دوبی از بزرگترین پیشگامان شهرهای هوشمند جهان

دوبی از بزرگترین پیشگامان شهرهای هوشمند جهان عصر لینك: شهر دوبی در امارات متحده عربی، یكی از سه شهر پیشگام و پیشرو در جهان از لحاظ توسعه شهرهای هوشمند معرفی گردید.


به گزارش عصر لینك به نقل از ایسنا، به نقل از وب سایت albawaba، اینترنت اشیاء و شهر هوشمند دو واژه ای است كه از این پس بیشتر به گوش خواهد رسید، چراكه امروزه شركت های فعال در زمینه علم و تكنولوژی با همكاری اپراتورهای مخابراتی با همكاری های خود می خواهند رویای شهر هوشمندی را كه تمامی اشیاء و وسایل آن به اینترنت مجهزند و كارها با سرعت بسیاری قابل انجام خواهد بود، محقق كنند.

بر اساس آخرین گزارش های انتشار یافته از نحوه عملكرد شهرهای مختلف جهان در جهت هوشمندسازی خدمات و امكانات شهری، دوبی در كشور امارات متحده عربی، عنوانِ یكی از بزرگترین پیشگامان توسعه شهرهای هوشمند را به خود مختص كرده است.

موسسه Smart Cities Index چندی قبل در تازه ترین گزارش خود به بررسی فهرست شهرهای هوشمند در جهان و شاخص هایی كه برای انتخاب این شهرها در نظر گرفته شده، پرداخت كه از این شاخص ها می توان به ساختمان هوشمند، جمع آوری هوشمند زباله، حفظ محیط زیست، دیجیتالی شدن تمامی امور دولت و كارهای اداری، دسترسی كامل، راحت و همگانی به اینترنت ۴G LTE، فراوانی دسترسی به هات اسپات اینترنت وای فای، استفاده همه گیر از گوشیهای هوشمند و دستگاه های الكترونیكی اشاره نمود.

این بدان معناست كه دوبی، در دستیابی و توسعه خیلی از زیرساخت های گفته شده در بالا و لازم برای شهرهای هوشمند بسیار موفقیت آمیز عمل كرده است. سال قبل خیلی از تحلیلگران فعال در این حوزه، برآورد كردند كه سال جاری ۲۰۱۸ میلادی سال توسعه شهرهای هوشمند خواهد بود و حالا به نظر می رسد پیش بینی آن ها به واقعیت پیوسته است. چراكه خیلی از شهرهای كوچك و بزرگ جهان در حال تبدیل شهرهای خود به یك شهر هوشمند هستند.

بر اساس گزارش موسسه تحقیقاتی فراست و سالیوان، مجموعه سرمایه گذاری هایی كه در بخش توسعه شهرهای هوشمند در جهان تا سال ۲۰۲۵ میلادی می شود، به ۲ تریلیون دلار خواهد رسید. طبق این گزارش ها، این سرمایه گذاری ها بیشتر در بخش هایی نظیر هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی، سلامت و بهداشت شخصی سازی شده، روباتیك، تولید و توزیع انرژی، افزایش بهره وری، شهرسازی و اتصال به شبكه جهانی اینترنت انجام می گردد.
دوبی در زمینه ساخت ایستگاه های شارژ بی سیم خودروهای برقی، توسعه وسائل نقلیه پاك و دوستدار محیط زیست، امكان اتصال مجانی و همگانی به اینترنت وای فای، خدمات جمع آوری زباله هوشمند، خودروهای خودران، ایستگاه های انرژی خورشیدی برای اینترنت و شارژ دستگاه های الكترونیكی سرمایه گذاری های هنگفتی كرده است و تابحال به هدف خود، به عنوان یكی از سه شهر بزرگ و پیشگام جهان در جهت هوشمندسازی شهر خود رسیده است.


غول های تكنولوژی و اپراتورهای بزرگ همچون نوكیا، هواوی، ورایزن و سیسكو مدیریت و راهبری شهرهای هوشمند را هدف اصلی خود قرار داده و رقابت تنگاتنگی را با یكدیگر شروع كرده اند، به گونه ای كه موسسه IDC برآورد كرده است این پیشگامان تا سال ۲۰۲۱ میلادی حدود ۱۳۵ میلیارد دلار در زمینه ساخت شهرهای هوشمند در جهان هزینه خواهند كرد.


اینترنت اشیاء (IoT ) به مفهوم یك شبكه جهانی از اشیاء مرتبط و متصل است كه هر یك دارای آدرس مختص به خود بوده و بر مبنای قراردادهای استانداردشده ای با یكدیگر در ارتباط هستند.

اینترنت اشیاء در وهله اول در استفاده از زمان باعث صرفه جویی می گردد كه به تبع آن در حوزه های مربوط به انرژی هم صرفه جویی اتفاق می افتد. این فناوری می تواند در ساختمان ها و مجتمع های بزرگ جهت استفاده درست و تنظیم مصرف انرژی، در كنترل سیستم های هوشمند، سلامت و بهداشت، ترافیك، كشاورزی، حمل و نقل و هم مورد استفاده قرار بگیرد.
1397/02/10
15:02:58
5.0 / 5
4979
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب