامین غذای جهان ایفا می کنند، بی وقفه کار می نماییم.

منبع:

1401/02/31
22:04:35
0.0 / 5
166
تگهای مطلب: اپلیكیشن , تولید , سایبر , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب