دسترسی امن كودكان به فضای مجازی

دسترسی امن كودكان به فضای مجازی به گزارش عصر لینك رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: خدمات حوزه كودك و نوجوان در كشور ما هم همانند بسیاری دیگر از كشورهای دنیا باید در چارچوب نظام كشور عرضه شود.


به گزارش عصر لینك به نقل از ایسنا، محمد خوانساری در برنامه گفت وگوی خبری سیما با مبحث «كودكان در فضای مجازی، صدمه ها و راهكارها» اظهار نمود: نخستین برنامه توسعه ای وزارت ارتباطات در دولت جدید، طرح اقدامات حمایتی و توسعه خدمات كودك و نوجوان در فضای مجازی است كه در این راستا پیش نویس سند حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی كودك و نوجوان به انضمام چهار پیوست تهیه و انتشار یافته است. ما در تنظیم این سند به سه حوزه محتوایی، فرهنگ سازی و ترویجی و اقتصادی توجه ویژه داشته ایم.

وی بیان كرد: دغدغه والدین امروزی دسترسی امن كودكان به فضای مجازی است، والدینی كه می خواهند به شكل مناسبی راهبری فرزندانشان را بر عهده گیرند، باید نحوه اتصال و نحوه استفاده از ابزار مناسب كنترل را بدانند تا بتوانند به شیوه كارآمد كودكان خویش را برای دستیابی به محتوای مناسب راهنمایی و هدایت كنند. با تنظیم و پیاده سازی این سند، بحث احراز هویت كودك در فضای مجازی، جویش مناسب و طبقه بندی محتویات و تولید اپ استورهای حوزه كودك انجام خواهد شد.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد تولید تبلت خاص كودك و نوجوان هم اظهار داشت: تولید این تبلت علاوه بر اینكه باید از نظر اقتصادی قابل توجیه باشد، باید ابزارهای خاص كودك و نوجوان هم بر روی آن قابل نصب باشد.

خوانساری به مطالعات میدانی انجام شده جهت تدوین سند مذكور اشاره كرد و اضافه كرد: ما در گام اول بازار را بررسی و فعالان حوزه خدمات كودك و نوجوان را شناسایی كردیم، مشكلات و مسائلشان را بازبینی و نتایج مطالعات انجام شده را در سایت تخصصی Cop. itrc. ac. ir منتشر كردیم و از مردم خواستیم نظراتشان را به ما اعلام كنند كه بازخوردهای خوبی به ما منتقل شد.

وی اظهار نمود: ۱۸۰ كشور عضو یونیسف قوانین مرتبط با حوزه كودك و نوجوان دارند و در كشور ما هم بحث ماده ۳۲ از قانون حقوق شهروندی صراحتا از تولید یك فضای سالم و ایمن برای كودك به عنوان حق كودك یاد كرده است كه قاعدتا نقش مركز ملی به عنوان سیاست گذار دارای اهمیت است و وزارت ارتباطات هم با صدور مجوز اپراتور مربوطه، تولید مدل كسب وكار برای تولیدكننده و توزیع كننده محتوا، اپ استورها و پلتفرم ها به طوری كه از نظر اقتصادی قابل صرفه باشد، دارای نقش به سزایی خواهد بود. 

1396/08/15
19:10:29
5.0 / 5
4718
تگهای مطلب: خدمات , فضای مجازی , وب , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب