چند نکته درباره ممنوعیت واردات آیفون

چند نکته درباره ممنوعیت واردات آیفون عصر لینک: دبیر اجرائی انجمن واردکنندگان موبایل درباره تصمیم ممنوعیت واردات تجاری آیفون، بر این عقیده است که این کار نه فقط صرفه جویی ارزی به دنبال ندارد، بلکه ممکنست به افزایش قیمت آیفون و رونق گرفتن قاچاق این کالا با خرید و فروش پاسپورت و واردات مسافری منجر شود.


امیر اسحاقی در گفت و گو با ایسنا، درباره ممنوعیت واردات گوشیهای آیفون بیان کرد: برند اپل حالا در سامانه جامع تجارت از گروه ۲۳ وارد گروه ۲۷ کالایی یا گروه کالاهای لوکس و غیرضروری شده که عملا گروه کالاهای ممنوعه است و بنظر می رسد تصمیمات نهایی در این زمینه گرفته شده، آن هم در شرایطی که از اول سال بلاتکلیفی هایی در این خصوص وجود داشت.
وی افزود: از شروع سال، تصمیمات مهم اقتصادی برای بازرگانان گرفته شده، اول تعرفه گوشیهای بالای ۶۰۰ دلار را از ۵ درصد به ۱۲ درصد زیاد کردند، بعد اعلام نمودند که به آنها ارز نیمایی اختصاص نمی دهیم و باید ارز صاداتی بگیرند، بعد صندوق پشتیبانی از تولید را تشکیل دادند که درآمد این ارز واردات آیفون و کالاهای بالای ۶۰۰ دلار به تولید گوشیهای ارزان اختصاص پیدا کند و در طول این مدت همه همکاری ها از جانب بخش خصوصی صورت گرفت، اما درنهایت این تصمیم گرفته شد.
قیمت آیفون به شدت افزایش پیدا می کند
دبیر اجرائی انجمن واردکنندگان موبایل درباره تبعات این تصمیم توضیح داد: در بازار ما ۵۰۰۰ واحد صنفی وجود دارد و ۲۵۰ شرکت فقط واردکننده آیفون هستند، این واحدها سرپرست خانوار هستند و وضعیت امرار معاششان به این گروه کالایی بستگی دارد، مگر می شود برای این حوزه یک شبه تصمیم بگیرند و تبعات آنرا در نظر نگیرند. همین طور این تصمیم ممکن تبعات دیگری در جامعه داشته باشد؛ اولا قیمت این کالا به شدت افزایش پیدا کند و تجارت آن سوداگرانه شود و هرکسی که این گوشی را داشته باشد، از ترس سرقت آن احساس خطر کند.
اسحاقی افزود: از جانب دیگر سال قبل بیش از یک میلیون گوشی بالای ۶۰۰ دلاری وارد کشور شده، با ممنوعیت واردات، خدمات این کشورها به چه صورت باید ارائه شود؟ ما تا ۱۸ ماه خدمات بعد از فروش داریم و کسی به این فکر نکرده در صورتیکه ما نمی توانیم قطعه وارد نماییم، بلکه گوشی وارد کرده و قطعات آنرا جدا و برای خدمات استفاده می نماییم، در این شرایط حوزه خدمات بعد از فروش یک لطمه جدی خواهد دید و مشکل آن هم به این زودی برطرف نمی گردد و مردم نمی دانند که چطور برای کالایشان سرویس بگیرند.
وی همین طور با اعلان اینکه با ممنوعیت قانونی واردات آیفون، قاچاق مسافری در این عرصه به شدت رونق می گیرد، اضافه کرد: همین الان در دو ماه اخیر به شدت کالای قاچاق مسافری وارد کشور شده که هم ارز قاچاق از کشور خارج می کند و هم گوشیهایی وارد شده که گارانتی ندارد، بلکه یک کالای بی اصالت است و در صورت مشکلات آن، دست مردم به جایی بند نیست. حتی اگر این گوشیها رجیستری هم نشوند، باز هم با وای فای یا روترهای جیبی از آنها استفاده می کنند، با این کار تنها واردات را از بخش قانونی گرفتند و کالای با اصالت و با خدمات وارد کشور نشود، اما قاچاقچی ها گوشی را وارد می کنند و همین الان تبلیغات زیادی از فروش کالا بصورت مسافری و خرید و فروش پاسپورت وجود دارد.
با ممنوعیت واردات، صرفه جویی ارزی اتفاق نمی افتد
تمام این تصمیماتی که در زمینه وزارت صمت گرفته می شود، به سبب این است که کمیته تخصصی تلفن همراه بلاتکلیف بوده و احیا نشده است. با جدا فکر کردن و تصمیم گرفتن، تصمیمات غلط گرفته می شود. توجیه آنها برای این تصمیم این است که می خواهند مدیریت ارزی کنند، در صورتیکه قرار نیست صرفه جویی اتفاق بیفتد که بتوانند با یک میلیارد دلار صرفه جویی، خودرو وارد کنند، چون بازار ایران و کالاهای بالای ۶۰۰ دلار را به سامسونگ تقدیم می نماییم و تقاضا از یک کالای ۶۰۰ دلاری به یک کالای دیگر منتقل می شود که سهامداران آن هم آمریکایی هستند.
او با اشاره به انتقادات درباره میزان ثبت سفارش گوشیهای بیان کرد: می گویند چرا ثبت سفارش زیادی انجام شده است و به گزارش هایی از ۷ میلیارد دلار ثبت سفارش اشاره می کنند و می گویند حتما این میزان تا آخر سال چندین برابر می شود، اما این گزارش رسما غلط است.
منبع:

1401/03/02
11:57:42
0.0 / 5
201
تگهای مطلب: اقتصاد , تولید , خدمات , سامسونگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب