اعضای سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران مطرح كردند

طرح صیانت دغدغه های موجود را رفع نمی کند

طرح صیانت دغدغه های موجود را رفع نمی کند عصر لینک: اعضای سازمان نظام صنفی کامپیوتری تهران با اشاره به دغدغه های موجود در ارتباط با طرح موسوم به ˮصیانت از کاربرانˮ، عنوان کردند اصلاح طرح صیانت به مفهوم تایید آن نیست و این طرح با شکل فعلی دغدغه ها را رفع نمی نماید.


به گزارش عصر لینک به نقل از ایسنا، نشست خبری دوره ی ششم هیأت مدیره ی سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران برگزار گردید. در این جلسه، حسین اسلامی- رئیس سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران ضمن اشاره به برنامه های وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: ما با دقت و نگاه مطالبه گرانه رزومه و برنامه های وزیر پیشنهادی را بررسی کردیم و در همین رابطه، کمیسیون اینترنت با هماهنگی هیأت مدیره اطلاعیه ای صادر کرد که بزودی منتشر می شود.
وی افزود: جدا از شخص وزیر ارتباطات، نیازمند نگاه هیأت دولت به وزارت خانه ای هستیم که می تواند منشاء تحول باشد. در تمام وزارت خانه ها، سازمان ها و دستگاههای دولتی، نیاز است تا مدیران ارشد فناوری در بالاترین سطوح مدیریتی حضور داشته باشند تا بتوانیم اختلال موجود در مورد فناوری های نوظهور را پشت سر بگذاریم. اگر نگاه کلی به وزیر پیشنهادی ارتباطات مثبت است، بهتر است رای اعتماد به ایشان در مجلس با حداکثر آراء دریافت شود تا در عملکرد ایشان هم اثرگذار باشد.
رئیس سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران با اشاره به اینکه در دولت سیزدهم ارتباطات ما تنها محدود به وزارت ارتباطات نخواهد بود، اظهار داشت: با خیلی از نهادهای دیگر مانند وزارت صمت، بانک مرکزی و حتی وزارت خانه هایی که تابحال ارتباط کمتری با آنها داشته ایم به صورت متشکل در ارتباط خواهیم بود و نگاه تحول دیجیتال را با کمک صنف و متختصصان در دولت دنبال می نماییم.
اسلامی اضافه کرد: بر این باوریم که دولت نباید این حوزه را به یک معاونت علمی و فناوری و وزارت ارتباطات محدود کند و باید در کل دستگاه دولتی اتفاقات متناسبی رخ دهد و برای تحقق این موضوع، اعلام آمادگی می نماییم و طبیعتا بسیار فعالانه عمل خواهیم کرد.
اصلاح طرح صیانت به مفهوم تایید آن نیست
وی ضمن اشاره به طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی بیان نمود: نصر تهران چندین نفر از اعضای خویش را به همراه مشاور حقوقی سازمان مامور کرد تا در جلسات گوناگونی با نمایندگان مجلس مبحث را تبیین کنند؛ با کمیسیون صنعت که هم اکنون در غیاب کمیسیون فناوری متولی این حوزه است، با کمیسیون فرهنگی که پیشنهاددهنده بود و همینطور با مجموعه هایی همچون مرکز پژوهش های مجلس و حتی مرکز ملی فضای مجازی تعامل هایی برقرار کردیم.
رئیس هیأت مدیره ی نصر تهران افزود: تمام کسانی که در قالب قانون از مطالبه گری ها حمایت می کنند، باید مورد حمایت واقع شوند، ما نظر خویش را در بیانیه های قبلی خطاب به نمایندگان مجلس مطرح کردیم و نامه ای سرگشاده هم خطاب به رئیس جمهوری منتشر کردیم. هم اکنون هم علیرغم تمام انتقادات، به دنبال حفظ منافع صنف هستیم. تصویب چنین قانونی مورد تایید صنف نیست و اگر ما برای اصلاح آن همراهی می نماییم، به معنای تایید کلیات نیست. ضمن انتقاد به کلیات وظیفه خودمان می دانیم که در جهت منافع اعضای صنف بهبودهایی را در روند تصویب نهایی ایجاد نماییم.
اسلامی همینطور به رویکرد وزیر پیشنهادی دولت جدید درباره ی طرح صیانت اشاره نمود و اضافه کرد: وزیری که در مظان رأی اعتماد است، بعید است با طرح صیانت از فضای مجازی مخالفت جدی داشته باشد. آن هم در حالیکه اکثریت نمایندگان مجلس با این طرح موافقت کرده اند. آنچه تابه حال ما از مشی آقای عیسی زارع پور متوجه شده ایم این است که او اعتقاد دارد پس از استقرار در جایگاه وزارت لایحه ای در این باره تبیین کند. درصورتیکه ما هم قبلا این پیشنهاد را مطرح کرده بودیم. تابحال جلسه ای با وزیر پیشنهادی نداشتیم، ازاین رو بهتر است خودشان در مورد طرح صیانت اعلام موضع کنند.
وی به دغدغه های موجود در ارتباط با طرح صیانت هم اشاره کرد: دغدغه های طرح صیانت را می فهمیم و مخالف همه ی آن نیستیم، اما این طرح با شکل فعلی دغدغه ها را رفع نمی کند و باعث اعتبار دولت هم نمی گردد. معتقدیم هرکس جای وزیر ارتباطات بنشیند نمی تواند اقدامات لازم و متناسب درباره ی این طرح را به روشی که حالا مطرح شده انجام دهد.
امکان برگزاری بخش هایی از الکامپ به صورت آنلاین
رئیس سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران ضمن اشاره به نمایشگاه الکامپ ۱۴۰۰ اظهار داشت: ما منتظر نظرات ستاد ملی کرونا و نتیجه بخشی واکسیناسیون هستیم و هر زمانی که برای صنف زمان مطلوبی باشد، متناسب با شرایط جدید اقدام خواهیم کرد. در مورد سلامت اعضای صنف با کسی تعارف نداریم. فعلاً نمی توانیم هیچ زمان قطعی را اعلام نماییم اما پیگیر مطالبات صنف هستیم تا در شرایط مناسب بتوانیم نمایشگاه الکامپ را برگزار نماییم.
اسلامی با اشاره به اینکه حتی اگر لازم بود، بخش های مختلفی از الکامپ را به صورت جداگلانه با رعایت پروتکلهای بهداشتی اجرا خواهیم کرد، اظهار داشت: تجربه به ما نشان داده است برگزاری یک نمایشگاه فیزیکی به صورت آنلاین بازخورد مناسبی ندارد و باعث به وجود آمدن مشکلاتی می شود. البته بعضی از بخش های جانبی نمایشگاه الکامپ مانند الکام تاکز و الکام پیچ می تواند به صورت آنلاین برگزار گردد. چون که ظرفیت این بخش ها در بخش آنلاین به قوت خود باقی خواهند ماند.
به دنبال تسهیل گری هستیم
رئیس سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران ضمن اشاره به مبحث الزامی شدن دریافت ای نماد برای کسب وکارهای آنلاین اظهار داشت: بعضی می گویند نظام صنفی قصد ایجاد تفاهمی را دارد که به ضرر اعضای صنف است؛ این مورد به هیچ وجه حقیقت ندارد. تفاهمی در دو سال قبل و در نصر کشور انجام گرفته است. ما به دنبال تسهیل گری هستیم، موضوعات قانونی به قانون گذار مربوط است و تفسیر قانون هم متوالیان خویش را دارد. ما در سازمان نظام صنفی نه قانون گذاریم و نه مفسر. البته موضع نهاد صنفی تسهیل گری در کار کسب و کارها است.
اسلامی در ادامه از پیگیری از سازمان برای تاسیس یک IT tower در منطقه ۲۲ تهران اطلاع داد و اظهار داشت: معتقدیم با شرایط مناسب اقتصادی بعضی از شرکتهای نصر و بعضی از اعضای حقیقی آن می توانند کنار یکدیگر جمع شوند و نخستین IT tower مناسب را در تهران به شکلی متفاوت از آنچه تابحال بوده، ایجاد کنند. نگاه این است که مجموعه های کوچک و متوسط بتوانند وارد دارایی ملکی شده و در منطقه مناسبی مستقر شوند.
وی همینطور به ثبت نام در کمیسیون های نصر تهران هم اشاره نمود و اضافه کرد: معتقدیم تمامی اعضا باید حداقل عضو یک کمیسیون تخصصی باشد و با عنایت به رسته ی ایجاد شده، ارتباط کمیسیون ها با هیأت مدیره به نسبت قبل قوت بیشتری بگیرد.
به دنبای الزامی کردن ای نماد نیستیم، هدفمان تسهیلگری است
رضا قربانی- عضو هیأت مدیره و رئیس کمیسیون فین تک نصر تهران هم در این جلسه اظهار داشت: خبری نادرست در شبکه های اجتماعی و بعضی از رسانه ها انتشار یافت، در خصوص این که سازمان نظام صنفی کامپیوتری به دنبال الزامی کردن ای نماد است که این مورد کذب مطلق است. نصر به دنبال هیچ مجوز و طرحی که فضای کسب و کار را سخت کند نیست. چیزی که ما در این زمان دنبال کردیم، تسهیل کردن دریافت ای نماد برای کسب وکارهای عضو نصر بوده است.
وی ضمن اشاره به صرافیهای رمزارز، بعنوان یکی از کسب وکارهایی که سعی شده ای نماد دریافت نمایند، بیان نمود: با هماهنگی تشکل ها تلاش کردیم راه را برای صرافیهای رمزارز بازکنیم. مبحث رمزارز مبحث پیچیده ای است. هیچ کدام از رگولاتورهای موجود در کشور از بانک مرکزی تا سازمان بورس تا نهادهای دیگر حاضر نشدند مسئولیت صرافیهای رمزارز را به عهده بگیرند. ما در سازمان نصر با همه رگولاتورها همچون بانک مرکزی، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و قانون گذاران در مجلس صحبت کردیم و دغدغه هایشان را شنیدیم. دغدغه هایی جدی وجود دارد و کار ما در نصر این است که مسیر را برای کسب و کارها بازکنیم.
کمیسیون فین تک با تسهیل دریافت اینماد موافق است
رئیس کمیسیون فین تک نصر تهران اظهار داشت: متأسفانه برای برخی کسب و کارها به علت محدودیت های دریافت ای نماد نوعی انحصار برایشان به وجود آمده است. طبق آئین نامه اجرایی ماده ۱۴ قانون مبارزه با پول شویی، هر کسب وکاری به جهت اینکه بتواند از خدمات پرداخت در فضای آنلاین استفاده نماید باید ای نماد داشته باشد. همین مبحث سبب شده برخی کسب و کارها به علت این که در حوزه های تاریک قانون گذاری هستند مجبور شوند از بعضی عرضه دهنده های خدمات پرداخت به صورت انحصاری استفاده کنند.
قربانی افزود: البته حضور در حوزه های تاریک قانونگذاری به مفهوم غیرقانونی بودن نیست، مانند وضعیت صرافیهای رمزارز. با انجام این پیگیری ها، برخی تعبیر کردند که سازمان نصر به دنبال الزامی کردن ای نماد است و به کذب خبرهایی منتشر نمودند. هدف نصر ایجاد محدودیت نیست، اما گل آلود کردن آب و ماهی گرفتن توسط بعضی از کسب و کارهای خاص در این شرایط کار درستی نیست.
وی ضمن اشاره به مطرح شدن شکایت برخی افراد به دیوان عدالت بیان نمود: گرفتن ای نماد برای درگاه پرداخت الزامی است و ما این اجبار را نیاورده ایم. همه تلاش ما این است که بتوانیم با بانک مرکزی و مرکز توسعه تجارت الکترونیکی تعامل و صحبت نماییم تا آثار سوء را کاهش دهیم. متاسفانه بعضی از تشکل ها به قدری بد عمل کرده اند که دیگر حرف ما را هم گوش نمی دهند. هیچ تضمینی از سوی ما به بانک مرکزی داده نمی گردد، اما همین که دوستان دنبال چاره هستند یعنی رویکرد بگیر و ببند ندارند، اگر چنین بود که گفتمان نمی کردند.
در کمیسیون اصل ۹۰ با طرح صیانت مخالفت کردیم
عضو هیأت مدیره ی سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران همینطور به پیگیری های نصر تهران در مورد طرح صیانت اشاره و بیان نمود: با همراهی بعضی از دوستان در کمیسیون اصل ۹۰ صریح و بی پرده مخالفت خودمان را با طرح صیانت اعلام کردیم. اعلام کردیم با تنظیم گری موافقیم اما این طرح طراحان و نهاد تنظیم گر را به اهداف مدنظرش نمی رساند. خواهش کردیم که طرح به چند طرح کوچک تر شکسته شود و در مورد موضوع هایی مثل حریم خصوصی، حفاظت از اطلاعات اشخاص و امنیت سایبری به صورت جداگانه و در چارچوب لایحه جلو برود. این در شرایطی است که نمایندگان مجلس مصر هستند این مورد را به صورت طرح و در چارچوب اصل ۸۵ پیش ببرند.
قربانی اضافه کرد: به نظر نمی رسد مجلس راضی به خروج طرح از دستور کار شود. ما جلساتمان را با کمیسیون های تخصصی مجلس همچون کمیسیون صنایع، امنیت ملی و کمیسیون فرهنگی ادامه خواهیم داد و دست یاری به سمت دوستانی که فکر می کنند می توانند تغییراتی ایجاد کنند، دراز می‎ نماییم. درست است که کمیسیون فرهنگی پیشنهاددهنده اصلی است، اما افراد دیگری در کمیسیون های امنیت ملی و صنایع با این طرح مرتبط هستند و این اطمینان را داده اند که صحبت های اصناف و کسب و کارها را می شنوند، اما نگفته اند که هرچه صنف گفت قبول می نماییم. بهرحال ما تلاش می نماییم نظراتمان را با استدلال به دوستان منتقل نماییم و امیدواریم اشکالات این طرح کمتر شود.
به کمیسیون تخصصی فضای مجازی نیاز داریم
علیرضا کشاورز جمشیدیان- دبیر نصر تهران هم بیان نمود: سال جاری برای نخستین بار، ۲۲ تیر ماه، بزرگداشت روز فناوری اطلاعات را داشتیم، موضوعی که با پیگیری های سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران به ثمر نشست. ما کمیسیون تخصصی فضای مجازی در مجلس نداریم. برای همین است که طرح صیانت در کمسیون های متفاوت بررسی می شود و تمامی ابعاد آن به صورت جامع دیده نمی گردد. البته در برنامه های وزیر پیشنهادی ارتباطات تعامل با مجلس برای ایجاد کمیسیون ICT دیده شده است و امیدوارم یک مرتبه برای همیشه از این چند پارگی خارج شویم.
منبع:

1400/06/02
09:13:11
0.0 / 5
183
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب