معاون وزیر ارتباطات خبر داد؛

بررسی اختلاف وزارت ارتباطات و صداوسیما به شورای امنیت ملی رفت

بررسی اختلاف وزارت ارتباطات و صداوسیما به شورای امنیت ملی رفت عصر لینك: معاون وزیر ارتباطات از انعكاس اختلاف این وزارتخانه با سازمان صداوسیما برسر مالكیت باند فركانسی پخش آنالوگ برنامه های رادیویی و تلویزیونی، به رئیس جمهور و طرح درشورای عالی امنیت ملی آگاهی داد.حسین فلاح جوشقانی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره اختلاف میان سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و سازمان صداوسیما درباب بازپس گیری باند فركانسی ۷۰۰ و ۸۰۰ مگاهرتز كه قبل از این متعلق به پخش آنالوگ برنامه های رادیویی و تلویزیونی بود، توضیح داد.
وی اظهار داشت: در سال ۲۰۰۶ اتحادیه جهانی مخابرات مقرر كرد كه تا سال ۲۰۱۵ پخش آنالوگ برنامه های رادیویی تلویزیونی در باندهای فركانسی ۷۰۰ و ۸۰۰ مگاهرتز متوقف شود. به این معنا كه از آنجایی كه پخش سیگنالهای رادیویی تلویزیونی دیجیتالی شده و میزان استفاده از پهنای باند به شدت كاهش پیدا كرده، این باندهای فركانسی باید برای بهره برداری دیجیتال، آزاد شود.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اشاره به اینكه باندهای فركانسی آزاد شده را بهره دیجیتالی می گویند، افزود: آنچه كه برنامه كشورهای دنیا است و به آن باز سفارش می شود، این است كه این باندهای آزادشده برای توسعه شبكه های تلفن همراه مورد استفاده قرار گیرد.
وی با اشاره به اینكه باندهای فركانسی زیر یك گیگاهرتز كه دارای فركانس پایینی هستند اما برد زیادی دارند برای توسعه تلفن همراه در مناطق روستایی و كم جمعیت كاربرد دارد، اظهار داشت: می توان با استفاده از این باندهای فركانسی، پوشش خوبی در توسعه موبایل در این مناطق احداث كرد. براین اساس اغلب كشورها به این سمت رفته و از این باندها برای توسعه موبایل استفاده می نمایند.
معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینكه در ایران ماحسب قانون، مدیریت طیف فركانس با وزارت ارتباطات و رگولاتوری است، اضافه كرد: بر طبق مقررات ملی و بین المللی، هر سال جدول ملی فركانس در باندهای متفاوت و برای كاربردهای مختلف، توسط رگولاتوری تعیین میگردد و در این زمینه سازمان صداوسیما، كشتیرانی و نیروهای مسلح و سایر بهره برداران باند فركانسی در این زمینه مشاركت دارند.
فلاح جوشقانی اشاره كرد: بحث این است كه مدیریت این باند فركانسی باید در اختیار رگولاتوری باشد و متعلق به سازمان صداوسیما نیست.
وی افزود: نقطه اختلاف این است كه صداوسیما می گوید باند فركانسی متعلق به ما است. اما مطابق قانون باند فركانسی متعلق به هیچ بهره برداری نیست و جزو انفال بشمار می رود و برحسب وظایف وزارت ارتباطات، در اختیار بهره برداران مختلف قرار می گیرد.
رئیس رگولاتوری اظهار داشت: بحث ما این است كه این باندهای فركانسی باید تخلیه شود و بر طبق روند تكنولوژی روزدنیا، در كشور ما باز برای توسعه تلفن همراه در مناطق محروم استفاده گردد.
معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینكه این باند فركانسی از قدیم برای پخش همگانی مورد استفاده قرار می گرفت اما روند دنیا دیگر این نیست كه از این باند، برای پخش همگانی استفاده شود، افزود: عدم بازگشت این فضا به وزارت ارتباطات، یكی از موانع توسعه موبایل در مناطق روستایی می تواند باشد. چونكه الان هزینه باند فركانسی ۲۶۰۰ مگاهرتز كه در اختیار اپراتورهای تلفن همراه قرار می گیرد، ۴ برابر هزینه باند فركانسی ۸۰۰ مگاهرتز است. براین اساس این باند فركانسی می تواند هزینه ها را به شدت پایین آورده و در صورت استفاده تجاری توسط اپراتورها، ارزش افزوده بالایی احداث خواهدنمود.
وی اظهار داشت: حق استفاده از فضای فركانس مبلغ ناچیزی است و البته برای باند فركانسی پخش همگانی مطابق قانون، حق استفاده درنظر گرفته نمی گردد.
فلاح جوشقانی با اشاره به اینكه این سوژه اختلاف را به رئیس جمهور منعكس كردیم، افزود: سوژه برای حل و فصل و تصمیم گیری، الان در شورای عالی امنیت ملی دردست بررسی است. از طرف دیگر در بودجه سال ۹۷ باز استفاده از این فضای فركانسی، مطرح گردیده است. به طوركل مباحث حقوقی این اختلاف، در سطوح بالاتر در دست بررسی و حل و فصل است و ما درحال آماده كردن مقدمات و مستندات قانونی دراین زمینه هستیم.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اظهار داشت: درسال ۲۰۰۶ كه این مقررات تحت عنوان ge۰۶ (ژنو ۲۰۰۶) تصویب گردید، نمایندگان ایران از رگولاتوری و سازمان صداوسیما این را امضا كردند. در آن زمان علی عسگری معاون فنی وقت صداوسیما كه الان رئیس سازمان صداوسیما است، براین سوژه صحه گذاشت.
وی اضافه كرد: سوژه دیگر این است كه استفاده از باند فركانسی ۷۰۰ و ۸۰۰ برای پخش همگانی در دنیا منسوخ شده و درصورتی كه ما در نقاط مرزی در این فضا، پخش آنالوگ داشته باشیم كشورهای مجاور می توانند بنابر همین مقررات از ما شكایت كرده و برای ما در اتحادیه جهانی مخابرات پرونده احداث كنند. كمااینكه حدود ۳ سال پیش كشور عربستان بابت پخش برودكست آنالوگ در باند فركانسی ۸۰۰ و تداخل فركانسی به وجود آمده از ما شكایت نمود و ما مجبور به خاموش كردن این باند در قسمتهای جنوبی شدیم.

1397/09/16
22:27:13
4662
5.0 / 5
این پست عصر لینک را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب