افزایش قاچاق دستگاه‎های ماینر

افزایش قاچاق دستگاه‎های ماینر عصر لینك: در صورتیكه به سبب نبود متولی واحد و نظارت كافی، قاچاق دستگاه های ماینر و استخراج كننده ارزهای دیجیتال افزایش یافته است، این مساله سبب می شود نه تنها دولت سودی از واردات این كالا نداشته باشد، بلكه هیچ آماری از تعداد فعالان این حوزه نیز وجود ندارد.


به گزارش عصر لینك به نقل از ایسنا، این روزها بعضی از افراد به استخراج بیت كوین روی آورده اند، درواقع بنظر می رسد افرادی كه بهترین روش برای حفظ سرمایه و سودآوری را سرمایه گذاری روی بیت كوین می دانند، دیگر تنها به خرید و فروش این ارز دیجیتالی اكتفا نكرده و خودشان مبادرت به استخراج بیت كوین كرده اند و برای استخراج ارزهای دیجیتالی هم نیاز به دستگاه های ماینر است.
اما در صورتیكه هنوز هم تصمیم قطعی برای برخورد با بیت كوین ها گرفته نشده و در صورتیكه از طرفی دولت استخراج بیت كوین را نوعی صنعت برشمرده و از جانب دیگر بانك مركزی اعلام نموده فعالیت در این بخش غیرمجاز می باشد و با متعاملان آن برخورد می شود، دستگاه های استخراج ارزهای دیجیتال در سایت های آنلاین هم خرید و فروش می شود.
لزوم تدوین قوانین در رابطه با دستگاه های ماینر
در این راستا سیدمهدی میرمهدی كمجانی - رئیس اتحادیه صنف فناوران كامپیوتر تهران- با بیان این كه دولت باید هرچه سریع تر نسبت به تدوین قوانین در رابطه با تعرفه واردات دستگاه های ماینر و استخراج ارزهای دیجیتال اقدام نماید، اظهار داشت: اتحادیه فناوران كامپیوتر از سال ۱۳۹۶ در نامه های جداگانه‎ای به بانك مركزی و اتاق اصناف تهران خواهان ساماندهی و قانونمند كردن روند اجرایی این فعالیت در كشور شد. اما متأسفانه مسؤولان طبق روال معمول، هیچگاه با تكنولوژی های روز دنیا همگام نیستند و درباب قوانین در رابطه با آن بموقع اقدام نمی كنند. این مساله باعث شده حالا نیز در زمینه قاچاق تجهیزات ماینینگ و استخراج ارزهای دیجیتال گرفتار چالش های جدی شویم.
وی ادامه داد: سال قبل در نامه‎ای به اتاق اصناف تهران درخواست كردیم تا جهت ساماندهی بازار خرید و فروش، خدمات بعد از فروش و تأمین قطعات ماینر در كشور، این رسته زیر نظر اتحادیه فناوران كامپیوتر قرار گیرد تا واردكنندگان رسمی و خریداران در صورت مواجه با مشكل بتوانند مسائل خودرا پیگیری كنند. اما كماكان كد تعرفه ای در ارتباط با تجهیزات ماینینگ در گمرك یا سازمان صنعت، معدن و تجارت ایجاد نشده و كالاهای مذكور عمدتاً به صورت غیرقانونی وارد می شوند.
رئیس اتحادیه صنف فناوران كامپیوتر تهران عنوان كرد: هم اكنون تنها پنج درصد از دستگاه های ماینر آن هم به اسم سرور به صورت قانونی وارد كشور می شود و ماباقی به صورت قاچاق بوده كه با عنایت به حجم بالای آن سود بسیار زیادی به جیب قاچاقچیان می رود. در صورتیكه همكاران ما در این میان فقط بابت فروش كالا مبلغ ناچیزی سود عایدشان می شود.
آماری از فعالان حوزه وجود ندارد
میرمهدی با اشاره به اینكه قاچاق كالا موجب كاهش درآمد دولت می شود، اظهار داشت: هنگامی كه كالایی از مبادی غیرقانونی وارد كشور می شود، نه تعرفه گمركی به آن تعلق می گیرد و نه مالیات و نه مالیات بر ارزش افزوده. بنا بر این نبود متولی مشخص و قانون گذاری نكردن بموقع در این صنعت سبب شده هم اكنون دولت هیچ سودی از این بازار به دست نیاورد. ضمن اینكه هیچ آماری از تعداد فعالان این حوزه نیز وجود ندارد.
وی ادامه داد: هم اكنون فروشگاه های مجازی و سنتی بسیاری مبادرت به تبلیغ و فروش دستگاه های ماینر كرده‏‬ اند و مصرف‎كنندگان بدون اینكه اطلاعات چندانی درباب استخراج ارز دیجیتال داشته باشند، به خیال اینكه با خرید این دستگاه ها خیلی سریع پولدار خواهند شد، مبادرت به خرید دو یا سه دستگاه ماینر می كنند و بعد از مدت زمان كوتاهی مجبورند آنرا زیر قیمت بفروشند.
رئیس اتحادیه صنف فناوران كامپیوتر تهران با اشاره به اینكه هم اكنون اظهارنظرهای متفاوتی در مورد استفاده از دستگاه های ماینر و استخراج ارز دیجیتال وجود دارد، اظهار داشت: دولت موظف است هرچه سریع تر تكلیف ممنوع یا آزاد بودن استفاده از دستگاه ها ماینر را مشخص نماید. برای اینكه حالا ارگان ها و نهادهای دولتی و خصوصی بسیاری درگیر این مساله هستند و هر روز شاهد یك اظهارنظر جدید و گاهی عجیب در این رابطه هستیم.
میرمهدی اشاره كرد: بطور قطع اگر این صنعت مقرر است قانونی باشد، باید نحوه مجوزدهی و فعالیت آن نیز مشخص شود، همین طور در صورت ممنوع بودن نیز باید تكلیف آن مشخص شود. بطور مثال برخی اظهار كرده‎اند كه می توانند دستگاه های ماینر را در كشور تولید كنند. در صورتی كه دستگاه های ماینر فعلی كه در بازار موجود است، اروپایی بوده كه به سبب مصرف برق بسیار بالای آن از رده خارج شده‎اند و الان این دستگاه از كشور چین وارد ایران می شوند.
وی افزود: از آنجایی كه اغلب تجهیزات ماینینگ به صورت قاچاق وارد كشور می شوند، دارای خدمات بعد از فروش و گارانتی نیستند. بدین سبب با عنایت به شرایط فعلی لازم است كه مسؤولان دولتی در ارتباط با ارائه مجوز و ساماندهی بازار فروش دستگاه های ماینر و استخراج ارز دیجیتال به یك اتفاق نظر برسند و تكلیف این مساله را مشخص كنند.
فراگیر شدن استفاده از تجهیزات ماینینگ
رئیس اتحادیه صنف فناوران كامپیوتر تهران با اشاره به اینكه استفاده از دستگاه های ماینر در كشور به شدت فراگیر شده است، اظهار داشت: دولت چه بخواهد و چه نخواهد این دستگاه ها به سبب سودآوری بالا وارد كشور شده و مورد استفاده قرار می گیرند و ارز حاصل از آن در صرافی ها خرید و فروش می شود. همانطور كه حالا شاهدیم خیلی از سوله های تولیدی، گاوداری ها و… در استان های مختلف مبادرت به نصب دستگاه های ماینر و تولید ارز دیجیتال كرده‎اند كه متأسفانه نظارت كافی روی فعالیت آنها وجود ندارد.
میرمهدی اضافه كرد: اگر دست روی دست گذاشته شود و دولت بموقع در این رابطه قانون‎گذاری نكند، در آینده نزدیك شاهد مشكلات بسیار بیشتری در این رابطه خواهیم بود. چونكه هم اكنون تكنولوژی دستگاه های ماینر به گونه‎ای ارتقا پیدا كرده كه نیاز زیادی به مصرف برق ندارد و بزودی هر فردی با خرید این دستگاه در منزل شخصی می تواند ارز دیجیتال تولید نماید.
وی درباب نظارت اتحادیه فناوران كامپیوتر روی واردات دستگاه های ماینر اظهار داشت: با عنایت به اینكه واردات دستگاه های ماینر توسط فعالان صنف ICT صورت می گیرد باید اتحادیه بعنوان متولی این رسته انتخاب گردد تا مراحل قانونی آن برنامه‎ریزی شود. از این طریق افرادی كه قصد سرمایه‎گذاری در این زمینه را دارند شناسایی خواهند شد و با كشور ثالث جهت دریافت دستگاه وارد مذاكره می شوند.
رئیس اتحادیه صنف فناوران كامپیوتر تهران افزود: همین طور در زمینه خدمات بعد از فروش دستگاه های ماینر نیز باید نظارت كافی از طرف اتحادیه وجود داشته باشد تا خرید و فروش آن قانونی و شفاف باشد نه اینكه از طریق های غیرقانونی این محصولات خرید و فروش شوند و هیچ خدمات و گارانتی برای آن ارائه نشود.
پیشنهادات اتحادیه فناوران به دولت
میرمهدی با ارائه پیشنهاداتی برای ساماندهی بازار خرید و فروش دستگاه های ماینر و تولید ارز دیجیتال اظهار داشت: در وهله نخست پیشنهاد می شود بانك مركزی به هیچ عنوان در واردات، خرید و فروش دستگاه ‎های ماینر دخالت نداشته باشد و فقط خرید و فروش ارز حاصله را مدیریت كند. دوم اینكه شركت توزیع نیروی برق فقط حق ارائه مجوز جهت استفاده برق به نرخ مصوب را داشته باشد.
وی درباره ی پیشنهاد سوم توضیح داد: دولت باید از موقعیت ایجادشده بهره برده و ضمن افزایش سرمایه‎گذاری در بخش نیروگاه های برق، سرمایه‎گذاران این صنعت را حمایت كند. بطور قطع با حمایت دولت ارز استخراج شده به راحتی می تواند در مبادلات جهانی استفاده گردد و دیگر نگران فروش نفت نیز نباشد.
رئیس اتحادیه صنف فناوران كامپیوتر تهران در مورد پیشنهاد چهارم نیز اظهار داشت: اتحادیه صنف فناوران كامپیوتر تهران بعنوان متولی این صنعت در نظر گرفته شود. برای اینكه اتحادیه قدرت كافی برای مدیریت و نظارت بازار خرید و فروش و خدمات بعد از فروش دستگاه های ماینر را دارد و می تواند بازوی اجرایی دولت برای ساماندهی این صنعت شود.
میرمهدی درانتها نیز اشاره كرد: تولید ارز دیجیتال می تواند راهگشایی برای حل مشكلات ارزی دولت باشد بدین سبب لازم است كه تصمیمات درستی برای این صنعت گرفته شود چونكه تجربه نشان داده است، برخوردهای ضربتی بدون پشتوانه فكری نه تنها مشكل را حل نمی كند بلكه سبب گسترش فعالیت زیرزمینی این صنعت خواهد شد.
منبع:

1398/04/24
14:13:48
5.0 / 5
5115
تگهای مطلب: آنلاین , تكنولوژی , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب