وزیر ارتباطات:

برنامه داریم مردم با فیبرنوری سرعت های چندگیگی را تجربه کنند

برنامه داریم مردم با فیبرنوری سرعت های چندگیگی را تجربه کنند به گزارش عصر لینک وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: برنامه ما این است که در چهار سال آینده، به تک تک خانه های مردم، فیبر نوری ببریم و پروژه فیبر در منزل را اجرا نماییم که مردم سرعت های چندگیگی را تجربه کنند.


به گزارش عصر لینک به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور امروز در حاشیه بازدید از کنفرانس ظرفیت شبکه ملی اطلاعات توسعه پایدار زیرساخت ها، با اشاره به اینکه شبکه ملی به معنای قطع دسترسی به شبکه جهانی نیست، اظهار نمود: شبکه ملی اطلاعات به این معناست که ما در داخل کشور یک شبکه پرظرفیت داشته باشیم که وقتی می خواهیم به ارتباطات بین الملل هم مرتبط شویم، حداکثر ظرفیت به کمک آید و مردم تجربه کاربری خوبی داشته باشند. ازجمله این که برنامه ما در وزارت ارتباطات این است که در چهار سال آینده، به تک تک خانه های مردم، فیبر نوری ببریم و پروژه فیبر در منزل را اجرا نماییم که مردم سرعت های چندگیگی را تجربه کنند.
وی درباره نقش بخش خصوصی در ظرفیت های شبکه ملی اطلاعات توضیح داد: ما ظرفیت های بسیار خوبی در تولید محصولات در رابطه با حوزه ارتباطات در کشور داریم. از تجهیزات انتهایی مثل مودم گرفته تا تجهیزات شبکه انتقال، انواع سوئیچ های مخابراتی و نوری، تجهیزات لایه های مختلف تا راه اندازی دیتاسنتر، ظرفیت زیادی در کشور وجود دارد که میتوان برای توسعه شبکه ملی اطلاعات و افزایش افزایش کیفیت ارتباطات بهره برد.
او افزود: محصولات ما هیچ نقصی نسبت به نمونه های مشابه خارجی ندارند و ما امکان صادرات این محصولات را هم به خارج از کشور داریم که باید برنامه ریزی های مناسبی توسط دستگاههای متوالی ازجمله وزارت خانه های ارتباطات، صمت و اقتصاد صورت گیرد که ما شاهد حضور محصولات ایرانی در بازار خارجی باشیم. البته همین هم اکنون هم در برخی از کشورهای همسایه از این محصولات استفاده می شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: شبکه ملی اطلاعات یک طرح بزرگ است که بخش هایی از آن در هشت سال قبل انجام شده اما اگر بخواهیم ابلاغیات شورایعالی فضای مجازی درباره شبکه ملی اطلاعات و مصوبه سال قبل شورا درباره طرح کلان شبکه ملی اطلاعات که ۵۳ کلان پروژه تعریف شده و حدود هفت پروژه در حوزه وزارت ارتباطات است را مبنا قرار دهیم، شاید نزدیک به ۳۵ تا ۴۰ درصد پیشرفت داشته باشد. اینجا افق را سال ۱۴۰۴ گذاشتند و ما تلاشمان این است که ظرف دو تا حداکثر سه سال آینده، شبکه ملی اطلاعات را به شکل کامل محقق نماییم.
زارع پور با اشاره به اینکه پروژه فیبر نوری به منازل، یک کار سخت و پیچیده است، اضافه کرد: به خصوص در شهرهای بزرگ که کنده کاری و رساندن فیبر به همه نقاط کار سختی است اما احتیاج به یک عزم ملی دارد که من آنرا در دولت سیزدهم می بینم که این اتفاق رخ دهد. همه تجهیزات شبکه ملی اطلاعات در داخل کشور وجود دارد، ما فیبر نوری را هم از خارج از کشور وارد می کردیم ولی اکنون در کشور تولید و حتی به خارج صادر می شود. اما ما مشکل خودناباوری داریم. به خصوص به لایه های مدیریتی سفارش می شود که این نمایشگاه ها و کارخانه ها را ببینند که جوانان ما می توانند آینده درخشانی برایمان در این عرصه رقم بزنند.
طرح صیانت نقاط چالش برانگیزی دارد
وی ضمن اشاره به بررسی طرح پشتیبانی از کاربران مجازی در مجلس، بیان نمود: ما یک نماینده معرفی کردیم و حضور فعالی برای ارتقا این طرح خواهیم داشت. البته هنوز چیزی مکتوب نشده و طبق مصوبه مجلس مقرر است کارگروه ویژه ای از نمایندگان کمیسیون های مختلف تشکیل گردد تا برای دغدغه نمایندگان طرحی تهیه و پیش نویس اولیه را تکمیل کنند، چونکه ما معتقدیم این طرح علاوه بر نقاط قوت، نقاط چالش برانگیزی دارد که حتما باید به آنها توجه گردد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: ما نظرات جدی نسبت به این طرح داریم و با عنایت به فضای همراهی و نخبگانی که در مجلس وجود دارد و با همکاری نمایندگان می توانیم در عین حال که فضای مجازی را نظام مندتر و قانونمندتر از گذشته می نماییم، از این فرصت برای پیشرفت کشور به صورت حداکثری استفاده نماییم. فناوری اطلاعات برای کشور یک فرصت است و ما می توانیم از این ابرار برای ارتقا کارآمدی و بهتر کردن زندگی مردم استفاده نماییم و نگاه دولت سیزدهم هم این است که از این فرصت حداکثر استفاده را ببرد.
سرمایه گذاری لازم برای توسعه ارتباطات صورت نگرفته است
زارع پور درباره مشکلات اینترنت در هفته های اخیر هم توضیح داد: مشکل کلان تر ما این است که در چند سال قبل سرمایه گذاری لازم برای توسعه ارتباطات به چند دلیل صورت نگرفته است. یکی از علل مشکلات تحریمی و افزایش هزینه ها بوده که اپراتورها نتوانستند سرمایه گذاری لازم را انجام دهند که حالا پس از تحریم ها، بسیاری از محصولات موردنیاز صنعت مخابرات کشور بومی سازی شده و این امید هست که ما بحث توسعه را به سرعت در کشور دنبال نماییم.
وی افزود: بحث بعدی هم بحث کرونا بود که این صنعت را غافل گیر کرد و نیازمندی های مردم به ترافیک چند برابر گذشته شده و شبکه برای این اندازه ظرفیت طراحی نشده بود. هم اکنون ما در شرایطی هستیم که باید به سرعت هم افزایش ظرفیت در لایه دسترسی داشته باشیم، توسط اپراتورها، هسته شبکه و ترافیک بین الملل. البته ما در هسته شبکه مشکلی نداریم و درحالی که کل ترافیک کشور پنج ترابایت است، ما تا ۲۰ ترابایت ظرفیت داریم. در ترافیک بین الملل هم دارد کار انجام می شود، اما در دو هفته اخیر به خصوص به علت بازگشایی مدارس افزایش تقاضا داشتیم و همکاران به دنبال این هستند که متناسب با افزایش تقاضا، ظرفیت را بالا برند.
به عنوان وزیر جمهوری اسلامی، باید خطوط قرمز را رعایت کنم
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره حضور در شبکه های اجتماعی اظهار نمود: من از پیام رسان ها استفاده می کنم، اما وزیر جمهوری اسلامی ایران هستم و باید خط قرمزها را رعایت کنم. تصمیم گیری درباره فیلتر شدن و نشدن پلت فرم ها هم یک کارگروه دارد و ما یک عضو از این کارگروه هستیم و تصمیم گیری با ما نیست. البته نگاه دولت سیزدهم این است که از این پلت فرم ها و ظرفیت هایی که فناوری برای بهتر شدن زندگی مردم فراهم نموده، حداکثر استفاده را بکنیم و به هیچ وجه نگاهمان مسدودسازی نیست، اما این فضا باید قانونمند شود، چونکه تمام زندگی مردم از آموزش و اقتصاد و اشتغال در این فضا شکل گرفته و حتما و بطور قطع باید این فضا شفاف و نظام مند شود و حقوق مردم حفظ شود.
زارع پور ضمن اشاره به توسعه پلت فرم های بومی و حضور آن در کشورهای دیگر بیان نمود: ما همین حالا هم ظرفیت های خوبی و پلت فرم های بومی داریم که اغلب مردم از آنها استفاده می نمایند و این نشان داده است که ما توان و ظرفیتش را داریم. درحالی که در کشورهای همسایه و حتی اتحادیه اروپا گرفتارند که با پلت فرم های بین المللی که قواعد حاکمیتی کشورها را رعایت نمی کنند، چه برخوردی کنند و الان وارد فاز رگولیشن شدند و جریمه وضع می کنند و تازه به این فکر افتادند که پلت فرم های بومی داشته باشند. ما در ایران اعلام آمادگی کردیم که می توانیم ظرفیت هایمان را در اختیار کشورهای دوست و همسایه قرار دهیم که مورد استقبال هم واقع شده، اما یک مسیر کوتاه مدت نیست و احتیاج به مذاکره و پیگیری دارید و زیرساخت های حقوقی اش باید در آن کشورها فراهم گردد، اما این امید هست که پلت فرم های ایرانی در منطقه فعال شود.
منبع:

1400/07/25
08:40:42
0.0 / 5
303
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب