گذری بر فیلترینگ تلگرام

گذری بر فیلترینگ تلگرام عصر لینك: در حالیكه نزدیك به یك سال از فیلترینگ تلگرام می گذرد و در این مدت تبلیغات زیادی هم برای جایگزینی پیام رسان های بومی شده است، بنظر می رسد تلگرام همچنان در صدر اپلیكیشن های پیام رسان قرار دارد.


به گزارش عصر لینك به نقل از ایسنا، سابقه فیلترینگ پیام رسان ها و شبكه های اجتماعی كه برخی چند روز طول كشیدند و برخی دیگر با گذشت بیشتر از ۱۰ سال همچنان در فیلتر به سر می برند، این آمادگی را ایجاد كرد كه وقتی تلگرام برای نخستین بار فیلتر شد، این فرآیند ادامه دار باشد. به همین خاطر بااینكه سپس فیلترینگ این پیام رسان كه از ۱۰ اردیبهشت سال ۹۷ تا امروز ادامه دارد، تابحال چندین بار مباحثی درباره ی رفع فیلتر آن مطرح شده، اما در نهایت كسانی كه انتخابشان تلگرام بود، استفاده از فیلترشكن را در دستور كار قرار دادند.
در حال حاضر خیلی از كاربران تلگرام برای ادامه استفاده از این پیام رسان از فیلترشكن استفاده می نمایند. البته بعضی از كاربران هم سراغ نسخه های فارسی این پیام رسان رفته اند كه بااینكه مهلت های چند باره ای به آنها داده شده كه به صورت پیام رسان هایی مستقل از تلگرام دربیایند، اما آنها همچنان كج دار مریز و با اعمال تغییرات جزئی به فعالیت خود زیر سایه ی تلگرام ادامه می دهند.

كاربران پیام رسان های بومی كمتر از ۱۰ درصد جمعیت
برخی دیگر از كاربران هم سراغ سایر پیام رسان ها رفته اند، عده ای واتس اپ را جایگزین كردند و عده ای دیگر عطای پیام رسان خارجی را به لقایش بخشیده و از نمونه های وطنی بهره گرفته اند. هرچند بنظر می رسد برخلاف ادعا و خواسته مسؤولان، شمار این عده زیاد نیست و بااینكه پراكندگی پیام رسان های بومی در مقایسه با تلگرام كه به تنهایی در مقطعی از زمان بار پیام رسانی جمعیت زیادی از كشور را به دوش می كشید، امكان دارد سبب شود سهم هر یك از این پیام رسان های بومی از رسالت پیام رسانی كم شود، اما مجموع كاربران تمامی این پیام رسان های بومی هم هنوز به ۱۰ درصد جمعیت نرسیده است.
در حالی كه یكی از اهداف تلگرام، انحصار زدایی از این پیام رسان خارجی عنوان شده بود و در مقابل، پشتیبانی از پیام رسان های بومی مطرح بود، بنظر می رسد بااینكه درصدی از كاربران تلگرام از همان ابتدا به هر دلیلی ناچار به مهاجرت شدند و مدتی را به دور از این پیام رسان سر كردند، اما در نهایت بازدیدهای كانال های تلگرامی كه در اوایل فیلترینگ كاهش یافته بود و اما سپس مدتی به روال سابق برگشت، نشان داده است مهاجرت همه ی افراد دائمی نبوده است.
طبق آمار مركز افكارسنجی دانشجویان (ایسپا) درباره درصد استفاده مردم از نرم افزارهای ارتباطی، هنوز بیشتر از نیمی از مردمی كه عضو شبكه های اجتماعی هستند، از تلگرام استفاده می نمایند. حتی سپس تلگرام بعنوان اپلیكیشن پیام رسان، واتس اپ قرار دارد كه بااینكه قابلیت های گسترده ای كه تلگرام دارد را دارا نیست، اما ۲۵ درصد مردم در آن فعالیت می نمایند.
از طرفی در حالیكه هنوز نسخه های فارسی پیام رسان تلگرام به فعالیت خود ادامه می دهند، اما درصد استفاده از واتس اپ كه پیام رسانی فیلتر نشده است در مقایسه با پیام رسان های داخلی نشان داده است كه با وجود چند میلیونی شدن پیام رسان های بومی، این ابزارهای داخلی نتوانستند مقبولیت زیادی بین كاربران كسب كنند؛ بطوریكه هم اكنون پیام رسان های سروش ۲.۴ درصد، ایتا ۰.۶ درصد، آی گپ ۰.۵ درصد، بله ۰.۳ درصد، گپ ۰.۲ درصد و بیسفون ۰.۱ درصد جمعیت كاربران را به خود اختصاص داده اند كه مجموع آنها كمتر از پنج درصد می شود.
صرف نظر از اینكه فیلتر شدن تلگرام چه تأثیر حمایتی از پیام رسان های بومی داشته، كما اینكه به اذعان مدیران پیام رسان های داخلی این مساله حتی به ضرر آنها هم بوده و اینكه فراگیر شدن فیلترشكن ها برای دسترسی به تلگرام چه اثرات مخربی داشته است، در حالیكه ۱۰ سال از فیلترینگ توئیتر می گذرد و هر روز هم به تعداد مسؤولان این شبكه اجتماعی افزوده می شود، اینكه هنوز هم برای پیشگیری از فعالیت یك ابزار در فضای اینترنت متوسل به فیلتر می شویم و انتظار داریم از آن نتیجه ی مثبت بگیریم، جای بحث دارد.1398/01/06
13:23:14
5.0 / 5
4531
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب