رشد ۱۰۰ درصدی تسهیلات به شرکتهای دانش بنیان

رشد ۱۰۰ درصدی تسهیلات به شرکتهای دانش بنیان به گزارش عصر لینک طی بازه زمانی مرداد ۹۹ تا فروردین ۱۴۰۰ میزان تسهیلات بانکی شرکتهای دانش بنیان بیشتر از ۱۰۰ درصد و ضمانت نامه فعال بانکی این شرکت ها بیشتر از ۵۰ درصد رشد داشته است و اگرچه بخشی از این رشد به خاطر تورم حاکم بر کشور و رشد نقدینگی است، ولی بخشی از آنرا میتوان به توسعه فعالیت و رشد شرکتهای دانش بنیان نسبت داد.


مصطفی عرب -مدیرعامل یک شرکت فعال استارت آپی- در گفتگو با ایسنا اظهار داشت: هم اکنون بانکها حدود ۴۹ هزار میلیارد تومان وام فعال و حدود ۲۹ هزار میلیارد تومان ضمانت نامه فعال در اختیار شرکتهای دانش بنیان قرار داده اند. هم اکنون مجموع وام های دارای دیرکرد، مشکوک الوصول، معوق و سررسید، حدود ۷.۵ درصد است که در مقایسه با معوقات سایر شرکت ها عدد مناسبی است.
وی افزود: ایده شکل گیری این شرکت در اوایل سال 1397 به وجود آمد، چند ماه بعد با سرمایه ثبتی ۱ میلیارد تومان به صورت رسمی آغاز به فعالیت کرد و هشت صندوق پژوهشی و فناوری و شرکت پردازش اطلاعات مالی پارت از سهامداران اولیه آن بودند. هم اکنون ۲۴ تفاهمنامه با صندوق های پژوهشی برای تقسیم اطلاعات امضا شده است، حدود ۲۸ عدد از این صندوق ها درحال استفاده از سامانه ما هستند و حدود ۱۰ عدد از صندوق ها و بانکها و شرکتهای بورسی از گزارش رتبه و ظرفیت اعتباری ما استفاده می نمایند تا بتوانند خدمات بهتری در اختیار مشتریان خود قرار دهند.
وی در پاسخ به این سؤال که آمار ارائه شده توسط این شرکت چقدر دقیق و به حقیقت نزدیک است؟ اظهار داشت: با عنایت به این که دیتاهای موجود از صندوق ها و سایر منابع تجمیع می شود و یک تیم تحلیلگر آنها را آنالیز و به اطلاعا ت آماری تبدیل می کند، میتوان اظهار داشت که گزارشات دقیقی از اکوسیستم به وجود می آید و این اعداد و ارقام در بیشترین سطح دقت هستند و با عنایت به اعتمادی که هم در معاونت علمی و هم صندوق های پژوهشی و فناوری نسبت به ما وجود داشته، توانسته ایم به این اطلاعات برسیم و مجدد به خود این نهادها خدمات ارائه دهیم.
عرب با تکیه بر این که اطلاعات به وجود آمده با حسن اعتماد صندوق ها و سایر منابع شکل گرفته است، اضافه کرد: بخشی از این اعتماد به اعتماد این نهادها برمی گردد و بخشی از آن هم به علت این که اکوسیستم نیازمند این اطلاعات آماری بود، به وجود آمده است؛ البته ما سعی کردیم همه این فعالان اکوسیستم را در بخش سهامداری شرکت دخیل نماییم و بنابراین هماهنگی ها و همکاریهای لازم انجام شده است و امیدواریم این همکاری ها روزبه روز بیشتر و بهتر صورت گیرد.
با اشاره به اینکه پروتکلهای امنیتی سخت گیرانه ای در روند تجمیع و آنالیز اطلاعات رعایت می شود، اظهار نمود: به شدت به محرمانگی اطلاعات پایبند هستیم و یکی از نکته های قابل توجه گزارش سالانه سال 1399 این است که روند رشد ارائه خدمات ضمانت نامه در صندوق های پژوهش و فناوری هم به لحاظ تعدادی و هم به لحاظ میزان ضمانت نامه پرداختی نسبت به سالهای گذشته رشد قابل توجهی داشته است.
عرب اضافه کرد: همینطور با بررسی انجام شده در مورد عملکرد صندوق نوین که هم اکنون هم به لحاظ کمی تعداد ضمانت نامه ها هم به لحاظ کمی میزان ضمانت نامه صادره و هم به لحاظ کیفی تنوع ضمانت نامه هایی که از جانب صندوق توسعه تکنولوژی های جدید ارائه می شود نشان داده است که این صندوق در عملکرد مناسبی در میان سایر صندوق ها قرار دارد و مطابق با گزارش های عرضه شده در رتبه اول عرضه خدمات ضمانت نامه در میان صندوق ها قرار گرفته است. از نقاط قابل توجه در عملکرد صندوق نوین به سرعت رشد مناسب این صندوق در مقایسه با سایر صندوق ها در سالهای اخیر بوده و طی سه سال گذشته عملکرد این صندوق رشد قابل توجهی داشته است.
او میزان ارائه سقفی تسهیلات و ضمانت نامه ها را همچون تفاوت در بین صندوق های پژوهشی دانست و اظهار داشت: صندوق ها با عنایت به میزان سرمایه سقفی خود می توانند تا یک سطح معینی را بعنوان تسهیلات ارائه دهند و مجموع ضمانت نامه هایی که می توانند ارائه کنند یک مبلغ محدودی است؛ اما با عنایت به افزایش سرمایه ای که به تازگی صندوق توسعه تکنولوژی های جدید داشته است، سقف صدور ضمانت نامه های بالاتری دارد و ضمانت نامه های موردی بیشتری هم ارائه کرده است و این مورد توانسته تا نظر فعالان بیشتری در اکوسیستم را به سمت خود جلب نماید و هم شرکتهای کوچک و هم شرکتهای بزرگ به دریافت خدمات از این صندوق توجه بیشتری نشان دهند.
او به اهمیت تنوع در ارائه خدمات به فعالان اکوسیستم اشاره و خاطرنشان کرد: در بخش تنوع ضمانت نامه ها باید اظهار داشت که بیشتر صندوق ها در یک حوزه خاص خدمات ارائه می دهند؛ اما بررسی عملکرد صندوق توسعه تکنولوژی های جدید نشان داده است در حوزه های مختلفی ورود پیدا کرده و این مورد جذابیت بیشتری برای شرکتهای فعال در اکوسیستم بوجود می آورد.
وی درباره زمان انتشار گزارش سالانه ۱۴۰۰ اظهار داشت: امیدواریم در تیرماه سال آینده و بلافاصله پس از برگزاری مجمع شرکت بتوانیم گزارش را آماده و منتشر نماییم. با عنایت به اهمیت بررسی اطلاعات آماری برای تصمیم گیری دقیق تر، از مدیران و فعالان اکوسیستم دعوت می نماییم تا برای تصمیم گیری های خود از این گزارش ها استفاده کنند و ما آمادگی داریم تا با عنایت به نیاز شرکت ها و فعالان اکوسیستم گزارشات خاص و مد نظر آنها را جمع آوری کرده و تحلیل ارائه دهیم تا بتوانیم مسیر توسعه برای فعالان این بازار را هموار نماییم.1400/08/17
21:14:22
0.0 / 5
248
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب