مركز پژوهشهای مجلس بررسی كرد؛

وضعیت بنگاه های دولتی فناوری اطلاعات در سال ۹۷

وضعیت بنگاه های دولتی فناوری اطلاعات در سال ۹۷ به گزارش عصر لینك مركز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی وضعیت ۱۴ شركت و بنگاه دولتی فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در لایحه بودجه پیشنهادی سال ۹۷ مورد بررسی قرار داد.به گزارش عصر لینك به نقل از مهر، دفتر فناوریهای نوین مركز پژوهشهای مجلس همزمان با بررسی لایحه پیشنهادی بودجه سال ۹۷ در مجلس، وضعیت ۱۴ شركت و بنگاه فعال دولتی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و ارقام بودجه ای مربوط به آنها را مورد بررسی قرار داد.
براساس این بررسی ها در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ نام ۱۴ بنگاه دولتی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات آمده است.
از جمله این شركت ها می توان به شركت سهامی ارتباطات زیرساخت، شركت دولتی پست بانك، شركت سهامی انستیتو ایزایران، مركز گسترش فناوری اطلاعات، شركت سهامی صنایع الكترونیكی شیراز، شركت سهامی صنایع مخابراتی صاایران، شركت سهامی ایزایران، شركت سهامی صنایع الكترونیكی ایران اشاره نمود.
همچنین صندوق پشتیبانی از تحقیقات و توسعه صنایع الكترونیكی (شركت مادر تخصصی)، شركت سهامی صنایع قطعات الكترونیكی، شركت سهامی مركز تحقیق و تولید وسایل الكترونیكی، شركت ملی پست جمهوری اسلامی ایران، شركت سهامی خدمات هوایی پست و مخابرات پیام و سازمان فناوری اطلاعات ایران دیده می گردد.
از بین این شركتها، صندوق پشتیبانی از تحقیقات و توسعه صنایع الكترونیك در فهرست واگذاری قرار دارد.
افزایش درآمد ۱۴ شركت دولتی فاوا در بودجه سال ۹۷
برآوردها نشان داده است كه درآمد شركت های مذكور در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ نسبت به قانون سال قبل ۳. ۸۴۳ میلیارد ریال افزایش داشته است و همینطور مبلغ ۳. ۶۰۰ میلیارد ریال هم افزایش هزینه نسبت به قانون سال قبل در این لایحه مشاهده می گردد. به بیان دیگر درآمد شركت های دولتی حوزه فاوا در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ مبلغ ۶۵. ۰۶۹ میلیارد ریال پیش بینی شده كه نسبت به سال قبل ۳. ۸۴۳ میلیارد ریال افزایش داشته است.
این افزایش درآمد بیشتر در رابطه با مركز گسترش فناوری اطلاعات، شركت سهامی صنایع الكترونیك شیراز و شركت سهامی ارتباطات زیرساخت است. البته نباید این نكته را از نظر دور داشت كه در كنار افزایش درآمدها، هزینه ها هم تا حدودی به همان نسبت افزایش یافته است.
رشد ۱۶ درصدی هزینه شركت های فاوا در ۴ سال
بررسی رشد هزینه ها و درآمدهای شركت های فعال در عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات از آن حكایت می كند كه میانگین رشد سالیانه هزینه های این شركت ها در طول سالهای ۱۳۹۳-۱۳۹۷ از رشد ۱۶ درصدی برخوردار بوده و درآمدها هم ۱۷ درصد رشد داشته است.
درهمین حال جمع كل سود پیش بینی شده شركت های فناوری اطلاعات و ارتباطات در لایحه سال ۱۳۹۷ نسبت به سال قبل ۳. ۱ درصد رشد را نشان داده است. درهمین حال لایحه جاری ۲ درصد افزایش سود را برای شركت سهامی صنایع الكترونیك ایران، شركت سهامی صنایع قطعات الكترونیك، شركت سهامی انستیتو ایزایران و شركت سهامی ایزایران نسبت به قانون سال قبل پیش بینی كرده است.

كاهش سود ۳ شركت دولتی در بودجه ۹۷
درصد افزایش سود در لایحه سال ۱۳۹۷ در مقایسه با قانون سال ۱۳۹۶ برای شركت سهامی صنایع الكترونیك شیراز به میزان ۸. ۴ درصد، برای شركت سهامی صنایع مخابراتی صاایران ۱. ۸ درصد و برای مركز گسترش فناوری اطلاعات ۵۲. ۶ درصد است.
در میان این شركت ها سود ویژه شركت سهامی مركز تحقیق و تولید وسایل الكترونیك به میزان ۲۸. ۹ درصد، صندوق پشتیبانی از تحقیقات و توسعه صنایع الكترونیك شركت مادر تخصصی به میزان ۲. ۱ درصد و شركت دولتی پست بانك ۳۳. ۳ درصد در قیاس با قانون سال قبل كاهش داشته است.
چنین كاهشی در بین سه شركت دولتی از میان ۱۴ شركت فعال در عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات مطلوب نیست و انتظار می رود این شركت ها با تحلیل فرآیندهای كاری خویش گلوگاه های مسئله دار را شناسایی كرده و شركت ها را به سمت سوددهی سوق دهند. مركز پژوهشهای مجلس با اشاره به تكالیف مدنظر برنامه ششم توسعه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات هم اعلام نمود: با عنایت به اختیاراتی كه ماده ۱۳ قانون برنامه ششم توسعه برای افزایش ظرفیت انتقال ترانزیت دیتا به وزارت ارتباطات می دهد، افزایش سود از سهام شركت ارتباطات زیرساخت دور از ذهن نیست.
همچنین شركت ارتباطات زیرساخت ایران با اجرای هرچه سریع تر احكام مرتبط در ماده (۶۷) قانون برنامه ششم توسعه و اصلاح ساختار خود می تواند درآمد خویش را تا حد زیادی افزایش و هزینه های خویش را كم كند. شركت ملی پست جمهوری اسلامی ایران هم با انجام اصلاح ساختار، استفاده از فناوری های نوین و اجرای احكام مرتبط در ماده (۶۸) قانون برنامه ششم توسعه، می تواند درآمد خویش را افزایش دهد.
 

1396/10/11
20:12:42
5.0 / 5
4890
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب