پشت پرده چالش صداوسیما با آذری جهرمی چیست؟

پشت پرده چالش صداوسیما با آذری جهرمی چیست؟ به گزارش عصر لینك همه چیز از نظرسنجی مردمی درباره برنامه های تلویزیونی شروع شد؛ جایی كه ناگهان آرای مسابقه «برنده باش» با اجرای محمدرضا گلزار به شكلی غیرمنطقی افزایش یافت و زمزمه های «تقلب» بالا گرفت. «برنده باش» در حال رقابت با «نود» بود.در پی این اتفاق، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات كه دست به توییت است، بلافاصله دو تصویر منتشر نمود و با هشتگ «گزارش به مردم» نوشت: «تصاویر زیر، گویای بخشی از اتفاقاتی است كه در نظرسنجی انتخاب محبوب ترین برنامه سال صداوسیما رخ داده است. گزارش بررسی تكمیلی در حال نهایی شدن است. نتایج برای رسیدگی به صداوسیما و پلیس فتا ارسال خواهد شد» و آخر مطلب هم هشتگ زد: «حق الناس»

او دو روز بعد، باز هم با همان دو هشتگ، این متن و تصویر را منتشر كرد: «بررسی های بیشتر نشان داده است دستكاری در نظر مردم برای انتخاب محبوب ترین برنامه سال صداوسیما صرفا برای یك روز نبوده و در سه روز متوالی صورت پذیرفته است.»آذری جهرمی در توضیح فنی این مورد هم در مصاحبه ای اظهار داشت: «وقتی مشترك «ستاره» را می گیرد، فارغ از اینكه عدد بعدی آن چه باشد، به سمت گذرگاهی در اپراتور تلفن همراه هدایت می شود كه به آن USSD گفته می شود. پس از رسیدن اطلاعات به USSD، این گذرگاه مانند یك مسیریاب عمل می كند و با عنایت به كدی كه پس از ستاره گرفته شده، بسته ها به سمت كد وارد شده هدایت می شود. پس از كد دستوری، می تواند «مربع» بیاید كه به معنای خاتمه دستور است یا یك ستاره دیگر بیاید. ستاره بعدی یعنی شركت دارنده كد دستوری، زیرمجموعه هایی ذیل خود دارد و آن هم می تواند بعنوان یك مسیریاب عمل كند. پس از آن، اطلاعات را برای جایگاه بعدی می فرستد.»

او افزود: «ما در قضیه رای گیری آنلاین، سه گذرگاه را شاهد بودیم. یكی خود ستاره، بعد كد ۳ و بعد ستاره بعدی كه به سمت نظرسنجی صداوسیما هدایت می شد. ما آمار این سه گذرگاه را كنار هم گذاشتیم. آمار اپراتورها، روند معمولی را نشان می داد. باقی اطلاعات را هم دریافت كردیم و آنچه مشخص شد این بود كه دستكاری اطلاعات در درگاه «۳*» انجام شده است. یعنی حجمی از داده، وارد و جایگزین داده واقعی شده است و آرای عرضه شده هم متعلق به یك برنامه بود كه بررسی ها نشان داد كه این اتفاق طی سه روز رخ داده است.»

وزیر ارتباطات اضافه كرد: «صداوسیما در دو مرحله اظهارنظر كرد. یك مرحله در همان ابتدا بود كه گفتند هك شدیم و دیتاسنتر خویش را ایزوله كرده ایم. در جریان بررسی های خود دیدیم این مورد خیلی بعید است. اظهار نظر دومشان این بود كه چند ساعتی مختل بوده و شركتی كه مجوز وزارت ارتباطات را داشته در این امر دخیل بوده است. این شركت ها هیچكدام از ما مجوز ندارند.»

او همینطور در توییتی نوشت: «شركت های ارزش افزوده و USSD مجوزی از وزارت ICT ندارند و فعالیت آنها مطابق قانون تجارت است. اگر آنگونه كه در بخش های خبری دیشب سیما طرح شد، فعالیت آنها باید با دریافت مجوز از وزارت ICT باشد، مطابق مصوبه ۱۹۲ كمیسیون تنظیم مقررات، تبلیغ یا فعالیت آنها سریعا در صداوسیما متوقف گردد.»

اما مقصود صداوسیما از «شركت دارای مجوز وزارت ارتباطات»، شركت توسعه كسب و كار ایرانی مشهور به «توسكا» است؛ شركتی كه ۱۶ مهر ۹۶ به ثبت رسیده و ۲۶ مهر یعنی تنها ۱۰ روز پس از شروع فعالیتش، با عقد قراردادی، انحصار تبلیغات در صداوسیما را به دست آورده است؛ اتفاقی كه ۷ آبان ۹۶، وزیر ارتباطات به آن واكنش نشان داد و اظهار داشت: «گفته می شود واگذاری خدمات ارزش افزوده VAS به شركتی كه زیرمجموعه اپراتور همراه اول است، ضد رقابتی است و در این مسئله به صورت طبیعی باید شورای رقابت یا صداوسیما ورود كند.»البته ۱۸ فروردین ۹۷، تمامی اعضای هیات مدیره توسكا تغییر كردند و بدین سان محمد كرمی به عنوان مدیرعامل، كاوه اشتهاردی به عنوان رئیس هیات مدیره و ابوذر مهرمنش به عنوان عضو هیات مدیره در این شركت آغاز به فعالیت كردند. نكته مهم این بود كه كاوه اشتهاردی، عضو هیات مدیره شركت بنیاد بركت احسان وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام (ره) است.با توجه به وجود برخی روابط میان شركت هایی كه سهامدار «توسكا» هستند، برخی مدعی شدند كه این شركت، زیرمجموعه ستاد اجرایی فرمان امام (ره) است؛ ادعایی كه این ستاد با صدور اطلاعیه ای در تاریخ ۲۰ اسفند ۹۷، آنرا تكذیب و اعلام نمود: «شركت توسعه كسب و كار توسكا با عنایت به سهام حداقلی ستاد در شركت مخابرات ایران و بالتبع همراه اول به هیچ وجه جزء شركت های تحت مدیریت و كنترل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام نمی باشد و هیچ گونه درآمد و انتفاعی هم از راه این شركت برای ستاد تامین نشده و نخواهد شد.»

اما آنچه واكنش «توسكا» را برانگیخت، یك توییت دیگر از جانب آذری جهرمی بود كه نوشت: «از ابتدای دولت دوازدهم به دو نماینده دولت - از پنج عضو - در هیئت مدیره همراه اول اعلام نموده ایم كه قرارداد تجاری شركت توسكا با صداوسیما با مدل فعلی برای كسب و كارهای نوپا مضر و به لحاظ اقتصادی تماما به ضرر همراه اول است و خاتمه یابد. در مورد ‎حق الناس كوتاه نمی آیم.»

توسكا هم در اطلاعیه ای اعلام نمود:

«۱- هیئت مدیره شركت توسكا در ۲ ماه اخیر و با هدف اطلاع از نقطه نظرات وزیر محترم، طی دو جلسه، گزارش تمامی فعالیت های خویش را به وزیر محترم ارتباطات عرضه كرده و ضمن دریافت تأكیدات ایشان در قبال برنامه ها و سیاست های آتی خود، در حال ارتقای مدل كسب و كار و تحقق برخی اولویت هاست.

۲- سند مركز نوآوری و شتابدهی رسانه ای كسب و كارهای دیجیتال توسكا آذرماه امسال به امضای نمایندگان ۷ دستگاه مختلف رسیده كه یكی از ایشان معاون جناب آقای جهرمی و رئیس محترم سازمان فناوری اطلاعات آن وزارتخانه بوده اند.

۳- شركت توسكا هم اكنون به واقع بعنوان كارگزار صداوسیما در حوزه تبلیغات ارزش افزوده و دقیقاً بر مبنای ضوابط و تعرفه های آن سازمان عمل می كند كه جزئیات و دستورالعمل های آن در اختیار تمامی فعالان حوزه كسب و كار قرار گرفته است.

۴- در شرایطی كه مردم عزیز نیازمند توجه بیشتر هستند، شركت توسكا با همكاری سازمان صداوسیما و با تلاش متعهدانه هنرمندان عزیز، تمامی هزینه های تولید برنامه های پربیننده ای چون خندوانه، برنده باش، كودك شو، فرمول یك، نود، حالا خورشید، به خانه برمی گردیم، عصر جدید، تب تاب، جام جهانی، ماه عسل، ستاره ساز، فوتبال های داخلی و خارجی و در مجموع ۷۹ برنامه تلویزیونی را می پردازد تا ضمن پاسخگویی به نیاز مخاطبین برای دسترسی به محتوای جدید، ارزشمند و پخش این برنامه های فاخر، رضایت ایشان را با ساخت برنامه های جذاب و شاخص جلب نماید.

۵- شركت توسكا ضمن پرهیز از ورود به مسائل حاشیه ای صرفاً خویش را مكلف و متعهد به اجرای ضوابط و دستورالعمل های ابلاغی می داند كه این مهم از جانب شركت ارتباطات سیار ایران در جریان است.»

البته توسكا یا صداوسیما تابحال هیچ گزارش شفافی از گردش مالی تبلیغات مبحث قرارداد خود عرضه نكرده اند و حتی علت اینكه چرا تبلیغات صداوسیما در انحصار «توسكا» است، معلوم نیست.

اما فارغ از این موارد، آنچه تردیدها نسبت به روابط توسكا و صداوسیما را زیاد می كند، اقداماتی است كه از جانب برخی افراد و جریان ها صورت می گیرد. مثلا پیشنهاد پول به پایگاه خبری «جماران» برای تبلیغ ضد جهرمی یا تلاش های برخی فعالان رسانه ای نزدیك به جریان های مخالف دولت برای القای «مقابله آذری جهرمی با صداوسیما».


توییت سردبیر سایت جهان نیوز متعلق به علیرضا زاكانی

1397/12/25
12:04:23
4759
5.0 / 5
تگهای مطلب: آنلاین , اپراتور , اقتصاد , خدمات
این پست عصر لینک را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب