مشاور سیاستگذاری شركت موزیلا:

اینترنت یکپارچه جهانی مفهومی در سراشیبی سقوط

اینترنت یکپارچه جهانی مفهومی در سراشیبی سقوط به گزارش عصر لینک مشاور سیاست گذاری شرکت موزیلا در مورد چشم انداز چگونگی تغییرات اینترنت در آینده گفته است: با در نظر گرفتن اقدامات کشورهایی نظیر چین و روسیه اینترنت یکپارچه جهانی رو به افول است.به گزارش عصر لینک به نقل از مهر، مفهوم و ایده اینترنت جهانی واحد درحال شکست است. یکی از دلیلهای این امر تلاش کشورهایی مثل چین و روسیه برای ساخت فایروال های ملی است اما یک مسئله ای که جهان مقرر است با آن رو به رو شود و موجب ایجاد تغییرات کلیدی در ساختار اینترنت می شود، کابل های فیبر نوری است که از مرزهای بین المللی عبور می کند.
وبگاه برینک، بتازگی طی گفتگویی با استیو سانگ، مشاور سیاست گذاری شرکت موزیلا، در مورد چشم انداز چگونگی تغییرات اینترنت در آینده به گفتگو نشسته است.
سانگ در ابتدای این گفتگو اظهار داشت: «مفهوم رایج اینترنت منقطع یا بالکانیزه نخستین بار بعد از کوشش های چین برای کنترل جریان اطلاعات در داخل و خارج از مرزهای خود و ایجاد دیوار آتش بزرگ چین عنوان شد. به دنبال این اقدام چین کشورهای دیگری مصمم شدند تا بتوانند اینترنت مستقل از اینترنت جهانی را داشته باشند و در این نقطه جهان اینترنت و رسانه های اجتماعی با ممنوعیت و بسته شدن در بعضی از مناطق جهان مواجه گردید. این اقدام برای دولت ها بطور شگفت آوری آسان است برای اینکه هر اپراتور مخابراتی برای ادامه کسب وکار در کشور مورد نظر نیاز به گرفتن مجوزهای مخابرات از آن دولت دارد و از سویی دیگر مقابله با درخواست یک دولت در خصوص قطع شدن جریان اینترنت بسیار دشوار است.»
وی در ادامه اضافه کرد: «اینترنت از لایه های مختلفی تشکیل شده است. لایه های فایر وال یا آتش بزرگ در سطح دیجیتال هستند اما پایین تر از سطح دیجیتال لایه های زیر ساختی اینترنت هستند که در بر گیرنده کابل های فیزیکی و فناوری های بی سیمی هستند که ترافیک اینترنت را به مناطق مختلف می رسانند. زیر بنایی ترین بخش ساختار این شبکه جهانی کابل های فیبر نوری زیر دریاهاست.»
قدرت در بستر دریا درحال تغییر است
سانگ در ادامه سخنان خود با اشاره به اهمیت زیرساخت در آینده حکمرانی فضای مجازی، اظهار داشت: «از لحاظ تاریخی، این کابل ها که متعلق به شرکت های مخابراتی یا کنسرسیومی از شرکت های مخابراتی بوده است، عامل اصلی رشد تماشایی اینترنت در سطح بین المللی است. تغییری که اکنون درحال رخ دادن است این است که شرکت های غول فناوری سیلیکون ولی که تا مدت ها مصرف کنندگان و انتقال دهندگان بزرگ داده ها به شمار می رفتند درحال سرمایه گذاری برای ایجاد کابل های زیر دریایی مخصوص خود هستند.»

ایشان سپس اضافه کرد: «این یک تغییر اساسی پایه های قدرت در نظام اینترنت است که قدرت شرکت های مخابراتی را کم می کند. برای اینکه شرکت های سیلیکون ولی مانند گوگل، آمازون، فیسبوک، مایکروسافت و سایرین سرمایه ی بیشتری نسبت به شرکت های مخابراتی سنتی دارند. آنها می توانند با سرمایه گذاری گسترده بر روی کابل های زیر دریایی اینترنت قدرت شرکت های مخابراتی را تحت تاثیر قرار داده و قدرت خودرا بطور فزاینده و وحشتناکی بالا برند.»
مشاور سیاست گذاری شرکت موزیلا گفت: «در عین حال، کشورهایی مثل چین نیز درحال ساخت فیبرهای نوری زیر دریایی خود هستند برای اینکه این مسئله اهداف طولانی مدت سیاسی و اقتصادی این کشور را تامین می کند و موجب می شود در ارتباطاتش با سایر کشوهای جهان تقویت شود. منقطع شدن ساختار اینترنت تأثیرات بسیار زیادی در سازوکار فناوری آن دارد. عواملی مثل ژئوپولوتیک که نکته ای مهم در سیاستگذاری دولت هاست و همین طور متحد بودن آنها با یک دولت و رقابت آنها با دولت و ساختار قدرتی دیگر بر انتخاب آنها در خصوص این که به کدام کابل ها و زیر ساخت های اینترنت اجازه دهند تا تکنولوژی و خدمات خودرا به آنها ارائه نمایند تأثیر گذار خواهد بود. به عبارت دیگر دولت ها ممکنست به زیر ساخت هایی که خود یا متحدانشان ایجاد می کنند به نسبت زیر ساخت های دیگر رویی خوش تر نشان دهند.»
خروج تمرکز قدرت از انحصار غرب
بر اساس دیدگاه های این کارشناس برجسته حوزه حکمرانی اینترنت، روند حکمرانی فضای مجازی در مقیاس جهانی بر خلاف تصور عموم و تبلیغات گسترده ایالات متحده آمریکا در خصوص ناگزیر بودن همه کشورها و کاربران از پذیرش حکمرانی یکپارچه و جهانی این کشور در اینترنت، سیاست های کلان کشورهایی چون چین و روسیه و تلاش آنها برای گسترش زیرساخت های فنی مورد نیاز برای ادامه فعالیت حکمرانی در فضای مجازی، درحال تحقق است. به عبارت دیگر، به زعم طیف گسترده ای از کارشناسان، جهان در عصر حاضر، بیش از هر زمان دیگری به مفهوم اسپلینترنت و شکاف در ساختار یکپارچه حکمرانی فضای مجازی، نزدیک است.


منبع:

1400/09/20
15:32:10
0.0 / 5
208
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب