بازبینی نقشه جامع علمی در پژوهشگاه زیست فناوری

بازبینی نقشه جامع علمی در پژوهشگاه زیست فناوری به گزارش عصر لینک، رئیس پژوهشگاه ملی زیست فناوری و مهندسی ژنتیک با اشاره به اینکه بازبینی نقشه جامع علمی کشور در حوزه زیست فناوری به این پژوهشگاه واگذار شده است، اظهار داشت: همگرایی یکی از مسائل مهم در این نقشه است، چون که در جریان کرونا ناهماهنگی بین نهادهای تصمیم گیر صورت گرفت که باعث شد ۷ پلت فرم واکسن سازی دریافت شود و هر مجموعه ای بر روی یک پلت فرم تولیدی متمرکز شد، اما کشور ماده کشت لازم را برای اولیه واکسن در اختیار نداشت؛ ازاین رو خیلی از افراد را از دست دادیم.


به گزارش عصر لینک به نقل از ایسنا، دکتر جواد محمدی در ششمین کنگره بین المللی و هجدهمین کنگره ملی ژنتیک که امروز در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، ضمن اشاره به عرضه گزارشی در مورد صدمه شناسی علم و فناوری در جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی، اضافه کرد: در این گزارش عنوان کردیم که بخش علم و فناوری کشور بیشتر از آنکه مرهون دانشگاه است، مرهون بخش خصوصی و غیردولتی است
وی ادامه داد: در این حوزه در سال ۲۰۱۷ وضعیت ۱۰ شرکت فعال در حوزه زیست فناوری آمریکا را مورد مطالعه قرار دادیم و نتایج آن نشان داد که این شرکت ها موفق به ثبت ۴۲ پنت شدند و در مقابل بررسی ۱۰۰ دانشگاه برتر آمریکا نشان داد که این تعداد دانشگاه ۶ هزار سند علمی منتشر نمودند و این اعداد نشان داده است که بخش خصوصی نقش مؤثری در توسعه علم و فناوری دارد و ما باید از این ظرفیت ها استفاده نماییم.
محمدی، تصریح کرد: از این روی نیاز است در کنار توجه به بخش های دانشگاهی به بخش های غیر دولتی هم توجه داشته باشیم.
رئیس پژوهشگاه ملی زیست فناوری با تکیه بر اهمیت پیشرفت همه جانبه دانش و فناوری، اظهار داشت: پیشرفت علم و فناوری باید همه جانبه باشد؛ چون که پیشرفت نامتوازن شایسته کشور نیست. ما در بعضی شاخص ها مانند تعداد دانشجو و اعضای هیات علمی رشد کردیم، ولی در شاخص هایی مانند صادرات محصولات های تک رشدی نداشته ایم.
رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با اشاره به اینکه مسئله ما در نقشه جامعه علمی کشور تلفیق تقاضا محوری و عرضه محوری فناوری روز دنیا است، تصریح کرد: ازاین رو ما در این پژوهشگاه از ظرفیتهای داخل و خارج پژوهشگاه استفاده می نماییم.
وی ضمن اشاره به سهم اندک ایران از بازار جهانی زیست فناوری، اظهار داشت: در نقشه جامع علمی کشور کسب ۳ درصد از بازار جهانی هدفگذاری شده است که از این هدفگذاری فاصله بسیاری داریم.
محمدی امنیت غذایی، ژن درمانی و شیمی سبز را از دیگر محورهای نقشه جامع علمی کشور عنوان نمود و خاطرنشان کرد: بازبینی نقشه جامع علمی کشور در حوزه زیست فناوری بر عهده این پژوهشگاه است و ما از همه متخصصان و صاحب نظران دعوت می نماییم تا در این بازبینی ما را یاری کنند.
وی با اشاره به اینکه پیشنهاداتی برای بازبینی این نقشه عرضه شده است، اظهار داشت: صدمه شناسی نقشه جامع علمی کشور یکی از این پیشنهادها در بازبینی نقشه است که با روند مسئله محوری و مانع زدایی از مسیر حل مسائل صورت می گیرد که در این حوزه باید مطالعه تطبیقی با دیگر کشورها در نقشه علمی واقع شود.
محمدی، تبیین چشم انداز ۲۰ ساله در حوزه علم و فناوری زیستی و آینده نگری در حوزه زیست فناوری را از دیگر ضروریات در بازبینی نقشه جامع در حوزه زیست فناوری عنوان نمود و اظهار داشت: ما همچنان در رویارویی با پاندمی های آتی هستیم که باید در رابطه با آن تصمیم گیری شود. در جریان کرونا ناهماهنگی بین نهادهای تصمیم گیر صورت گرفت که باعث شد ۷ پلت فرم واکسن سازی دریافت شود و هر مجموعه ای بر روی یک پلت فرم تولیدی متمرکز شد، اما کشور ماده کشت لازم را برای تولید اولیه واکسن در اختیار نداشت؛ ازاین رو خیلی از افراد را از دست دادیم.
ایشان در ادامه همگرایی و هم افزایی را امر مهم در زمینه پیشرفت زیست فناوری دانست و اظهار داشت: ازاین رو در سند جامع علمی کشور به همگرایی و هم افزایی مجموعه هایی که می توانند در زمینه های تک نقش آفرینی کنند، باید توجه گردد.
رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، توجه به رصد علوم علوم جدید، اقتصاد زیستی و شیمی سبز، توجه به آموزش مسائل زیست فناوری از ابتدایی تا آموزش عالی، توسعه پروبیوتیک ها و پپتیدها بعنوان مسائل اولویت دار را از دیگر مسائل مورد توجه در نقشه جامع دانست و اظهار داشت: توجه به اعتبارات مورد نیاز در حوزه زیستی و مهندسی ژنتیک از دیگر پیشنهادات ما برای سند زیست فناوری است.
وی تصریح کرد: در مورد چشم انداز بازبینی سند جامع علمی کشور در حوزه زیست فناوری پیشنهاد می شود که ایران بتواند جایگاه اول در علم ژنتیک و زیست فناوری در جهان اسلام را کسب کند و قرار گرفتن این علوم بعنوان اولویت های الف سند قرار گیرد.1403/04/18
12:58:47
47
0.0 / 5
تگهای مطلب: آموزش , اقتصاد , تولید , فناوری
این پست عصر لینک را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب