اختلال كلاب هاوس از كجاست؟

اختلال كلاب هاوس از كجاست؟ عصر لینک: بعد از انتشار اظهاراتی در خصوص ایجاد اختلال از طرف اپراتورها در شبکه اجتماعی کلاب هاوس و اخطار و شکایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دراین زمینه، مخابرات ایران اعلام نمود که اختلال و محدودیتی در امتداد استفاده از این پلتفرم در شبکه داخلی این شرکت مشاهده نمی گردد.


به گزارش عصر لینک به نقل از ایسنا، کلاب هاوس یک اپلیکیشن چت صوتی است که این روزها در ایران طرفداران بسیاری پیدا کرده است و مانند هر اپلیکیشن خارجی دیگری، شایعاتی در خصوص مسدود شدن آن به گوش می رسد. هفته گذشته محمدجعفر منتظری -دادستان کل کشور - درباره اینکه آیا فیلتر "کلاب هاوس" در دستور کار قرار دارد یا خیر؟ گفته بود: هنوز راجع به این مساله تصمیم گیری نشده است.
از طرف دیگر محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - نیز در پاسخ به سوالی در مورد کلاب هاوس و احتمال فیلتر آن، اظهار داشت: این که فضای مجازی، مجادلات و فحاشی را به گفت و گو و تعامل اجتماعی سوق داده، امیدبخش است. باید از ایجاد فضای گفت و گو استقبال کرد. گفت وگوهای صوتی یک نوآوری جدید در فضای مجازی دنیا است و ضمن استفاده از آن، از توسعه در پلت فرم های ایرانی هم استقبال و حمایت می نماییم.
بعد از آن و هنگام یکی از گفت وگوهایی که در کلاب هاوس در جریان بود، این اپلیکیشن مبتلا به اختلال شد و اینطور شد که کاربران باز هم شائبه فیلترینگ آنرا مطرح نمودند، اما آذری جهرمی در واکنش به قطع مکرر ارتباط اعضای نشست و مطرح شدن گمانه فیلتر شدن کلاب هاوس، اظهار داشت: کلاب هاوس فیلتر نیست و مشکلاتی که برای کاربران به وجود آمده ممکنست ناشی از مسائل فنی باشد.
او حتی اظهار نمود: این اختلال فقط در زمان ۴ عصر روز پنج شنبه رخ داد ولی حالا کلاب هاوس فیلتر نیست و همه بدون فیلترشکن می توانند وارد شوند. اکنون ۶۴۰۰ نفر در این روم حضور دارند و بنظر می رسد ماجرای فیلتر بودن، بیشتر یک فرافکنی است؛ این در حالیست که «فیلتر کردن»، قواعد خاص خودش را دارد و نباید با مطرح کردن «فیلتر شدن کلاب هاوس»، مبادرت به تشویش اذهان عمومی کرد.
با این وجود، این اختلالات ادامه داشت تا زمانی که یکشنبه ۲۲ فروردین، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، زیرمجموعه وزارت ارتباطات با ارسال هشداری به سه اپراتور همراه اول، ایرانسل و مخابرات ایران، ۲۴ ساعت فرصت داد تا اختلال مشهود در شبکه اجتماعی کلاب هاوس را بر طرف کنند.
در این هشدار، ماده ۷۳۷ قانون مجازات اسلامی که ایجاد اختلال در ارتباطات را جرم انگاری کرده، مورد استناد قرار گرفته بود و اینکه طبق بند ف ماده ۳ قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، این وزارتخانه را طبق قانون مامور حراست و حفاظت از تبادل اطلاعات در شبکه های اطلاع رسانی می کند. در متن نامه همین طور متذکر شده بود که در صورت استمرار این اختلال و باتوجه به جمع آوری ادله فنی، گزارش رخداد جرم برای پیگیری قضایی به دادسرا ارائه و درخواست پیگرد قضایی آمران و عاملان این اختلال ثبت و پیگیری خواهد شد.
با اختتام التیماتوم ۲۴ ساعته وزارت ارتباطات به اپراتورها نیز، روز گذشته اعلام گردید که شکایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با موضوع اختلال عمدی اپراتورها در سامانه های کامپیوتری و مخابراتی و با استناد به ماده ۷۳۷ قانون مجازات اسلامی به دادسرای عمومی و انقلاب تهران تسلیم شده است.
این درحالی است که محمدرضا بیدخام -مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شرکت مخابرات ایران- در این زمینه به ایسنا اظهار داشت: موضوع ایجاد محدودیت برای پلت فرم کلاب هاوس در شبکه شرکت مخابرات ایران بررسی گردید و هم اکنون هیچگونه اختلال و محدودیتی در امتداد استفاده از این پلت فرم در شبکه داخلی شرکت مخابرات ایران مشاهده نمی گردد. سایر موارد در حال بررسی است.

موضع دولت نسبت به فعالیت کلاب هاوس
امروز هم سخنگوی دولت درباره اظهارنظرهای ضد و نقیض درباب بسته شدن شبکه اجتماعی کلاب هاوس و نظر دولت دراین زمینه اشاره کرد: کسی نباید از آگاه شدن مردم واهمه داشته باشد. برخی خودشان توانایی گفت و گو با مردم و نخبگان را ندارند و از صحبت دولت مردان با مردم هراسان شده اند.
وی با اشاره به دستور رئیس جمهور به وزیر ارتباطات اظهار داشت: اولا جزییات را به مردم بگویند و ثانیا طبق قانون از اختلال کنندگان شکایت و از اهرمهای قانونی موجود برای پاسخگویی متخلفین و هم برای حفظ فضای به وجود آمده و باز شده استفاده نمایند. دیدگاه دولت در خصوص باز بودن این شبکه اجتماعی است.

منبع:

1400/01/25
11:57:15
1159
0.0 / 5
این پست عصر لینک را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب