طباطبایی نژاد در گفتگو با مهر:

مجوز صوت و تصویر فراگیر انحصارا در اختیار رسانه ملی است

مجوز صوت و تصویر فراگیر انحصارا در اختیار رسانه ملی است عصر لینك: عضو كمیسیون فرهنگی مجلس تصریح كرد: با مصوبه كمیسیون فرهنگی، مجوز پخش صوت و تصویر فراگیر انحصاراً در اختیار رسانه ملی قرار می گیرد.حجت الاسلام سیدصادق طباطبایی نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره بررسی مبحث «مجوز پخش صوت و تصویر فراگیر» در كمیسیون فرهنگی مجلس تصریح كرد: در جریان بررسی «قانون اداره صدا و سیما» در كمیته فرهنگ و رسانه كمیسیون فرهنگی و در ماده ۴ این قانون، ابتدا مبحث صدور مجوز برای «رادیو و تلویزیون فراگیر» عنوان شد، اما در ادامه و در جریان بررسی مبحث در صحن كمیسیون، بر مبنای اسناد بالادستی مسئله «صوت و تصویر فراگیر» عنوان شد و مصوب شد كه این مسئله انحصارا در اختیار سازمان صدا و سیما باشد.
وی با تاكید بر لزوم تعریف دقیق «صوت و تصویر فراگیر» اضافه كرد: بر همین مبنا به قائم مقام رسانه ملی اعلام كردیم كه باید مفهوم و تعریف دقیق «صوت و تصویر فراگیر» از سوی این سازمان عرضه شود.
طباطبایی نژاد در توضیح این مسئله اظهار داشت: به عنوان، مثال اگر قرار باشد كلیپ هایی كه در بستر فضای مجازی منتشر می گردد هم مشمول این قاعده باشد، شدنی نیست و وظایف صدا و سیما را سنگین می كند.
وی با اشاره به اینكه مسئولیت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، خاطرنشان كرد: وزارت ارتباطات باید زیرساخت های فنی لازم برای تولید محتوا فراهم آورد ولی تولید محتوا مربوط به حوزه صدا و سیما یا وزارت ارشاد است.
نماینده مردم اردستان در مجلس شورای اسلامی تصریح كرد: این مباحث ناظر به مجوز پخش صوت و تصویر فراگیر است، چون كه وقتی این محصولات تولید می شوند، باید در یك بستر مشخص پخش شوند؛ این اعم از تولیدات خصوصی و دولتی است و برای اعطای مجوز به آن هم یك دستورالعمل مشخص لازم است كه یك بخش آن مربوط به پرداخت هزینه هاست.
وزارت ارتباطات متولی حوزه فنی است و نباید در محتوی و مجوز دخالت كند
طباطبایی نژاد اظهار داشت: دستورالعمل این مسئله به صدا و سیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت ارتباطات مربوط می گردد اما وزارت ارتباطات در حوزه محتوا و صدور مجوز پخش برای آن نباید دخالت كند.
وی با اشاره به اینكه مسائلی مانند فراگیر بودن صوت و تصویر و ملاك آن، جامعه مخاطبان آن باید به صورت دقیق و روشن تعریف شود، تصریح كرد: ما بطور قطع نمی خواهیم دست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در حوزه هایی كه به آن مربوط است، ببندیم؛ بعنوان مثال ما هیچ وقت قصد نداریم تولیدات سینمایی یا كلوپ خانگی را بعنوان صوت و تصویر فراگیر قلمداد نماییم اما هم اكنون بستری در فضای مجازی بوجود آمده كه بعنوان مثال «تلویبیون» در آن پخش می گردد و یا مصاحبه های عمومی كه از تیپ كارهای صدا و سیما است، در آنجا تولید و پخش می شود، ازاین رو مجوز دادن به این قبیل فعالیت ها باید با استفاده از سازمان صدا و سیما صورت بگیرد.
مفهوم و ضوابط «صوت و تصویر فراگیر» باید دقیق تعریف شود
عضو كمیسیون فرهنگی مجلس تصریح كرد: بخشی از این ضوابط در قالب همین قانون اداره صدا و سیما مشخص می گردد و برخی جزئیات و دستورالعمل های اجرایی هم در قالب آیین نامه اجرایی قانون باید تعیین شود.
طباطبایی نژاد همینطور درباره آخرین وضعیت بررسی «قانون اداره صدا و سیما» در كمیسیون فرهنگی خاطرنشان كرد: از حدود ۲۰ ماده این طرح، تابحال ۴ ماده در صحن كمیسیون بررسی و تصویب شده است.

1397/02/08
12:59:41
4918
5.0 / 5
این پست عصر لینک را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب