قفل هوشمند چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

قفل هوشمند چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ تامین امنیت می تواند به کمک روش های موثری نظیر دزدگیر، دوربین مدار بسته و غیره صورت گیرد اما در حال حاضر پیشنهاد بسیاری از متخصصان این حوزه، استفاده از قفل هوشمند است.


با توجه به بالا رفتن آمار جرم و جنایت در کشور، از مهمترین دغدغه های کنونی افراد می توان به حفظ امنیت خود و عزیزانشان اشاره نمود. تامین امنیت می تواند به کمک روش های موثری نظیر دزدگیر، دوربین مدار بسته و غیره صورت گیرد اما در حال حاضر پیشنهاد بسیاری از متخصصان این حوزه، استفاده از قفل هوشمند است. ما در این مقاله قصد داریم شما را با قفل هوشمند و ویژگی های آن آشنا نماییم.

قفل هوشمند چیست؟

قفل هوشمند جدیدترین و مدرن ترین روش تامین امنیت محیط های داخلی است. این قفل برای بازگشایی دیگر نیازمند کلید نیست و دسترسی توسط روش های دیگری همچون اثر انگشت، تشخیص چهره، رمز عبور، کارت هوشمند و تلفن همراه صورت می پذیرد. قفل هوشمند را به جرئت می توان مطمئن ترین روش تامین امنیت منازل و ادارات نامید؛ زیرا نفوذ به قفل هوشمند به دلیل سیستم های پیشرفته امنیتی موجود در آن، تقریبا امری محال است.

قفل هوشمند با حذف کردن کلید برای بازگشایی درب ها، مشکلات مربوط به حضور آن مانند گم شدن کلید، فراموش کردن آن و یا شکسته شدن کلید در قفل را به طور کامل از بین برده و سبب آسانتر شدن رفت و آمد افراد شده است. همچنین افراد با استفاده از دستگیره های هوشمند، می توانند به زیباتر شدن درب های خود کمک نمایند؛ زیرا یکی از ویژگی های منحصر بفرد قفل هوشمند، طراحی زیبا و جذاب آن است. در ادامه این مقاله به طور کامل به ویژگی های قفل هوشمند و انواع آن خواهیم پرداخت.

ویژگی های قفل هوشمند

امنیت بسیار بالا

از بارزترین ویژگی های قفل هوشمند، امنیت فوق العاده ای است که به منازل ما میبخشد. دستگیره های هوشمند الکترونیکی با برخورداری از جدیدترین سیستم های امنیتی، هیچ راه نفوذی برای خرابکاران باقی نگذاشته است و با وجود دسترسی هایی همچون اثر انگشت و تشخیص چهره، هیچ فردی بدون اجازه مالک نمیتواند به خانه ورود پیدا کند.

کاربری آسان

قفل هوشمند به دلیل آنکه برای بازگشایی نیاز به کلید ندارد، کار با آن بسیار راحت است و بازگشایی توسط اثر انگشت، تلفن همراه، اسکن صورت و ... مسلما کار بسیار آسانتری نسبت به بازگشایی با کلید است. همچنین قفل هوشمند کار را برای افراد سالمند و یا دارای معلولیت راحت نموده است و دیگر نیاز نیست روزانه در حال چالش با قفل های کلیدی باشند.

زیبایی فوق العاده

معمولا افراد برای بالاتر بردن امنیت خانه های خود، از درب های آکاردئونی استفاده می کنند که این حفاظ ها مانع از زیبایی خود درب می شود. تولید کنندگان قفل هوشمند با طراحی های زیبا برای این قفل ها، هم امنیت را مدنظر قرار داده اند و هم تلاش نمودند، ظاهر زیبایی به درب ها ببخشند. با استفاده از دستگیره های هوشمند، دیگر نیازی به نصب درب های آکاردئونی نیز ندارید.

کاربردهای فراوان

نکته مهم در مورد قفل هوشمند، استفاده از آن در مکان های مختلف است. از این قفل ها با قابلیت های متفاوت می توان برای منازل، ادارات، کارخانجات، سالن های ورزشی، اتاق های سرور، بانک ها و موسسات مالی، شهربازی ها و ... استفاده نمود.

انواع قفل هوشمند

قفل های هوشمند بر اساس نوع بازگشایی آنها به چند نوع مختلف دسته بندی می شوند:

  • قفل رمزی
  • قفل کارتی
  • قفل هوشمند بیومتریکی
  • قفل هوشمند با قابلیت بازگشایی از طریق تلفن همراه
  • قفل هوشمند ترکیبی

همانطور که از نام گونه های مختلف قفل هوشمند بر می آید، قفل های رمزی با وارد کردن رمز عبور باز می شوند و قفل های کارتی برای بازگشایی نیاز به کارت هوشمند مخصوص دارند. این نوع قفل ها معمولا در هتل ها به کار می رود و به نام قفل های هتلی نیز شناخته می شوند. قفل های هوشمند بیومتریکی به قفل های گفته می شوند که بازگشایی آنها از طریق مشخصه های بیومتریکی انسان ها نظیر اثر انگشت، چهره و خطوط کف دست صورت می گیرد.

روش باز کردن قفل هوشمند با قابلیت بازگشایی از طریق تلفن همراه نیز کاملا مشخص است. این قفل ها با اپلیکیشن های خاص کار می کنند و اجازه بازگشایی از طریق این اپلیکیشن ها صادر می شود. در آخر نیز قفل های هوشمند ترکیبی هستند که در واقع ترکیبی از روش های بازگشایی را در اختیار کاربران قرار می دهند.

قفل هوشمند چه تاثیری بر امنیت خانه های ما دارد؟

مسلما تا به اینجای کار و با نکات گفته شده، به امنیت بالای قفل هوشمند پی برده اید اما برای درک بهتر در مورد امنیت قفل هوشمند، ذکر یک مثال شاید به شما دید بهتری بدهد. تصور کنید شما یک سارق هستید و پس از بررسی های فراوان، دو مغازه طلافروشی را با شرایط یکسان پیدا کرده اید. یکی از این مغازه ها بر روی درب خود، قفل هوشمند دارد و دیگری از قفل سنتی برای آن استفاده کرده است. شما کدام مغازه را برای سرقت انتخاب می کنید؟ مسلما انتخاب شما آن مغازه ای است که قفل هوشمند ندارد. این نکته در تمام مکان ها صدق می کند.

معمولا سارقان پس از مشاهده قفل هوشمند بر روی درب یک مکان، ترجیح می دهند وقت خود را بیهوده برای بازگشایی آن صرف نکنند. قفل های هوشمند به دلیل برخورداری از سیستم هشدار، پس از چند بار اقدام ناموفق برای بازگشایی، هشداری را برای مالک خانه ارسال می کنند تا آنان در جریان این اتفاق قرار گیرند. به همین دلیل سارقین با اطلاع از این موضوع، خطر بازگشایی قفل هوشمند را به جان نمی خرند.

همچنین برخی افراد با توجه به اینکه خانه آنان مجهز به دوربین مدار بسته است، از نصب قفل هوشمند خودداری می کنند. این افراد باید این موضوع را بدانند که برخی از سارقان با روش های خاص، می توانند دوربین مدار بسته را از کار بیاندازند و اقدام به سرقت نمایند اما آنان به هیچ وجه قادر نیستند به سیستم امنیتی قفل هوشمند نفوذ کرده و آن را باز نمایند. این نکته نشان می دهد که صرفاً استفاده از دوربین مدار بسته نمی تواند راهگشا باشد.

نکات مهم در مورد خرید قفل هوشمند

همانگونه که گفته شد، امروزه استفاده از قفل هوشمند حقیقتا امری ضروری به حساب می آید. بسیاری از ما تا زمانی که اتفاقی برایمان پیش نیاید، به فکر بهبود شرایط نیستیم اما مقوله امنیت به هیچ عنوان شوخی بردار نیست و بهتر است از این نوع قفل استفاده نماییم. اگر شما هم مانند بسیاری دیگر از افراد به فکر خرید قفل هوشمند افتاده اید، باید به نکات زیر توجه کنید:

  • روش های بازگشایی مختلف
  • عمر باتری
  • وجود کلید مکانیکی برای شرایط اضطراری
  • بسته شدن خودکار

درحال حاضر بهترین قفل هوشمند ایرانی موجود در بازار متعلق به گروه صنعتی تنسر لاک است. بسیاری از افراد نام تنسر لاک را به جهت شهرت بالای این برند در تولید قفل های کتابی و محیطی به خاطر دارند. تنسر لاک در تولید انواع قفل، ید طولایی دارد و از سابقه درخشان خود برای تولید قفل های هوشمند نیز به خوبی استفاده کرده است.

محصولات هوشمند این گروه، با برخورداری از تمامی امکانات و حتی بیشتر از دستگیره های هوشمند خارجی، توانسته است بالاترین کیفیت را در اختیار مشتریان خود قرار دهد. نکته اساسی در مورد دستگیره های هوشمند الکترونیکی تنسر لاک این است که علاوه بر طراحی زیبا و امنیت بسیار بالا، قیمت بسیار مناسبی دارند و هر فردی متناسب با بودجه خود، می تواند صاحب یک قفل هوشمند با امکانات فوق العاده شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد محصولات تنسر لاک و یا مشاهده آنها، می توانید به سایت تنسر لاک به نشانی اینترنتی https://tanserlock.com مراجعه نمایید.

 

منبع

 

1401/10/20
17:23:24
0.0 / 5
358
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب