در گفت وگو با ایسنا اعلام شد

پیام به سرعت لازم برای قرار گرفتن در مدار نرسید، سفیر حامل دوستی می گردد

پیام به سرعت لازم برای قرار گرفتن در مدار نرسید، سفیر حامل دوستی می گردد به گزارش عصر لینك مدیركل توسعه فناوری سازمان فضایی با بیان این كه ماهواره ˮپیامˮ با استفاده از ماهواره بر به سرعت لازم برای قرار گرفتن در مدار نرسید، اظهار داشت:  در ماهواره ˮپیامˮ نیازی به ˮتراسترˮ نداشتیم و حتی اگر این ماهواره مجهز به ˮتراسترˮ هم بود، باز هم سقوط می كرد؛ چون ˮپیامˮ به سرعت لازم نرسید.


دكتر مجتبی سرادقی در گفت وگو با ایسنا، قرار گرفتن در مدار ۵۰۰ كیلومتری را از اهداف پرتاب ماهواره "پیام" دانست و اضافه كرد: در صورتیكه "پیام" در مدار ۵۰۰ كیلومتری قرار می گرفت، به مدت دو سال بدون اعمال نیروی جدیدی در مدار باقی می ماند.
وی با تاكید بر اینكه برای قرار گرفتن "پیام" در مدار، این ماهواره باید به سرعت لازم ۸ كیلومتر در ساعت می رسید، اظهار نمود: این سرعت را ماهواره بر به ماهواره اعمال می كند و از آنجایی كه جوی در این مدار وجود ندارد، ماهواره با سرعت اولیه به دور مدار می گردد.
سرادقی افزود: ماهواره "پیام" به این سرعت نرسید؛ از این رو این ماهواره آماده تزریق به مدار نشد.
مدیر كل توسعه فناوری فضایی سازمان فضایی تصریح كرد: اگر ماهواره به سرعت مورد نظر نرسد، سقوط كرده و به زمین برخورد می كند و اگر به بیشتر از سرعت لازم برسد، از مدار خارج شده و به سمت سایر سیارات می رود.
وی با اشاره به اینكه در پرتاب روز سه شنبه، ماهواره "پیام" به سرعت لازم نرسید، خاطرنشان كرد: این ماهواره سقوط كرد و محل دقیق سقوط آنرا نمی توان اعلام كرد؛ ولی بر مبنای محاسبات، احتمال دارد كه این ماهواره در اقیانوس هند سقوط كرده باشد.
سرادقی در مورد موتورها و پیش رانش های "پیام"، اظهار داشت: در بعضی ماهواره ها زمانی كه ماموریتهای بیشتری هدف گذاری می گردد و یا می خواهیم مدار را تغییر دهیم، موتورهایی كه شبیه پرتابگرهای كوچك هستند، نصب می شوند.
به قول وی، این موتورها هم تنظیمات مداری را انجام و هم وضعیت ماهواره ها را در وضعیت قابل انتظار قرار می دهند.
سرادقی افزود: زمانی كه ارتفاع مداری ماهواره افزایش می یابد، طول عمر ماهواره هم از ۲ به ۵ سال افزایش می یابد و زمانی از این موتورها استفاده می گردد كه ماهواره در مدار قرار گرفته باشد و می خواهیم ماهواره را حفظ كنیم؛ ولی در پروژه "پیام" تصحیح مداری تعریف نشده بود.
سرادقی با تاكید بر اینكه در ماهواره "پیام" نیازی به "تراستر" نداشتیم، تصریح كرد: حتی اگر این ماهواره مجهز به "تراستر" بود، باز هم سقوط می كرد؛ چون "پیام" به سرعت لازم نرسید.
مدیر كل سازمان فضایی ایران در عین حال با اشاره به اینكه در این پرتاب در مرحله نهایی مشكل كوچكی بوجود آمده بود، اضافه كرد: عملكرد ماهواره بر خوب بوده است و ماهواره بر "سیمرغ" قابلیت حمل محموله های تا ۲۰۰ كیلوگرم را دارد.
سرادقی افزود: در پرتاب ماهواره مشكل فنی در ماهواره بر برای رساندن ماهواره به مدار بوجود آمد.
وی با اشاره به اینكه ماهواره "دوستی" دانشگاه شریف هم با ماهواره بر بومی پرتاب خواهد شد، اظهار نمود: این ماهواره با ماهواره بر "سفیر" به مدار تا ۳۵۰ كیلومتری پرتاب خواهد شد.
به قول وی، مدار حضیض این ماهواره ۲۵۰ كیلومتر و اوج مداری آن ۳۵۰ كیلومتری خواهد بود.
مدیر كل توسعه فناوری سازمان فضایی در پاسخ به این سوال كه آیا مقرر است ماهواره "پیام" باردیگر از جانب دانشگاه امیركبیر ساخته شود، پاسخ داد: توان ساخت این ماهواره در دانشگاه امیركبیر موجود است و هدف سازمان فضایی توسعه زیر ساخت های فضایی است.1397/10/27
22:32:06
4546
5.0 / 5
تگهای مطلب: فناوری , وب
این پست عصر لینک را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب