وزیر ارتباطات تاكید كرد

نگران طرح  پشتیبانی از کاربران فضای مجازی نیستم

نگران طرح  پشتیبانی از کاربران فضای مجازی نیستم به گزارش عصر لینک وزیر ارتباطات با بیان اینکه نسبت به طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» احساس نگرانی نمی کنم، اظهار داشت: هیچ کسی در کشور قائل به این نیست که فضای مجازی باید رها باشد چون همه زندگی مردم به این فضا گره خورده است و پیگیری حقوق مردم در این فضا در شرایط فعلی به صورت کامل امکان پذیر نیست. ولی نظام مند کردن این فضا نباید منجربه ایجاد مشکل برای کسب و کارها و مایه نگرانی عموم مردم شود.


به گزارش عصر لینک به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور، امروز در دیدار با فعالان بخش خصوصی عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات، با اشاره به اینکه ابزار حل بیشتر مشکلات کشور و آنچه بعنوان چالش وجود دارد، فناوری اطلاعات است، اظهار داشت: به اعتقاد کارشناسان، همه مشکلات اقتصادی، فرهنگی و حتی حل معضل اشتغال را با راهکارهای فناوری پایه و عموما فناوری اطلاعات پایه میتوان حل کرد.
وی افزود: ازاین رو اگر ما - بعنوان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات- و همه کسانی که در حوزه فناوری اطلاعات فعال می باشند دست به دست هم دهیم، می توانیم مشکلات کشور را با هزینه خیلی کم و سرعت بالا حل نماییم که در این رابطه نقش بخش خصوصی بسیار کلیدی است. بخش خصوصی می تواند پیشران این حوزه باشد و تمام ظرفیت های خویش را پای کار بیاورد تا به اهدافمان در حل مشکلات کشور از راه فناوری اطلاعات دست پیدا نماییم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بار دیگر با تاکید بر این که محوری ترین برنامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در چهار سال پیش رو، تکمیل شبکه ملی اطلاعات است، اظهار داشت: شبکه ملی اطلاعات می تواند بخش خصوصی کشور در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات را به حرکت در آورد. در زنجیره ارزش شبکه ملی اطلاعات جا برای تمام کسانی که در بخش خصوصی فعالیت می نمایند وجود دارد که فعالیتشان را چندبرابر کنند و بتوانند در دایره رفع نیازهای شبکه ملی اطلاعات کار کنند.
هیچ کس با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات به دنبال قطع اینترنت نیست
زارع پور با انتقاد از فضاسازی ها نسبت به شبکه ملی اطلاعات، اظهار داشت: متأسفانه همچنان برخی در کشور، شبکه ملی اطلاعات را به معنای قطع دسترسی با شبکه جهانی اینترنت می دانند. باید به اطلاع عموم مردم رساند که هیچ کسی با راه اندازی و تکمیل شبکه ملی اطلاعات به دنبال قطع شبکه جهانی اینترنت نیست. به اعتقاد من هم اکنون حفظ استقلال کشور در فضای مجازی یک اصل است. البته استقلال در فضای مجازی به معنای قطع ارتباط با جهان نیست. استقلال به معنای این است که ارتباط مقتدرانه و با دست برتر با جهان داشته باشیم.
وی ضمن اشاره به حذف برخی برنامک های ایرانی از گوگل پلی اظهار داشت: در همین ماجرای اخیر، اگر ما ابزار یا زیرساخت های انتشار و توزیع اپلیکیشن های خودمان را نداشتیم هم اکنون با مشکلات جدی روبرو می شدیم و هزاران کسب و کار با مشکل روبرو می شدند؛ درحالی که هم اکنون ما ابزار مناسب را در اختیار داریم و با دست پر می توانیم مذاکره نماییم و معطل دیگران نیستیم تا برای ما تعیین تکلیف کنند و این مایه شادمانی است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: این در شرایطی است که برخی اپلیکیشن ها و پلت فرم ها در خیلی از کشورها بخصوص کشورهای اروپایی، فضای مجازی را به تسخیر خود درآورده اند و به شکلی حکمرانی آنها در این فضا با مشکل روبرو شده است؛ درحالی که ما در کشورمان و به پشتوانه جوانان نخبه در این حوزه ها احساس نگرانی نداریم و این هم نتیجه تدابیری است که درگذشته اندیشیده شده و جای تقدیر و تشکر دارد. پیگیری استیفای حقوق این کسب و کارها در مجامع بین المللی در دستور کار این وزارت خانه قرار دارد.
پیگیری حقوق مردم در فضای مجازی در شرایط فعلی امکان پذیر نیست
زارع پور ضمن اشاره به دغدغه فعالان بخش خصوصی نسبت به طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی»، اظهار داشت: هیچ کسی در کشور قائل به این نیست که فضای مجازی باید رها باشد چون همه زندگی مردم به این فضا گره خورده است و پیگیری حقوق مردم در این فضا در شرایط فعلی به صورت کامل امکان پذیر نیست. ولی نظام مند کردن این فضا نباید منجربه ایجاد مشکل برای کسب و کارها و مایه نگرانی عموم مردم شود.
وی افزود: ازاین رو من نسبت به این طرح احساس نگرانی نمی کنم چونکه معتقدم با تعامل خوب میان مجلس، دولت و همه فعالان این حوزه، میتوان ضمن نظام مند کردن فضای مجازی کشور، دغدغه های فعالین این بخش را هم مرتفع کرد و درنهایت این طرح منجر به بالندگی بیشتر فضای مجازی کشور شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه اگر در تصمیم گیری ها، بخش خصوصی حضور داشته باشد اساسا ریل گذاری های غلط هم اصلاح می شود، اظهار داشت: مشکل ما مدیران این است که گاهی اوقات در پشت درهای بسته بدون آنکه خودمان را جای مصرف کننده یا تولیدکننده قرار دهیم، تصمیم می گیریم، بعد هم گلایه داریم که چرا طرح های مصوب ما اجرایی نمی گردد. ما در دوره جدید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، نقش بخش خصوصی را در تصمیم گیری ها پررنگ خواهیم کرد و تلاش مان بر این خواهد بود که از نظرات بخش خصوصی استفاده نماییم.
زارع پور با اشاره به اینکه چون در نهایت مجری سیاستگذاری های تدوین شده توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بخش خصوصی و فعالان این حوزه خواهند بود، اظهار نمود: بار دیگر تاکید می کنم که ما در کنار بخش خصوصی هستیم و تلاش مان بر این است که تمام تصمیماتمان برای شما مزیت ایجاد نماید. تمام تلاشمان را می نماییم که ریل گذاری ها به سمتی باشد که حداکثر استفاده را از ظرفیت های فناوری برای کشور بکنیم تا مشکلات کشور را حل نماییم.
منبع:

1400/06/23
10:52:42
0.0 / 5
190
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب