برگریزان استارتاپ ها در چله تابستان، سرمایه گذاران بورسی دقت كنند

برگریزان استارتاپ ها در چله تابستان، سرمایه گذاران بورسی دقت كنند عصر لینك: در حالیكه اخیرا تعدادی از استارتاپ ها رسما اعلام ورشكستگی كرده اند؛ تعدادی دیگر كه با مشكلات شدید مالی دست و پنجه نرم می كنند به بورس و فرابورس ایران درخواست پذیرش داده اند تا با استفاده از سرمایه عامه مردم تامین مالی كنند اما كارشناسان در مورد ریسك این كسب و كارها به سرمایه گذاران اخطار می دهند.


به گزارش عصر لینك به نقل از ایسنا، مدتی است كه چند استارتاپ همچون یك استارتاپ در حوزه تجارت الكترونیك كه با مشكلات شدید مالی مواجه شده درخواست پذیرش خویش را به بورس و فرابورس ایران داده تا با استفاده از منابع عامه مردم تامین مالی كند و حداقل برای مدتی از بحران خارج شود موضوعی كه می تواند در صورت تحقق، اعتبار و شفافیت بازار سرمایه را زیرسوال ببرد.
نخستین استراتژی این دست استارتاپ ها این بود كه با استفاده از صندوق های سرمایه گذاری جسورانه، سرمایه جذب كنند از همین رو در خلال ماه های گذشته ۲۳ صندوق سرمایه گذاری جسورانه به فرابورس ایران درخواست پذیرش دادند اما از این میان ۱۵ صندوق توانستند از فرابورس موافقت اصولی بگیرند و از میان همین ۱۵ صندوق هم تنها ۵ صندوق موفق به پذیره نویسی شدند.
اما با كمی دقت، متوجه می شویم كه طبق آمارهای اعلام شده همین ۵ صندوقی كه مجموع سرمایه شان ۱۴۵ میلیارد تومان است، تنها توانسته اند ۴۹ میلیارد و ۴۵۰ میلیون تومان با استفاده از سرمایه گذاران حرفه ای جذب كنند. در صورتیكه قرار بود مجموع صندوق های سرمایه گذاری پذیرفته شده در فرابورس تا اوایل سال ۱۳۹۷ حداقل ۱۰۰۰ میلیارد تومان باشد و این مبالغ بر روی استارتاپ های دانش بنیان و دارای ایده نو سرمایه گذاری شود.
این مورد یعنی سرمایه گذاران حرفه ای و ریسك پذیر، ریسك حاصل از استارتاپ ها را انقدر زیاد دیدند كه سرمایه گذاری در آن ها را غیر منطقی دانستند. كارشناسانی معتقدند این استارتاپ ها در سرازیری سقوط و ورشكست شدن قراردارند. چندی قبل رئیس سازمان بورس در گفت وگو با ایسنا به سرمایه گذاران خاطرنشان كرد كه به ریسك استارتاپ ها دقت ویژه كنند و بدانند كه "این صنایع ماهیتا ریسك دارند و تغییرات سریع در آن ها رخ می دهد در نتیجه سرمایه گذاران به ماهیت این صنعت ها بیشتر توجه نمایند. "
نظر كارشناسان در خصوص شروع فصل ورشكستگی استارتاپ ها در این روزها درست از آب درآمده چون كه اخیرا موجی از خبرهای ورشكسته شدن استارتاپ ها شنیده می گردد. بسیاری معتقدند این استارتاپ ها ایده های تازه ای نداشته اند و صرفا یك كپی هستند. نداشتن مدل كسب و كار مناسب و نداشتن ایده ای نو سبب شده این استارتاپ ها با كمبود شدید منابع مالی رو به رو شوند و از آن جایی كه مدل كسب و كارشان بر اساس تزریق منابع مالی بوده شكست بخورند.
در هفته های گذشته هم چند استارتاپ خدماتی اعلام ورشكستگی كرده اند تعدادی از این استارتاپ ها متعلق به مجموعه ای بودند كه به بورس و فرابورس ایران درخواست پذیرش داده اند. این استارتاپ ها با درخواست پذیرش از بورس و فرابورس ایران تلاش دارند با جمع كردن منابع مالی از بازار سرمایه عمر خویش را طولانی تر كنند اما سرمایه گذاران حرفه ای با استقبال نكردن از آن ها به بازار سرمایه سیگنال دادند كه ریسك سرمایه گذاری در آن ها بیش از اندازه معقول است. ورشكستگی زودهنگام چند استارتاپ این پیام سرمایه گذاران حرفه ای را بسیار زودتر از آنچه كه انتظار می رفت به بازار سرمایه رساند. بسیاری معتقدند برگ ریزان كسب و كارهای اینترنتی شروع شده است و اگر صاحبان این كسب و كارها می خواهند ادامه حیات دهند باید ایده هایی نو برای مدل كسب و كار خود خلق كنند و از كپی برداری بپرهیزند.
از طرفی ارزشگذاری استارتاپ ها هم مدت هاست كه با اختلاف نظرهای زیادی مواجه شده است در این مورد نهاد ناظر بازار سرمایه هم اعلام نموده كه ارزشگذاری های استارتاپ ها را قبول ندارد چون كه مشخص نمی باشد این اعداد و ارقام از كجا آمده است. بسیاری هم معتقدند كه ارزش هایی كه استارتاپ های فعلی اعلام می كنند غیر واقعی و صرفا یك مانور تبلیغاتی است.1397/05/25
20:43:38
5.0 / 5
4642
تگهای مطلب: سرمایه گذاری , كسب و كار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب