در گفت وگو با عصر لینك اعلام شد

اینترنت اشیاء و رباتیک صدرنشین پردرآمدها

اینترنت اشیاء و رباتیک صدرنشین پردرآمدها عصر لینک: برمبنای پیش بینی های بازار تکنولوژی های جدید، تا 10 سال آینده حوزه اینترنت اشیاء بیشتر کسب درآمد را به خود اختصاص خواهد داد و بعد از آن رباتیک است که بازار آن به حدود 499 میلیارد دلار در سال 2025 خواهد رسید و فرصت های شغلی در فناوری نانو رشد 6 درصدی را تجربه خواهدنمود.


امیرعباس محمدی کوشکی، سرپرست تیم اختراعات ایران در گفت و گو با ایسنا، فناوری هایی چون هوش مصنوعی (AI)، اینترنت اشیاء، بیگ دیتا، بلاکچین، 5G، چاپ سه بعدی، رباتیک، پهپادها، مهندسی ژنوم، فناوری نانو و فتوولتائیک خورشیدی را همچون فناوری های پیشرو نام برد که غالب آنها در دوران نزول قیمت ذخیره سازهای داده ها و قیمت انرژی خورشیدی، ظهور کردند و موجب افزایش راندمان و بهبود معیشت بشر شدند.
وی با تاکید بر آنکه با استفاده از این فنآوری ها، شرکتها و بنگاه های اقتصادی فعال در کشورهای در حال توسعه توانستند به رشد اقتصادی خود کمک کنند، اشاره کرد: بعنوان مثال در نیجریه از فناوری "اینترنت اشیاء" در توسعه تکنیک های کشاورزی و در گامبیا از چاپگرهای سه بعدی در صنعت مد بهره گرفته شد.
سرپرست تیم اختراعات ایران اضافه کرد: بنابر برخی برآوردها، فناوری های پیشرو هم اکنون بازار ۶۵۰ میلیون دلاری دارد که پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۵ ارزش این بازار به ۲.۳ تریلیون دلار ارتقاء یابد. در این میان بازار جهانی لپ تاپ هم اکنون ارزش ۱۰۲ میلیون دلاری و تلفن های هوشمند سهمی ۵۲۲ میلیون دلاری دارند.
بگفته وی در بین فناوری های پیشرو، اینترنت اشیاء بیشترین کسب درآمد را از آن خود کرده است، به شکلی که تنها در سال ۲۰۱۸ این فناوری ۱۳۰میلیون دلار فروش داشته و در ۱۰ سال آینده می تواند تا ۱.۵ تریلیون دلار نیز رشد کند.
محمدی با اعلان اینکه این درآمد تعجب آور به آن علت است که اینترنت اشیاء طیف گسترده ای از دستگاهها در جهان را زیر چتر خود قرار داده است، تصریح کرد: در سال ۲۰۱۷ تعداد دستگاه هایی که از اینترنت اشیاء استفاده می کردند، از تعداد انسان های روی کره خاکی بیشتر بود و به رقمی بیش از ۸.۴ میلیارد دستگاه رسید.
وی اظهار داشت: در سال ۲۰۱۷ شرکت های در رابطه با اینترنت اشیا به حدود ۲۸۸۸ کمپانی در جهان رسید که بیش از ۳۴۲هزار تن را وارد بازار کار کرد. بیشترین شغل های در رابطه با اینترنت اشیاء در کمپانی IBM تعریف شده است و بعد از آن، کمپانی های اینتل و مایکروسافت قرار دارند.
سرپرست تیم اختراعات ایران به بازار رباتیک اشاره نمود و افزود: بازار رباتیک همچون سایر فناوری های پیشرفته بر توسعه خود افزوده و پیش بینی می شود سهم ۳۲ میلیارد دلاری این فناوری در سال ۲۰۱۸ به حدود ۴۹۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۵ برسد.
بگفته این فعال حوزه فناوری، برمبنای پیش بینی های آنکتاد (کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل UNCTAD) استفاده از ربات ها در تولید، بسته بندی و همین طور صنعت خودرو در مقیاسی بزرگ توسعه می یابد و احیانا شرکت های کوچک و متوسط که با هزینه های بالای نیروی کار روبه رو هستند، به استفاده از ربات ها روی می آورند.
محمدی اشاره کرد: در سال ۲۰۱۶ تنها در ایالات متحده بیش از ۱۳۲هزار مهندس رباتیک وارد بازار کار شدند و انتظار می رود تا سال ۲۰۲۶ این عدد رشدی ۶.۴ درصدی را تجربه کند.
وی افزود: رشد فرصت های شغلی در فناوری نانو نیز احیانا به عدد ۶ درصد نزدیک خواهد شد.
محمدی با اعلان اینکه فناوری فتوولتائیک خورشیدی از میدان رقابت دور نمانده و به سرعت درحال ارتقاء است، تصریح کرد: در پی افزایش تقاضا برای انرژی های تجدیدپذیر، تنظیم مقررات از طرف دولت ها برای بهره برداری از انرژی های تجدیدپذیر و همین طور تغییر الگوی مصرف، اقبال به استفاده از فناوری فتوولتائیک خورشیدی رو به رشد است. این فناوری در سال ۲۰۱۸ بازاری به ارزش ۵۵ میلیارد دلار داشت و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۶ ارزش آن به ۳۴ میلیارد دلار برسد. گرچه تلاطم های سیاسی کمی از شتاب فناوری فتوولتائیک خورشیدی کاست، اما پیش بینی می شود این صنعت به سرعت در سالهای آتی پیشرفت کند.
وی با تاکید بر این که "آنکتاد" برآورد می کند که احیانا رشد مشابهی در سایر حوزه های فناوری های پیشرو در انتظار بشر است، افزود: سرعت رشد فناوری، مشاغل موردنیاز آنان را نیز رونق بخشیده است. در بازه زمانی ژوئن ۲۰۱۵ تا ژوئن ۲۰۱۸ پیشنهادهای شغلی برای پست های در رابطه با هوش مصنوعی در یک موتور جست وجو نزدیک به ۱۰۰درصد افزایش داشت که غالب آنرا مهندسان نرم افزار تشکیل می دادند.
محمدی اظهار نمود: بنا بر مطالعه ای که در سال ۲۰۱۹ انجام شد، چین بزرگترین خانه متخصصان هوش مصنوعی است که ۱۲ هزار و ۱۱۳ شغل را اشغال کرده اند و به دنبال آن، آمریکا با ۷ هزار و ۴۶۵ شغل و ژاپن با ۳ هزار و ۳۶۹ شغل قرار دارند.
علاوه بر آن در فاصله زمانی ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ تقاضا برای مهندسان بلاکچین تنها در ایالات متحده رشدی ۴۰۰درصدی داشت. متوسط درآمد یک مهندس بلاکچین حالا به ۱۵۰ تا ۱۷۵ هزار دلار در سال رسیده و میان آمازون، مایکروسافت، فیسبوک و IBM رقابت شدیدی برای جذب مهندسان در گرفته است.
منبع:

1400/06/12
17:26:26
0.0 / 5
477
تگهای مطلب: اقتصاد , اینترنت , تولید , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب