در میزگرد اقتصاد و كسب وكار میكروالكترونیك مطرح شد؛

لزوم تخصیص سالیانه یک میلیارد دلار برای پیشرفت در میکروالکترونیک

لزوم تخصیص سالیانه یک میلیارد دلار برای پیشرفت در میکروالکترونیک به گزارش عصر لینک، صاحب نظران شرکت کننده در جلسه ویژه اقتصاد کنفرانس بین المللی میکروالکترونیک ایران بر لزوم تخصیص حداقل یک میلیارد دلار اعتبار سالانه در افق۱۰ تا ۱۵ ساله برای پیشرفت در این صنعت تاکید نمودند.به گزارش عصر لینک به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، امروزه محور توسعه اقتصادی، صنعتی، نظامی و حتی اجتماعی کشورها وابسته به صنایع و فناوری های پیشرفته ای است که به طور عمده محصولات آنها در رشد و توسعه سایر صنایع نقش بسزایی دارد. فناوری میکروالکترونیک یکی از این صنایع پیشرفته است که به تولید ادوات الکترونیکی در ابعاد یک میلیونیم متر و یا کمتر اختصاص دارد. این فناوری کاربردهای بسیاری در صنایع دفاع ملی، مخابراتی، پزشکی، انرژی، خودروسازی و... دارد که امروزه به ارزش بازاری بالغ بر ۶۶۴ میلیارد دلار دست یافته است.
با توجه به اهمیت صنعت میکروالکترونیک بعنوان یکی از محرک های اقتصاد و سایر صنایع و همینطور از آن جا که نیمه هادی ها و فناوری های توانمندساز آنها در سرتاسر کاربردهای در رابطه با مشتریان، صنعت و دولت فراگیر شده، برنامه ملی میکروالکترونیک کوشیده تا با پیگیری و انجام مأموریت های «کمک به تدوین اسناد بالادستی سیاستگذاری و توسعه صنعت نیمه هادی و زنجیره ارزش سیلیکان کشور با همکاری نهادها و دستگاههای ذیربط»، «تعریف، تمهید و راهبری طرح های پیشران فناوری میکروالکترونیک و زنجیره ارزش سیلیکان»، «برنامه ریزی، ایجاد هماهنگی و توسعه ارتباطات موثر بین دستگاهی در سطح ملی برای سیاستگذاری مشترک و هم افزایی منابع و ظرفیتهای زنجیره ارزش نیمه هادی کشور»، «شکل دهی به زیست بوم میکروالکترونیک و توسعه اقتصاد دانش بنیان با بهره برداری حداکثری از زیرساخت های موجود و ظرفیتهای قانونی در حوزه طراحی و تولید بدون کارخانه و با کارخانه صنعت ریزتراشه برای توسعه اندازه بازار و شکل گیری زیست بوم میکروالکترونیک کشور»، «به کارگیری و مشارکت حداکثری ظرفیتهای سرمایه گذاری بخش خصوصی برای توسعه صنعت میکروالکترونیک و نیمه هادی با هدف ایجاد و راه اندازی کارخانه تولید ریزتراشه سیلیکانی و مشتقات آن» و «توسعه همکاریهای بین المللی در توسعه و تولید مشترک و هم ایجاد زمینه مشارکت های مالی، زنجیره تأمین و زیرساخت های مشترک حوزه ساخت ریزتراشه» قدمی در جهت توسعه صنعت میکروالکترونیک و ایجاد هویت و استقلال صنعت نیمه هادی در کشور بردارد.
میزگرد اقتصاد و کسب و کار میکروالکترونیک در حاشیه پنجمین دوره کنفرانس بین الملی میکروالکترونیک با مشارکت پیشکسوتان و نخبگان ایرانی داخل و خارج کشور و حمایت های دانشگاه های معتبر و برنامه ملی میکروالکترونیک برگزار شد که در آن فعالان و نخبگان صنعت و دانشگاه در زمینه های مختلفی همچون نقش این صنعت در اقتصاد کشور، مزایای کشور برای فعالیت در صنعت میکروالکترونیک، چالش ها و راهکارهایی برای غلبه بر آنها و... به بحث و گفتگو پرداختند.
تمرکز و عمده نکات مطرح شده در نشست برگزار شده در ارتباط با بخش طراحی و تولید بدون کارخانه (Fabless) زنجیره ارزش نیمه هادی بوده و گریز کوتاهی هم به مسائل در ارتباط با بخش های دیگر زنجیره ارزش نیمه هادی زده شد.
حاضران در این جلسه، اذعان داشتند که علیرغم اهمیت صنعت میکروالکترونیک در تجارت جهانی و ارتقای قدرت ملی کشورها و برخورداری ایران از بازاری بزرگ تر از بعضی از کشورهای اتحادیه اروپا در لوازم الکترونیکی مصرفی و وضعیت مناسب نیروی انسانی تحصیلکرده در حوزه الکترونیک که همگی از مزیتهای کشورمان می باشد، تلاشهای صورت گرفته در این صنعت هنوز نتوانسته به رشد قابل قبولی در کشور برسد.
از دیگر نکات مورد اجماع جمع میتوان به اهمیت نقش سیاستگذاری های دراز مدت و حمایت هایی با حداقل اعتبار سالانه یک میلیارد دلاری با افق ۱۰ تا ۱۵ ساله برای پیشرفت در صنعت میکروالکترونیک اشاره نمود به نحوی که این سیاست ها و کمک ها با تغییرات در بدنه اجرایی کشور گرفتار تغییر و تحول نشوند تا بعد از شکل گیری زیرساخت های صنعت، اقتصادی مبتنی بر بازار داخل و کشورهای منطقه شکل بگیرد.
استفاده از فرصت به وجود آمده در قسمت مدارهای مجتمع با کاربرد ویژه (ASICs) که امروزه همچون در محاسبات ابری و هوش مصنوعی از تقاضای بالایی در دنیا برخوردار شده، در مقایسه با تولید پرتیراژ ریزتراشه های استاندارد از دیگر نکاتی بود که یاد شده قرار گرفت. حرکت به سمت ویژه بازارها هم همچون راهکارهای خلق ارزش افزوده در زمان کوتاه برای کشور است که مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
از جمله چالش های مورد بحث در این جلسه میتوان به خطر مهاجرت روز افزون نیروی کار تربیت شده، انحصارهای فناورانه بین المللی مختلف در این صنعت، نبود اطلاعات آماری از قبیل اطلاعات فعالان صنعت و ظرفیتهای مادی و معنوی کشور، نبود نگاه سامانه مند و کوتاه مدت نگری به صنعت میکروالکترونیک، غفلت و تاخیر در سرمایه گذاری و بی توجهی به صنعت میکروالکترونیک، بی ثباتی سیاست ها و مقررات رویه های اجرایی ناظر بر کسب و کار میکروالکترونیک، ضعف اعتماد سازی و نبود مشوق ها برای ورود بخش خصوصی به صنعت میکروالکترونیک، کاهش اقبال و علاقه به تحصیل در رشته های الکترونیک و عدم توجه به استانداردها و آزمون های مورد نیاز در عرضه محصولات میکروالکترونیک ساخت داخل به بازارهای صنایع مختلف اشاره نمود.
حاضران در این جلسه اظهار امیدواری کردند که با ایجاد اتاق فکری با فرماندهی متمرکز و بهره گیری از ظرفیت سرمایه گذاران بخش خصوصی و توانمندی بدنه نخبگانی داخلی هر چه سریع تر با برنامه ای منسجم به سمت ارتقای جایگاه کشور و خلق ارزش در این صنعت زیرساختی و دارای اهمیت راهبردی حرکت کنند. اقدامی که به زعم آنها باید از دهه ها قبل به جدّ مورد توجه سیاستگذاران قرار می گرفت.

1402/08/21
08:41:54
0.0 / 5
166
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب