هفتاد درصد موبایل های قانونی بصورت آنلاین فروخته شده

هفتاد درصد موبایل های قانونی بصورت آنلاین فروخته شده به گزارش عصر لینك مسئولان حوزه ارتباطات همواره اعلام كردند كه از بازار هنگفت فروش گوشی های موبایل در ایران، تنها بخش اندكی در حدود ۱۰ درصد قانونی و با پرداخت گمرك انجام می شود؛ كه طبق آمار منتشرشده، ۷۰ درصد از فروش قانونی موبایل به فروشگاه های آنلاین تعلق دارد.به گزارش عصر لینك به نقل از ایسنا، طرح ثبت مشخصات گوشی ها در ایران كه با عنوان طرح رجیستری شناخته می گردد از اواخر مهرماه برای مبارزه با قاچاق موبایل و شناسایی گوشی های غیرقانونی وارد فاز اول اجرا شده است. هدف اصلی این طرح، مبارزه با قاچاق كالاست. زیرا برپایه آمار منتشرشده حدودا ۹۰ درصد گوشی هایی كه وارد بازار موبایل كشور می شوند، قاچاق محسوب می شوند و دولت می خواهد بعد از سال ها فكری اساسی به حال این بازار نابه سامان كند.

ارزش بازار موبایل ایران به شش میلیارد دلار می رسد و اظهارنظرهای رسمی نشان داده است حدود ۱۰ درصد این بازار به واردكنندگان قانونی تعلق دارد. این شرایط نهایتا به نفع برندهای خارجی و قاچاقچیان گوشی های این برندها تمام می گردد. خیلی از گوشی های قاچاق با گارانتی تحت عنوان گارانتی بین المللی عرضه می شوند و به علت قیمت نسبتا پایین تر مورد استقبال برخی از مصرف كنندگان قرار می گرفتند.

حال با اجرای طرح رجیستری و قرار گرفتن این طرح در اولین مرحله بخشی از سودجویان در بازار قیمت برخی از گوشی ها را افزایش داده اند و تلاش برای مبارزه با قاچاق كالا و اجرای جدی طرح، ضروری تر از همیشه به نظر می رسد.

بیشترین موبایل قانونی كجا فروخته می شود؟

در این میان فروشگاه های اینترنتی بخش عمده ای از سهم ۱۰ درصدی گوشی هایی كه به شكل قانونی وارد می شوند را در اختیار دارند. این فروشگاه ها در عمل مهم ترین بخش این بازار گسترده بوده اند كه كالای خویش را در سال های گذشته از مبادی قانونی وارد كشور كرده اند و حال با ثابت نگه داشتن قیمت ها می توانند امكان ادامه طرح را فراهم كنند و جلوی افزایش بی جهت قیمت گوشی ها را بگیرند.

به عنوان یك نمونه می توان به آمار موسسه ی تحقیقات بازار GFK اشاره كرد. طبق آمار منتشرشده از سوی این شركت در سه ماه تابستان سال ۱۳۹۶، به طور متوسط هر ماه ۶۳۰ هزار دستگاه گوشی موبایل در بازار ایران به فروش رسیده است. با عنایت به سهم ۱۰ درصدی گوشی های قانونی می دانیم در هر ماه تنها حدود ۶۳ هزار گوشی غیرقاچاق در كشور فروخته شده است.طبق همین آمار فروشگاه اینترنتی دیجی كالا به عنوان یكی از این فروشگاه های اینترنتی به تنهایی فروش چیزی در حدود ۷۰ درصد از گوشی هایی را كه به صورت قانونی وارد كشور می شوند بر عهده دارد. بدین سان ظاهرا عمده فروش گوشی های قانونی در كشور توسط فروشگاه های اینترنتی صورت می گیرد.

سهم برندهای مختلف از بازار ایران

آمار موسسه GFK در زمینه سهم بازار برندهای مختلف بازار موبایل ایران در سه ماه تابستان ۱۳۹۶ نشان داده است سامسونگ ۵۱ درصد، هوآوی ۱۴ درصد، ال جی ۱۳ درصد، اپل ۱۱ درصد، اچ تی سی ۴ درصد، سونی ۲ درصد و سایر برندها ۵ درصد سهم فروش بازار را در اختیار داشته اند. در عین حال برند سامسونگ ۴۵ درصد، اپل ۳۰ درصد، ال جی ۱۰ درصد، هوآوی ۸ درصد، سونی ۳ درصد، اچ تی سی ۲ درصد و سایر برندها ۲ درصد ارزش فروش بازار كشور را در اختیار داشته اند. البته دلیل بالا بودن نسبی ارزش فروش برند اپل در قیاس با میزان فروش آن، قیمت بالای هر یك از محصولات این شركت است.آیفون ایكس قاچاقی نخرید

پس از شایعاتی درباره ورود آیفون ایكس به بازار، حمیدرضا دهقانی نیا -سخنگوی طرح رجیستری- با اشاره به اینكه قرار است در بازارهای جهانی آیفون X از این هفته وارد شود، اظهار نمود: تابحال افرادی كه برای واردات این گوشی ها به ثبت سفارش برای واردات رسمی پرداخته اند، كالای خویش را وارد نكرده اند و مشخص است آنچه از این گوشی وارد كشور شده باشد، قاچاق است. بر همین مبنا به مردم اخطار داده می گردد كه از خرید این گوشی ها خودداری كنند زیرا از جانب اپراتورهای تلفن همراه موفق به دریافت سرویس نخواهند شد.

وی همینطور تصریح كرد: با عنایت به قاچاق بودن این نمونه ها بطور قطع با اجرای طرح رجیستری، این گوشی ها هیچ گونه سرویسی نخواهند گرفت. بهتر است مردم آنها را خریداری نكرده یا اصالت گوشی را با استفاده از تماس با *# ۰۶# و دریافت كد IMEA مربوطه و پیامك كردن آن به شماره ۷۷۷۷ احصاء كنند. در این زمینه باید توجه داشت كه اكنون تنها این مورد مربوط به این مدل خاص بوده و لازم نیست مردم گوشی های دیگر خویش را با این سامانه پیگیری كنند.

در نهایت خرید چه به صورت حضوری از واحدهای صنفی دارای جواز و چه اینترنتی از فروشگاه های دارای نماد الكترونیكی، با استعلام اصالت تجهیز و دریافت فاكتور معتبر با درج IMEI، خرید مطمئنی خواهد بود. علی رغم همه ی این تهمیدات، اگر فروشنده به مشتری گوشی قاچاق فروخت، خریدار باید كالا را به فروشنده پس بدهد. اگر فروشنده از پس گرفتن گوشی امتناع كرد هم مشتری می تواند با رجوع به سامانه سازمان تعزیرات حكومتی در قسمت «ثبت شكوائیه» مبحث را پیگیری كند. 

1396/08/14
21:50:39
4805
5.0 / 5
تگهای مطلب: اینترنت , سامسونگ , موبایل , وب
این پست عصر لینک را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب