تهدیدها و راه های امن كردن بانكداری الكترونیكی

تهدیدها و راه های امن كردن بانكداری الكترونیكی عصر لینك: بانكداری الكترونیكی استفاده از تكنولوژی پیشرفته شبكه و مخابرات جهت انتقال پول در سیستم بانكداری است كه تهدیدهایی همچون فیشینگ، استفاده از ویروس ها و تروجان ها برای نصب برنامه های جاسوسی، استفاده از تجهیزات جانبی برای كپی كارت های بانكی هم دارد و برای ایمن كردن این شیوه از بانكداری راه هایی پیشنهاد شده است.


به گزارش عصر لینك به نقل از ایسنا، در بانكداری الكترونیكی، مشتری بدون حضور فیزیكی در بانك و با استفاده از واسطه های ایمن می تواند از خدمات بانكی برخوردار شود، به عبارتی استفاده از تكنولوژی پیشرفته شبكه و مخابرات جهت انتقال منابع (پول) در سیستم بانكداری است. شاخه های بانكداری الكترونیك شامل بانكداری اینترنتی، بانكداری مبتنی بر تلفن همراه، بانكداری تلفنی، بانكداری مبتنی بر دستگاه های خودپرداز، بانكداری مبتنی بر پایانه های فروشگاهی و پایانه های مبتنی بر شعبه های الكترونیكی می گردد.

بانكداری الكترونیكی البته تهدیداتی هم دارد؛ سرقت اطلاعات بانكی با استفاده از تولید صفحه های مشابه درگاه های پرداخت الكترونیك بانك ها (phishing)، استفاده از ویروس ها و تروجان ها برای نصب برنامه های جاسوسی key logerها روی كامپیوتر قربانی و استفاده از تجهیزات جانبی برای كپی كارت های بانكی همچون مواردی است كه می تواند بانكداری الكترونیكی را تهدید كند.

تمهیدات لازم برای افزایش امنیت فردی در مورد فیشینگ

فیشینگ یا سرقت آنلاین، كوشش برای به دست آوردن و به سرقت بردن نام های كاربری، رمزهای عبور و سایر اطلاعات حساس و مهم مثل اطلاعات بانكی با استفاده از تولید صفحاتی جعلی و كاملا مشابه با صفحه اصلی است كه بیشتر در صفحات لاگین و درگاه های پرداخت آنلاین صورت می گیرد. در فیشینگ آدرس سایت جعلی با آدرس سایت اصلی تفاوت بسیار ناچیزی دارد كه در صورت عدم دقت قابل شناسایی نیست. در تصویر زیر آدرس سایت جعلی بسیار شبیه با آدرس واقعی سایت است.برای جلوگیری از حملات فیشینگ، پیش از وارد كردن اطلاعات حساب، آدرس اینترنتی موجود در نوار ابزار را با آدرس واقعی درگاه بانكی كه به آن ارجاع داده شده اید، مقایسه كنید. به علاوه دقت كنید كه آدرس سایت بانكداری اینترنتی در نوار آدرس باید با https شروع شده باشد. تصویر امنیتی موجود در صفحات درگاه بانكی و محل اعداد صفحه كلید امن هم باید با هر بار ورود به صفحه تغییر كند.

در دسكتاپ فیشینگ صفحه جعلی دارای تمام مشخصات و حتی آدرس یكسان با صفحه اصلی است. این شگرد با تغییر در DNS یا تغییر در محتوی فایل Host موجود در كامپیوتر شخصی افراد صورت می پذیرد و نیازمند اجرای یك بدافزار روی سیستم قربانی است.برنامه جاسوسی كی لاگر و راه های نفوذ

كی لاگرها (keyloger) برنامه های كامپیوتری خطرناكی هستند كه برای دزدی هویت اشخاص و پی بردن به اطلاعات خصوصی افراد به كار می روند. كی لاگرها برنامه های مبتكرانه نرم افزاری یا قطعات سخت افزاری هستند كه تمام كلیدهایی را كه كاربر می فشارد، ضبط می كنند و این اطلاعات را برای طراح ارسال می كند.

كی لاگرها می توانند با استفاده از ابزارهای جانبی مثل فلش مموری ها، لوح های فشرده، با استفاده از ضمیمه شدن به ایمیل، نصب مستقیم توسط طراح و نویسنده آن روی سیستم های هدف (مانند سیستم های موجود در مكان های عمومی) و ورود بعنوان فایل های ضمیمه كاربردی كه از منابع نامطمئن دانلود شده اند، به سیستم كاربران نفوذ كنند.

بر اساس اطلاعاتسایت پلیس فتا، باید توجه داشته باشید مكان های عمومی مثل كافی نت ها عموما برای انجام فعالیت های بانكداری اینترنتی مناسب نیستند چونكه احتمال نصب برنامه های جاسوسی روی این سیستم ها وجود دارد. برای افزایش امنیت فردی در برابر كی لاگرها، همواره تلاش كنید از صفحه كلید امن درگاه بانكی و یا صفحه كلید مجازی كه ویندوز در اختیار شما قرار می دهد، استفاده كنید. همینطور از باز كردن ایمیل های ناشناس پرهیز كنید چونكه امكان دارد حاوی برنامه های مخرب و جاسوسی باشند. تلاش كنید از دانلود عكس یا فایل های ضمیمه در سایت های مختلف و نامعتبر هم خودداری كنید. به علاوه لازم است همواره آنتی ویروس كامپیوتر خویش را برای مقابله با فایل های مخرب به روز نگه دارید.

یكی از طریق های كلاهبرداری با استفاده از كارت های بانكی، كپی كردن غیرقانونی كارت بانكی روی یك كارت دیگر با استفاده از نصب تجهیزات اضافی روی دستگاه های خودپرداز است. برای افزایش امنیت فردی در مورد كارت های بانكی لازم است تمهیداتی را در نظر بگیرید. همچون اینكه رمزهای بانكی خویش را به صورت دوره ای تغییر دهید، هنگام خرید از پایانه های فروشگاهی رمز ورود را خودتان وارد كرده و هنگام وارد كردن رمز عبور به اطراف و اطرافیان خود توجه كنید. همینطور در صورت مشاهده هر گونه تجهیزات و یا قطعات اضافی نامتعارف و یا مشكوك بر روی دستگاه مراتب را به مسئولین و بانك مورد نظر اطلاع دهید.
1397/05/28
23:45:26
5.0 / 5
4903
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب