بهره گیری از داده های فضایی برای برنامه ریزی سال آبی

بهره گیری از داده های فضایی برای برنامه ریزی سال آبی به گزارش عصر لینك وزیر نیرو با اشاره به آمار و اطلاعات ارائه شده توسط داده های فضایی اظهار داشت: ما نیازمند اطلاعات دقیق برای برنامه ریزی سال آبی برای فرونشست زمین و بحث خشكسالی مناطق مختلف هستیم. طبیعی است خود ما و همسایگان از این اطلاعات منتفع می شوند اما این كه كشوری خودش محصولات و اطلاعاتش را دریافت و پایش كند، یك مزیت به حساب می آید.


به گزارش عصر لینك به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - به همراه رضا اردكانیان - وزیر نیرو - امروز با حضور در پژوهشگاه فضایی ایران از نمایشگاه دستاوردهای بخش فضایی كشور بازدید نمودند. بعد از بازدید، آذری جهرمی، خطاب به وزیر نیرو اظهار داشت: شما از دانش خوبی در عرصه بهره گیری از اطلاعات فضایی و مدیریت منابع آبی و كشاورزی برخوردارید. همكاران ما در پژوهشگاه فضایی، علیرغم همه محدودیت ها تلاش كردند آنچه در عرصه بین المللی به راحتی در اختیار دیگر كشورهاست برای شما و همكارانتان در وزارت نیرو فراهم آورند.
وی ادامه داد: آنچه امروز در این نمایشگاه دیدید و در آینده هم بیش تر از آن خواهید شنید، دستاوردهایی است برای كمك به شما و در امتداد ماموریت هایی كه دولت برای خدمت رسانی به مردم به شما محول كرده و امید است از آنها استفاده و بهربرداری مناسب شود و امیدوارم صنعت فضایی در حوزه اجرایی كشور كاربردی شود تا مردم از دستاوردهای آن بهره مند ببرند.
در ادامه این نشست، وزیر نیرو اظهار داشت: وزارت نیرو كه مأموریت آن تامین آب و برق پایدار برای مردم است و هم چنین به جهت تلاش هایی كه شده امكان تبادل انرژی را برای دیگر كشورهای همسایه فراهم نموده، از مشتریان اصلی پژوهش هایی است كه در حال انجام در پژوهشگاه فضایی است.
وی با تاكید بر این كه یكی از موارد عمده استفاده از این دستاوردها در آمار، اطلاعات و در برنامه ریزی طرح های بزرگ آبی اراضی زیر كشت است اظهار داشت: امروز در وزارت نیرو خدمت ریاست محترم جمهوری بودیم و به تفصیل مسایل را گفتیم و هم از نظرات ایشان استفاده كردیم؛ برای راه های پیش رو كه اساس آن بر این است كه در عرصه هایی مثل آب و انرژی كه در ذات خود عرصه های میان بخش هستند، ما برخلاف ذات طبیعت عمل نكنیم و هم در دولت و هم خارج از دولت، به شكلی هماهنگ با اطلاعات یكدیگر كار را مدیریت نماییم.
وزیر نیرو با تاكید بر این كه نیازمندی شدید ما به بهره گیری از اطلاعات پایه بیشتر از هر زمان دیگری خویش را نشان داده است اظهار داشت: بروز برخی زمینه های تنازع در حوزه های آبریز داخلی و شرایط بالقوه بروز تنازعات در حوزه های آبریز مشترك آن هم در كشوری مثل ما با این تنوع از حیث مسائل حوزه های آبخیز مشترك، بهره گیری از اطلاعات و آمار دقیق را بیشتر از پیش لازم و ضروری می سازد.
اردكانیان در ادامه با اشاره به دستاوردهای فضایی و پایش زمین های زیركشت توسط سازمان پژوهشگاه فضایی اظهار داشت: ما امروز به توافقات خوبی در كارگروه سازگاری با كم آبی در بحث كشت برنج رسیده ایم و امیدواریم ظرف سه سال آینده، كشت برنج را به شكلی برای كشاورزان فاقد صرفه نماییم، هرچند معیشت كشاورزان را بعنوان یك دغدغه مد نظر داریم.
ایشان سپس با اشاره به آمار و اطلاعات ارائه شده توسط داده های فضایی اظهار داشت: ما نیازمند اطلاعات دقیق برای برنامه ریزی سال آبی برای فرونشست زمین و بحث خشكسالی مناطق مختلف هستیم. طبیعی است خود ما و همسایگان از این اطلاعات منتفع می شوند اما این كه كشوری خودش محصولات خودش این اطلاعات را دریافت و پایش كند، یك مزیت شمرده می شود.
اردكانیان اضافه كرد: بیشتر از ۶۰ سال است كه این فناوری در اختیار كشورهاست و ماهواره ها در حال ارسال و انتقال اطلاعات هستند، امیدواریم با هماهنگی های لازم میان وزارت نیرو و وزارت ارتباطات در عرصه انرژی و كمیت آب بتوانیم از فناوری هوشمند برخوردار شویم.
وزیر نیرو در خاتمه اعلام آمادگی كرد كه از دستاوردهای پژوهشگاه فضایی در چارچوب كارگروهی با پژوهشگاه نیرو، دفتر برنامه ریزی كلان آب و سازمان توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر بهره برداری شود.1397/10/11
13:45:28
4692
5.0 / 5
این پست عصر لینک را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب