نگرانی خالق شبكه وب از آینده اینترنت

نگرانی خالق شبكه وب از آینده اینترنت عصر لینك: بیست و هشت سال پیش در چنین روزهایی بود كه تیم برنرز لی از پایان نامه خود دفاع نمود و این پایان نامه در آینده به آنچه امروز ؛شبكه جهانی وب؛ نامیده می شود تبدیل گردید. به همین مناسب، برنرز كه به عنوان پدر شبكه جهانی وب شناخته می شود متنی را منتشر نمود و در آن از بزرگترین نگرانی های خود درباره آینده وب و اینترنت سخن گفته است. تیم برنرز امروزه مدیر كنسرسیوم شبكه جهانی وب می باشد كه به توسعه استانداردهای آزاد برای وب می پردازد و به همین دلیل سخنان او همواره تاثیر چشمگیری بر روی سایر تصمیم گیرندگان این حوزه داشته است.


از دست رفتن كنترل بر روی اطلاعات شخصی
 
شاید در نگاه اول به نظر برسد بدافزارها و باج افزارها اصلی ترین دلیل برای ابراز این نگرانی از سوی تیم برنرز هستند. اما در واقع این طور نیست. به عقیده برنرز پیچیده تر شدن قوانین استفاده از اطلاعات شخصی و همچنین برنامه های متعددی كه قصد دارند به بخشی از اطلاعات كاربران دسترسی داشته باشند باعث شده نقاط ضعف بسیار زیادی در این زمینه وجود داشته باشد. همین نكته بود كه باعث شد گوگل در سال های گذشته توسعه سیستم عامل موبایلی خود را به سمتی هدایت كند كه در آن كاربران قادر باشند میزان سطوح دسترسی هر اپلیكیشن به اطلاعات را به صورت دقیق مشاهده كرده و در صورت نیاز دسترسی ها را محدود نمایند. با این حال روند به كارگیری نسخه های جدید این سیستم عامل با سرعت بسیار پایینی در حال پیشرفت است و به نظر می رسد به برنامه جدی تری برای مبارزه با دسترسی گسترده به اطلاعات كاربران نیاز باشد. به گفته برنرز بسیاری از دولت ها از این نقطه ضعف بیشترین استفاده را برده و به جمع آوری هدفمند اطلاعات كاربران می پردازند تا با كنترل بر روی تماس ها، تصاویر، پیام ها و حتی گفت و گوهای آنلاین بتوانند اهداف سیاسی خود را برآورده كنند.
 
گسترش ساده اطلاعات نادرست در فضای وب
 
در كمال شگفتی، انتشار گسترده اطلاعات نادرست در فضای وب تنها مربوط به كشورهای كمتر توسعه یافته و در حال توسعه نیست. اگر در كشوری مانند ایران، شبكه های اجتماعی به محلی برای انتشار اطلاعات نادرست، اخبار كذب و شایعه پراكنی تبدیل شده اند، كشور پیشرفته ای مانند آمریكا نیز با این مشكل دست و پنجه نرم می كند و حتی عواقب انتشار اطلاعات نادرست در این كشور بسیار وخیم تر از كشورهای كوچكتر است. انتخابات ریاست جمهوری اخیر ایالات متحده بهترین نمونه از این دست به شمار می رود. عده زیادی از كارشناسان اعتقاد دارند طرفداران رییس جمهوری كنونی آمریكا و حتی برخی از طرفداران كاندیدای رقیب به صورت آگاهانه یا ناآگاهانه اخباری را در فضای وب منتشر كرده اند كه باعث جهت گیری نادرست رای دهندگان و در نهایت انتخاب فردی به ریاست جمهوری آمریكا شده كه هیچ نشانه ای از یك دیپلمات را با خود به همراه ندارد. جالب آنكه پس از این اتفاق خود دونالد ترامپ بود كه بر موج مقابله با اخبار نادرست (Fake News) سوار شد و برخی از بزرگترین شبكه های خبری این كشور و جهان را عامل انتشار این اخبار دانست. با وجود اینكه فضای مجازی به انتشار سریعتر و بدون سانسور اطلاعات در سال های اخیر كمكی غیر قابل چشم پوشی داشته، اما گسترش ساده اطلاعات نادرست را می توان یكی از بزرگترین اشكالات اینترنت كه نیازمند بررسی جدی است نامید.
 
تبلیغات مخفیانه سازمان ها و نهادهای دولتی
 
تیم برنر در آخرین بخش از نامه خود درباره نگرانی از آینده وب به تبلیغات مخفیانه و سازمان یافته نهادهای دولتی اشاره می كند. به اعتقاد او سیاستمنداران در كشورهای مختلف جهان با استفاده از وب، جریان های مختلف خبری برای گروه های گوناگون ایجاد می كنند و در نهایت در فضایی غبارآلود بیشترین استفاده را از سطح ناآگاهی مردم می برند. معمولا چنین اقدامی بیشترین نمود را در كمپین های انتخاباتی دارد. آنجا كه كاندیداها با استفاده از مدیوم های مختلف انتشار اخبار و اطلاع رسانی، پیام های مشخصی را برای یك گروه از شنوندگان و سخنان متفاوتی را برای گروهی دیگر منتشر می كنند تا در این بین با ایجاد فضایی دوگانه، اهداف خود را دنبال كنند. تنها كافیست بار دیگر به انتخابات اخیر آمریكا نگاه كنید تا نمونه های متعددی از این ترفند را از سوی كاندیداها درباره موضوعات مهم بین المللی مانند مبارزه با تروریسم مشاهده كنید.
 
در انتهای نامه برنرز راهكارهایی برای مقابله با این جریانات خطرناك ارائه شده كه اصلی ترین آنها، نیازمند همكاری و حمایت شركت های بزرگی مانند فیسبوك و گوگل است. این دو كمپانی در دنیای امروز اصلی ترین مرجع انتشار اخبار به حساب می آیند (با اندكی تفاوت در كشورهای مختلف) و تلاش آنها برای مبارزه با اخبار نادرست (Fake News) و نیز شفاف سازی بیشتر درباره خبرهای دارای اسپانسر و نحوه انتشار اطلاعات برای كاربران می تواند كمك بسیار بزرگی به امن تر كردن محیط اینترنت و وب داشته باشد. در سال های اخیر تلاش هایی از سوی هر دوی این شركت ها و سایر سازمان های دخیل در قانونگذاری وب و اینترنت انجام شده كه هر چند مفید، اما بسیار كم به نظر می رسند و همین نكته اهمیت تلاش بیشتر در آینده را دو چندان می كند.
1396/04/27
22:48:42
5.0 / 5
5701
تگهای مطلب: اینترنت , وب , وبسایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب