بسته خبری چهارشنبه اقتصادی ایسنا

حباب سكه تخلیه می شود؟

حباب سكه تخلیه می شود؟ عصر لینك: روند كاهشی نرخ ارز و سكه، كماكان جزو مهم ترین خبرهای اقتصادی به حساب می آید. امروز هم بنا به نقل از كشتی آرای عضو اتحادیه طلا قیمت سكه روند نزولی خویش را ادامه داد و پیش بینی می گردد با ادامه این وضعیت بخشی از ارز و سكه های خانگی وارد بازار می گردد كه اگر این اتفاق بیفتد حباب سكه به حداقل خواهد رسید.


به گزارش عصر لینك به نقل از ایسنا، امروز هم همچون روزهای گذشته قیمت سكه و طلا روند كاهشی خویش را به صورت نسبی ادامه داد به گونه ای كه سكه طرح جدید تمام بهار آزادی ۴ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان معامله می گردد و قیمت سكه طرح قدیم هم ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است. همینطور نیم سكه ۲ میلیون و ۸۰ هزار تومان، ربع سكه یك میلیون و ۱۹۰ هزار تومان و سكه گرمی ۶۶۰ هزار تومان قیمت دارد كه نشان دهنده كاهش قیمت ها است. یك مثقال طلای ۱۷ عیار هم یك میلیون و ۶۵۵ هزار تومان قیمت دارد و قیمت یك گرم طلای ۱۸ عیار هم ۳۸۲ هزار تومان است. محمد كشتی آرای عضو اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر تهران در مورد وضعیت بازار سكه و طلا اینگونه توضیح داد كه در دو روز گذشته قیمت ارز برخلاف ابتدای هفته جاری، سیر نزولی پیدا كرده و به كانال ۱۲ هزار تومان برگشت كه بلافاصله تاثیر خویش را بر بازار سكه و طلا گذاشت و سبب كاهش تقاضا شد. این كاهش تقاضا تعادل نسبی در بازار تولید كرد و باعث شد حباب سكه به پایین ترین میزان در هفته های گذشته یعنی حدود ۳۵۰ هزار تومان برسد و با عنایت به وضعیت كنونی به نظر می آید بخشی از ارز و سكه های خانگی به بازار برگردد و اگر این اتفاق بیافتد حباب سكه به حداقل خواهد رسید.
تاكید دولت بر ضرورت مبارزه با پولشویی
خبرهای مربوط به دفاع هیات دولت از صحبت های محمدجواد ظریف درباره پولشویی هم جمله اخباعر مهم امروز بود؛ رییس جمهور اظهار داشت كه همه دنیا گرفتار پولشویی است... همه باید مفاسد را كم نماییم و راه پولشویی را ببندیم. چرا اینقدر جر و بحث می كنیم؟ سایر اعضای دولت هم همچون معاون حقوقی ریاست جمهوری، رییس سازمان برنامه و بودجه و رییس دفتر رییس جمهور از مواضع ظریف حمایت كردند. صحبت های كابینه دوازدهم در حاشیه جلسه امروز هیات دولت را این جا بخوانید.

پیش بینی ۲۱ كارشناس از بازار مسكن
امروز در سرویس عمران و اشتغال تلاش كردیم با استفاده از ۲۱ نظر كارشناسی، افق بازار مسكن را تا حدودی نشان دهیم. بازار مسكن شهر تهران دچار جهش ۸۳ درصدی قیمت شده و به تبع آن در شهرستان ها هم شاهد رشد قیمت بودیم. در عین حال آبان ماه معاملات در تهران ۳۲ درصد و كل كشور ۲۲ درصد كاهش یافته است. قیمت مسكن در كلان شهر تهران الان به میان هشت میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در هر متر مربع رسیده است. با عنایت به اثرگذاری ۳۳ درصدی هزینه های مسكن بر سبد خانوار، آینده آن برای خیلی از مردم مهم شده است. در این لینك ۲۱ اظهارنظر از شرایط فعلی، برآورد و پیش بینی از آینده بازار مسكن كه توسط كارشناسان این حوزه ارائه شده را بخوانید.

بلاتكلیفی افزایش مجدد حقوق كاركنان
بنا به ادعای رییس كمیسیون اقتصادی مجلس، افزایش نرخ ارز و رسیدن آن به میانگین ۱۰ هزار تومان بر مبنای بازار ثانویه و غیررسمی به درآمد ۶۰ هزار میلیارد تومانی دولت منجر گردیده است. بر این اساس می توان گفت "ارز" خودش جور حقوق را بكشد. اما افزایش مجدد حقوق كاركنان امسال با وجود بحث هایی كه در ارتباط با آن عنوان شد همچنان مبهم و بلاتكلیف مانده است، از سویی دولتی ها اعلام مشخصی درباره آن ندارند و از طرفی دیگر توقع افزایش با عنایت به شرایط موجود اقتصادی و درآمدی كه از محل ارز نصیب دولت شده از سوی نمایندگان و سایر مسئولان وجود دارد. در این بین رقمی هم در حد ۲۰۰ هزار تومان به حساب بعضی از حقوق بگیران واریز شده كه خود ابهامات را بیشتر كرده كه آیا این همان افزایش حقوق است یا مقرر است تصمیم دیگری در كنار آن دریافت شود؟

بهترین تصمیم برای حفظ قدرت خرید كارمندان و كارگران
افزایش ۲۵ درصدی حقوق كاركنان تنها در صورتی كفاف هزینه های زندگی را می دهد كه یا شرایط اقتصاد به پیش از شروع سال ۹۷ برگردد یا دریافتی افراد تغییر كند. این مورد را علیرضا حیدری ـ كارشناس حوزه كار بیان كرده است. او اظهار داشت: اگر در مورد تثبیت نرخ تورم و كنترل آن و ساماندهی شرایط اقتصادی و وضع موجود نیروهای كار نتوانیم سیاستهای مناسبی اعمال نماییم بعید می دانم كه افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی بتواند پاسخگوی معیشت كارمندان و كاركنان بخشهای دولتی و نیمه دولتی باشد.

فردا سود سهام عدالت در حساب مددجوهاست
فردا اول آذر ماه به مشمولانی كه مددجوی كمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) و یا تحت پوشش سازمان بهزیستی كشور بوده و از تخفیف ۵۰ درصدی برخوردار شده اند مبلغ ۱۷۵ هزار تومان سود سهام عدالت پرداخت می گردد. جزییات بیشتر را در این لینك بخوانید.

وزیر نیرو: خشكسالی جبران نشده است
سری هم به اخبار حوزه انرژی بزنیم. با ثبت ۴۸.۸ میلی متر بارش در ۵۸ روز ابتدایی سال آبی جاری، رشدی ۲۹۶ درصدی در میزان بارش های ایران نسبت به مدت مشابه سال قبل به ثبت رسیده است. هم چنین بر مبنای آمار رسمی دفتر مطالعات پایه منابع آب شركت مدیریت منابع آب ایران، ارتفاع كل ریزش های جوی از اول مهرماه تا ۲۸ آبان ماه سال آبی ۹۸ــ۹۷، بالغ بر ۴۸.۸ میلی متر است. این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره های مشابه بلند مدت (۲۶.۹ میلی متر) ۸۱.۴ درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (۱۲.۳ میلی متر) ۲۹۶.۷ درصد افزایش را نشان داده است. با این وجود رضا اردكانیان ـ وزیر نیرو اعتقاد دارد كه با عنایت به خشكسالی سال های گذشته و از دست رفتن رطوبت مناسب خاك، افزایش بارندگی های اخیر باعث تولید روان آب و حل مشكل خشكسالی نمی گردد.
"مازندران درگیر خشكسالی است!" یكی دیگر از اخبار عجیب امروز بود. این جمله را شاید در نگاه نخست باور نكنید چون كه این استان در ظاهر، یكی از استان های كشور به حساب می آید كه با یك نگاه به هیچ عنوان چنین برداشتی از آن نمی گردد. این در شرایطی است كه بر مبنای نظر كارشناسان مختلف، تغییرات اقلیمی باعث بروز نتایج فراوانی در مازندران شده است كه افزایش دما و كاهش میزان بارندگی بخشی از این پیامدها به حساب می آید. گزارش ایسنای مازندران با عنوان "مهاجرت های ویرانگر به سمت مازندران" را این جا مشاهده كنید.1397/09/01
20:59:45
5.0 / 5
4771
تگهای مطلب: اقتصاد , سرویس , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب