در گفت وگو با ایسنا مطرح شد

كمبود متخصص در حوزه استارت آپ ها

كمبود متخصص در حوزه استارت آپ ها عصر لینك: یك فعال حوزه كسب وكارهای نوپا با گلایه از محدودیت های موجود بر سر راه رشد و بقای استارت آپ ها در ایران به موانع مربوط به مسائل مقرراتی و منابع انسانی در این حوزه اشاره نمود.


رحیم خانی زاد - فعال حوزه كسب و كارهای نوپا - در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به موانع گوناگون بر سر راه رشد كسب و كارهای نوپا اظهار نمود: در بخش مربوط به منابع انسانی، واقعیت این است كه متخصصان مورد نیاز جهت استفاده كسب وكارهای نوپا، بسیار كم هستند. فارغ التحصیلان دانشگاه ها به علت نداشتن دانش فنی و عملی نمی توانند مستقیما وارد كار شود و از قبل باید آموزش عملی ببیند كه این خود برای كسب وكارها هزینه بر است.
او به تخصص های كمیاب و مورد نیاز این كسب وكارها هم اشاره نمود و اظهار داشت: برای مثال در حوزه های فنی از قبیل طراحی و ساخت اپلیكیشن های موبایلی متخصصان حرفه ای خیلی كم داریم. علت آن هم این است كه در دانشگاه ها به جنبه عملی مطالبی كه تدریس می شود، توجه نمی گردد. حتی كمتر مشاهده می گردد كه استادی در دانشگاه خود دوره ای برای آموزش در حوزه های اندرویدی و یا آی او اس برگزار كند تا زمانی كه دانشجو فارغ التحصیل شد، تخصص كاربردی را هم در كنار پیشینه تئوریكی كه یاد گرفته است، داشته باشد.
خانی زاد از موانع دیگر این كسب وكارها به ورود بانك ها بعنوان بنگاه های بسیار بزرگ به این حوزه ها دانست و اظهار داشت: وقتی كه بانك ها وارد این حوزه ها می شوند چون منابع مالی بسیار كلانی در اختیار دارند، جایی برای رشد دیگر كسب وكارهای خرد و نوپا باقی نمی گذارند و این كسب وكارها هم توان رقابت با بانك ها را در حوزه های گوناگون كسب و كاری ندارند.
وی با اشاره به اینكه در حوزه های بازاریابی، برندینگ و تبلیغات متخصصان بسیار كمی داریم خاطرنشان كرد: همینطور در بخش علوم داده ای هم مشكل داریم، به همین خاطر داده هایی را كه از مشتریان دریافت می نماییم نمی توانیم تجزیه و تحلیل نماییم و ازاین رو از این ظرفیت بزرگ هم بی نصیب می مانیم.
او با تاكید بر اینكه استارت آپ ها یا باید اسپانسرهای خیلی قوی داشته باشند یا اساسا بی معنا می شوند ادامه داد: یك استارت آپ با این شرایط رقابتی موجود كه باید روند طولانی را طی كند، اساسا نمی تواند شكل بگیرد. در این فضا غول ها هر روز غول تر می شوند؛ اگر افراد بتوانند خویش را به جایی وصل كنند، رشد می كنند وگرنه شكست خواهند خورد.
این فعال حوزه استارت آپ ها با اظهار اینكه استارت آپ ها در رسانه های خاص و یا عمومی جایگاهی ندارند، بیان كرد: قوانین این حوزه باید تسهیل شوند؛ هم اكنون جهت راه اندازی یك كسب و كار الكترونیكی باید كلی مدرك رد و بدل كرد و فرایند طولانی بوروكراسی را طی كرد. یك كسب و كار كوچك اینترنتی حدودا باید مراحل بوروكراتیك یك شركت را طی كند، ضمن اینكه باید همانند دیگر شركت ها هم باید مالیات پرداخت كند.1396/10/28
18:20:18
5.0 / 5
5465
تگهای مطلب: استارت آپ , كسب و كار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب