مشاركت ایران در ساخت ماهواره

مشاركت ایران در ساخت ماهواره عصر لینك: طرح سوال از وزیر ارتباطات درباره قراردادهای این وزارتخانه،  نهایی شدن مصوبه هیئت دولت در مورد دولت الكترونیك،  مشاركت سازمان فضایی ایران با اپسكو در ماهواره های كوچك،  شركت ایران در همایش بین المللی مقابله با جرائم رایانه ای و بهبود شرایط بازی های آنلاین در كشور بعضی از مهمترین اخبار این هفته در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات بود.


به گزارش عصر لینك به نقل از ایسنا، این هفته نماینده مردم قزوین در مجلس از طرح سوال خود و یكی از نمایندگان از وزیر ارتباطات درباره برخی قراردادهای این وزارتخانه خبر داد و گفت كه هیات رییسه مجلس این سوالات برای بررسی به كمیسیون صنایع ارجاع كرده است.
سوال سیدحمیده زرآبادی و فاطمه حسینی نماینده تهران از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره دلایل جایگزین قرارداد نگهداری شش ماه زودتر از موعد مقرر و حجمی شدن قراردادهاست. با عنایت به اینكه قرارداد نگهداری جهت نگهداری، رفع خرابی و تست سیستم ها در زیرساخت هستند عملا با تغییرات بوجود آمده در قراردادها علاوه بر بیكاری نیروهای متخصص، برای زیرساخت میلیاردها تومان سالانه هزینه می كنند و عملا هیچ بهره وری وجود ندارد.
سوال دیگری كه از آقای آذری جهرمی پرسیده می گردد این است كه پروژه ارتقا و توسعه انتقال برنامه پنج ساله پنجم ارتباطات كه در سال ۹۰ -۹۱ قرارداد آن بسته شده سرانجامش چه شده است؟ آیا از تجهیزات آن جایی استفاده شده؟ چرا با این حال قرارداد كه قیمت آن بیش از ۲۰۰ میلیون یورو بوده پروژه تدبیر را به موازات آن از همان تجهیزات و كاركرد خریداری كرده اند.

نهایی شدن مصوبه هیئت دولت در مورد دولت الكترونیك
اما وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هفته ای پر از خبر پیش رو داشت، كه در یكی از آن ها، از نهایی شدن مصوبه هیئت دولت در مورد دولت الكترونیك در هفته آینده خبر داد.
محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی در مورد واكنش ایران نسبت به خروج احتمالی آمریكا از برجام اظهار داشت: طبیعتا جمهوری اسلامی برنامه ریزی متقابلی بنابر گامهایی كه آنها برمی دارند، خواهند داشت و هیئت نظارت بر برجام، وزارت خارجه و دولت عكس العملهای متفاوتی دارند.

مشاركت ایران با اپسكو در ماهواره های كوچك و دانشجویی
رییس سازمان فضایی ایران هم این هفته و در مراسم روز جهانی فضا، اظهار داشت: دو پروژه ماهواره كوچك و دانشجویی با اپسكو را در برنامه های خود داریم كه این پروژه ها برای اجرا به دانشگاه ها واگذار می گردد.

شركت هیات ایران در همایش بین المللی مقابله با جرائم رایانه ای
این هفته پنجمین همایش بین المللی مقابله با جرایم رایانه ای به ابتكار پلیس بین الملل (اینترپل) و پلیس اروپائی(یوروپل ) در مقر یوروپل واقع در شهر لاهه هلند برگزار شد كه هیات ایران به سرپرستی حسین رمضانی، معاون امور بین الملل و حقوقی پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات كشورمان (فتا) در این همایش حضور پیدا كردند.
هیات ایرانی ضمن شركت در این نشست و كارگروه های جانبی و هم گفت وگو با همتایان شركت كننده از دیگر كشورها، نمایندگان شركت ها و نهادهای انتظامی و رایانه ای، آخرین تجارب علمی، فنی و حقوقی كشورمان در مورد مقابله با جرائم رایانه ای را مطرح كرده و در مورد چالش های موجود و هم آخرین پیشرفت های مربوط به كشف و مقابله با انواع جرایم رایانه ای به تبادل نظر پرداختند.

بهبود شرایط بازی های آنلاین در یك ماه اخیر
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات آماری از وضعیت شرایط بازی های آنلاین عرضه داد و استقرار سرورهای شركت های تولیدكننده بازی را به بعد از نتیجه گیری از مذاكرات موكول كرد.
محمدجواد آذری جهرمی در صفحه اینستاگرام خود، با اشاره به آخرین وضعیت بهبود شرایط بازی های آنلاین در یك ماه اخیر، نوشت: میزان پینگ در سه مقطع زمانی اندازه گیری شده و میزان بهبود مشخص است.
ایشان در ادامه به وعده های قبلی خود درباره مذاكره با شركت ها برای استقرار سرور در ایران اشاره و اظهار نمود: مذاكرات با شركت های تولیدكننده برای استقرار سرورها در ایران در جریان است و نتایج متعاقبا اعلام خواهد شد.

ارائه پیش نویس طرح جامع توسعه صنعت فضایی در كشور
محمدجواد آذری جهرمی همینطور با اشاره به عرضه پیش نویس از طرح جامع توسعه صنعت فضایی در كشور تا دو ماه آینده، از هماهنگی ها برای قرار دادن ماهواره در مدار ۴۳. ۵ درجه خبر داد.
او با اشاره به اینكه باید كاربردهای صنعت فضایی را در زندگی روزمره مردم بهینه كنیم، اظهار داشت: طبیعتا این عرصه با زندگی روزمره مردم ارتباطی نخواهد داشت اما خدماتی هستند كه ما به سایر وزارتخانه ها و مجموعه ها می دهیم. از بعد تاثیرات علم فضا در عرصه مقابله با بحران، حفاظت از محیط زیست، مدیریت منابع آب، كشاورزی و هواشناسی باید مورد اصلاح قرار گیرد. درجه اهمیت این حوزه ها باید استخراج شده و متناسب با آن لایحه های كاربری صنعت فضایی را توسعه دهیم.


 

1396/07/14
19:22:09
5839
5.0 / 5
تگهای مطلب: دولت الكترونیك , فناوری , وب
این پست عصر لینک را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب