دولت آمریکا مقابل تیک تاک وارد عمل شد

دولت آمریکا مقابل تیک تاک وارد عمل شد عصر لینک: تیک تاک به رویترز اعلام نمود دولت بایدن خواسته است مالکان چینی تیک تاک، سهام خود در این اپلیکیشن ویدیویی محبوب را بفروشند یا با ممنوعیت احتمالی در آمریکا روبرو خواهند شد.به گزارش عصر لینک به نقل از ایسنا، این تهدید، چشمگیرترین اقدامی است که مقامات دولت و قانونگذاران آمریکایی که نگران افتادن اطلاعات کاربران آمریکایی به دست دولت چین هستند، مقابل این شرکت انجام داده اند. تیک تاک متعلق به شرکت چینی بایت دنس است و بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر در آمریکا دارد.

همچنین برای اولین بار است که تیک تاک در دولت دموکرات جو بایدن، رییس جمهور آمریکا، به ممنوعیت احتمالی تهدید می شود. دونالد ترامپ رییس جمهور جمهوریخواه پیشین آمریکا کوشش کرد تیک تاک را در سال ۲۰۲۰ ممنوع کند اما در دادگاه های آمریکا شکست خورد.

بروک اوروتر، سخنگوی تیک تاک به رویترز اظهار داشت: این شرکت بتازگی از کمیته سرمایه گذاری خارجی در آمریکا که زیر نظر وزارت خزانه داری فعالیت دارد، شنیده است که از مالکان چینی این اپلیکیشن خواسته شده است سهام خودرا بفروشند در غیر این صورت، ممکنست با ممنوعیت این اپلیکیشن ویدئویی در آمریکا روبرو شوند.

روزنامه وال استریت ژورنال اولین رسانه ای بود که این خبر را منتشر نمود.

بایت دنس تایید نمود که ۶۰ درصد از سهام این شرکت متعلق به سرمایه گذاران جهانی، ۲۰ درصد متعلق به کارمندان و ۲۰ درصد متعلق به موسسان این اپلیکیشن است.

کمیته سرمایه گذاری خارجی در آمریکا، نهاد امنیت ملی قدرتمندی است که در سال ۲۰۲۰ به اتفاق آرا سفارش کرد بایت دنس، تیک تاک را واگذار کند. تحت فشار دونالد ترامپ، رییس جمهور وقت آمریکا، تیک تاک در اواخر سال ۲۰۲۰ بدون اینکه موفقیتی کسب کند، تلاش نموده بود توافقی را با شرکت های والمارت و اوراکل برای انتقال دارایی های آمریکایی تیک تاک به یک نهاد جدید منعقد کند.

سخنگوی تیک تاک اظهار داشت: اگر هدف، پشتیبانی از امنیت ملی است، واگذاری سهام تیک تاک کمکی به حل مشکل نمی نماید. تغییر مالکیت هیچ نوع محدودیت جدیدی روی جریان داده یا دسترسی به آن ایجاد نخواهد کرد.

شو زی چو، مدیرعامل تیک تاک، مقرر است هفته آتی در مقابل کنگره آمریکا حاضر شود. مشخص نیست آیا دولت چین با واگذاری سهام تیک تاک، موافقت خواهدنمود. سفارت چین در واشنگتن در این زمینه، اظهار نظری نکرده است.

کاخ سفید ماه گذشته، به آژانس های دولتی ۳۰ روز مهلت داد تا مطمئن شوند اپلیکیشن تیک تاک در دستگاهها و سیستم های دولت فدرال حذف گردیده است. بیش از ۳۰ ایالت آمریکا نیز استفاده از تیک تاک در دستگاه های متعلق به دولت ایالتی را ممنوع کرده اند. هرگونه ممنوعیت آمریکا با موانع حقوقی جدی و نتایج سیاسی احتمالی مواجه خواهد شد برای اینکه تیک تاک در بین میلیونها جوان آمریکایی محبوب است.

تیک تاک و کمیته سرمایه گذاری خارجی در آمریکا، بیش از دو سال از درباره ی الزامات امنیت داده سرگرم مذاکره هستند. تیک تاک بیش از ۱.۵ میلیارد دلار برای اقدامات امنیتی مربوط به داده کاربران هزینه کرده و ادعاهای مربوط به جاسوسی از کاربران خودرا رد کرده است.

کاخ سفید هفته گذشته از قانونی پشتیبانی کرد که از طرف ده ها سناتور حمایت شده است تا به دولت، اختیارات جدید برای ممنوعیت تیک تاک و سایر فناوری های خارجی که تهدیدهایی برای امنیت ملی این کشور ایجاد می کنند، فراهم آورد. این قانون می تواند به دولت بایدن در صورت به چالش کشیده شدن این ممنوعیت در دادگاه، قدرت جدیدی فراهم آورد.

بر اساس گزارش رویترز، کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا ماه میلادی جاری به لایحه ای رای داد که تیک تاک را هدف قرار داده و بگفته دموکرات ها، دولت را ملزم می کند تیک تاک و سایر زیرمجموعه های بایت دنس را ممنوع کند.
1401/12/25
12:56:52
0.0 / 5
186
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب