تعرفه های جدید اینترنت

تعرفه های جدید اینترنت عصر لینك: بامداد روز ۲۳ آبان ۱۳۹۶ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به یكی از مهمترین وعده های خود پیش از تصدی این سمت عمل كرد تا بتواند یكی از ملموس ترین خواسته های شهروندان در حوزه اینترنت را برآورده كند امری كه البته با حاشیه ها و اما و اگرهایی هم همراه بود.به گزارش عصر لینك به نقل از ایسنا، اینترنت حجمی از اواخر دوره وزارت محمود واعظی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت یازدهم مطرح شد؛ امری كه از همان اول كار با مخالفت ها و سنگ اندازی هایی مواجه شد به طوریكه اجرای آن كه یكی از خواسته های جدی محمود واعظی بود در دوره وزارت او محقق نشد و كار به معاون جوان او و وزیر ارتباطات بعدی محول شد.
محمد جواد آذری جهرمی اما از ابتدای شروع كارش، تبدیل طرح تعرفه اینترنت حجمی به اینترنت مبتنی بر سرعت و اصطلاحا غیرحجمی را از اولویت های خود در وزارت ارتباطات اعلام نمود. وعده ای كه حالا با گذشت تنها چندماه از شروع دوره وزارت وی به آن عمل شد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم چند روز پیش (۲۱ آبان ۱۳۹۶) با انتشار مطلبی در صفحه اینستاگرام خود از تصویب مدل غیرحجمی تعرفه سرویس های ثابت اطلاع داد و دو روز بعد هم جدول و جزئیات این طرح را بر روی صفحه اینستاگرام خود قرار داد.
جدول تعرفه عرضه خدمات دسترسی پرسرعت مبتنی بر سیم مسی (ADSL)


همانطور كه می دانید سرویس های اینترنت ثابت در هیچ كجای دنیا به صورت حجمی به مصرف كنندگان عرضه نمی شود. آنهم با این قیمت كه به شهروندان ایرانی فروخته می گردد. اما حالا و با تصویب طرح عرضه سرویس های اینترنت مبتنی بر سرعت، شركت های عرضه دهنده این سرویس در كشور به سمت رقابت برای عرضه خدمات باكیفیت تر برای جلب مشتریان خود پیش خواهند رفت.
با این اوصاف یكی از اساسی ترین پیش­ شرط­های تحقق طرح كلان تر شبكه ملی اطلاعات در كشور فراهم شده است. حالا شبكه های تولید محتوا در رسانه های اینترنتی می توانند از بابت فراهم آمدن بسترهای زیرساختی برای رونق بازار تولیدات اینترنتی مطمئن باشند؛ هرچند هنوز حل مساله كپی رایت در فضای مجازی مبهم است اما به هرحال با تصویب طرح اینترنت غیرحجمی توسط وزیر ارتباطات فضایی مناسب برای رشد تولیدات محتوایی داخلی فراهم شده است.
طرح غیرحجمی تعرفه سرویس های ثابت البته پیش از این و در اواخر دوره دولت یازدهم هم تا مرحله اجرایی شدن پیش رفت اما به علت اعتراض مشتركان و مناسب نبودن تعرفه ها، ادامه نیافت به طوریكه محمود واعظی - وزیر پیشین ارتباطات و فناوری اطلاعات - در صفحه اینستاگرام خود با اشاره به اعتراض كاربران به تعرفه های جدید اینترنت ثابت، از توقف اجرای پیشنهاد مطرح شده اطلاع داده و اظهار داشته بود: با عنایت به اینكه پیشنهاد مطرح شده در مورد تعرفه های اینترنت ثابت مبتنی بر اتصال مورد استقبال كاربران قرار نگرفته و این مصوبه هنوز مراحل اداری و ابلاغ را طی نكرده و اجرایی هم نشده است، قرار شد اجرای آن متوقف و دستور دادم كمیته بررسی تعرفه ها مجددا پیشنهادی با رعایت منافع و مصالح كاربران تهیه و ارائه نماید.
پیش از آن هم محمد جواد آذری جهرمی در مقام مدیر عامل شركت ارتباطات زیرساخت در صفحه اینستاگرامش اعلام كرده بود كه با عنایت به اعتراضات و هم اینكه اطلاع دارم كه تمام تلاش صورت گرفته برای مصوبه جدید، رضایت مردم بوده است، با ارسال نامه ای از دكتر واعظی خواستم مصوبه جدید تعرفه تا بررسی بیشتر متوقف گردد. امیدوارم موافقت كنند.
اما این اشكالات كه وزیر ارتباطات از آن یاد كرده بود چه بودند؟ در ابتدای اجرای طرح اینترنت نامحدود و زمانی كه تعرفه ها اعلام شد، مشخص شد این اینترنت، آن طور كه كاربران تصور می كردند نامحدود نیست. به طوریكه كاربران متوجه شدند همان طرح های قبلی بسیار به صرفه تر از اینترنت مثلا نامحدود عرضه شده است. امری كه در طرح فعلی تصویب شده با عنایت به تعرفه های آمده در آن به نظر می رسد حل شده باشد و مورد استقبال مشتركان فعلی و حتی كسانی كه تا حالا اینترنت ثابت خویش را فعال نكرده اند قرار بگیرد، با این حال هنوز هم اما و اگرهایی ازسوی شركتهای خصوصی و كاربران در فضای مجازی درباره این مصوبه به گوش می رسد.
در این باره اما سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام نمود با عنایت به رقابتی بودن هر یك از بازارهای خرده فروشی سه گانه صوت ثابت، داده ثابت و همراه (شامل صوت و داده)، از این پس جداول تعرفه خدمات، مبتنی بر چند اصل كلی از جانب ارائه كنندگان خدمات تنظیم می گردد.
بر این اساس سیاست استفاده منصفانه (Fair Usage Policy) برپایه شرایط رقابتی از جانب ارائه كنندگان خدمات یكی از این اصول است؛ ارائه كنندگان خدمات دسترسی به اینترنت پرسرعت ثابت با استفاده از فناوری های سیمی (شامل سیم مسی یا فیبر) باید جداول تعرفه ای خویش را مبتنی بر سرعت و به صورت غیرحجمی (Connection based) تنظیم كنند و ارائه كنندگان خدمات دسترسی به اینترنت پرسرعت مبتنی بر فناوری های بی سیم (شامل همراه و ثابت) می توانند جداول تعرفه ای خویش را مبتنی بر بر حجم، تنظیم كنند.
دارندگان پروانه موظف هستند در اعمال سیاست استفاده منصفانه جزئیات دقیق را به مشتركین اعلام كنند، یعنی دارندگان پروانه ملزم هستند جزئیات اعمال سیاست استفاده منصفانه خویش را به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی اعلام كنند همینطور اپراتورهای مسلط در سه حوزه صوت ثابت، داده ثابت و همراه (شامل صوت و داده) بعد از تنظیم طرح های تعرفه ای مورد نظر خود شامل طرح های عادی و تشویقی با عنایت به كف و سقف تعرفه های تصویب شده، موظف هستند تاییدیه رگولاتوری را دریافت كنند.
تعرفه ارائه خدمات ارزش افزوده (VAS) هم گفته شده كه ارائه كنندگان خدمات ارزش افزوده به دریافت تاییدیه تعرفه از جانب رگولاتوری نیاز ندارند اما در ارائه هرگونه خدمت ارزش افزوده باید از كاربران نهایی خدمت، تاییدیه دریافت كرده و ارائه خدمت را مبتنی بر توافقات خود با صاحبان محتوا، كاربرد و سرویس انجام دهند و در حوزه خدمات ارزش افزوده هم ارائه هیچگونه خدمت پایه ای از جانب ارائه كنندگان خدمات نباید منوط به باندل شدن با خدمات ارزش افزوده باشد.
معاون بررسی های فنی و صدور پروانه رگولاتوری در این باره تصریح كرده كه برپایه مصوبه كمیسیون ارائه كنندگان خدمات ملزم هستند در تمامی طرحهای تنظیم شده خود حجم ترافیك بین الملل از داخل را به نحوی تفكیك و ارائه كنند كه آستانه استفاده منصفانه ترافیك داخل حداقل دو برابر آستانه استفاده منصفانه ترافیك بین الملل باشد.
عباسی شاهكوه درباره وضعیت مشتركانی كه استفاده آنها بیش از استفاده منصفانه ماهانه باشد، گفته است: درصورت عبور مشترك از آستانه استفاده منصفانه ماهانه، دارنده پروانه می تواند سرعت كاربر را تا حداقل سرعت kbps۱۲۸ كم كند و یا برپایه اطلاع رسانی قبلی و دریافت تاییدیه از كاربر، نسبت به فروش حجم اضافه ترافیك بین الملل و داخلی به مشترك اقدام كند.
به طور كلی سرویس های اینترنتی را می توان به دو دسته بندی محدود و نامحدود تقسیم كرد؛ در سرویس های نامحدود، هیچ محدودیتی از لحاظ اطلاعات رد و بدل شده وجود ندارد، در حالی كه در سرویس های محدود باید حواستان به داده تبادل شده جمع باشد. در صورت ارسال و دریافت فایل تا یك حد مجاز، دیگر قادر به انجام این كارها نخواهید بود و باید با پرداخت هزینه، باز هم حجم بخرید. سرویس های محدود، خود از یك نظر به دو دسته بندی حجمی و غیر حجمی تقسیم می شوند.


 

1396/08/24
18:41:20
4988
5.0 / 5
این پست عصر لینک را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب