در گزارش عصر لینك عنوان شد؛

مصوبه شورایعالی فضای مجازی درباره اینترنت امن به جایی نرسید

مصوبه شورایعالی فضای مجازی درباره اینترنت امن به جایی نرسید به گزارش عصر لینک با گذشت حدود ۷ سال از تصویب طرح فضای مجازی امن توسط شورایعالی فضای مجازی، خبری از پیاده سازی این طرح نیست و به نظر می آید مرکز ملی فضای مجازی برای تحقق آن اهمال کرده است.به گزارش عصر لینک به نقل از مهر، نگاهی به مصوبات شورایعالی فضای مجازی نشان داده است که اغلب این مصوبات آنطور که باید الزامات اجرایی به خود نمی گیرند و مسؤلان در پیاده سازی این مصوبات اهتمام لازم را به خرج نمی دهند. این در شرایطی است که شورایعالی فضای مجازی عالی ترین نهاد سیاستگذاری در حوزه فضای مجازی به حساب می آید و به شکلی مصوبات آن حکم قانون را دارد اما با این وجود مصوبات این شورا به مرحله اجرا نمی رسد.
برای مثال مصوبه «توسعه فضای مجازی سالم٬ مفید و ایمن» در ارتباط با جلسه دهم اسفندماه سال ۹۳ شورایعالی فضای مجازی است که برای پیاده سازی آن هنوز برنامه ریزی مدونی صورت نگرفته است.
مطابق این مصوبه «فضای مجازی سالم، مفید و ایمن» به فضایی متشکل از شبکه های ارتباطی اطلاق می شود که در آن محتوا، خدمات مفید در قالب مبانی و ارزشهای اسلامی و قوانین و مقررات کشور عرضه می شود.
در این فضا کاربران می توانند بر مبنای خصوصیت های جمعیتی (از قبیل سن، جنس، شغل و تحصیلات) از محتوا و خدمات موردنیاز بهره مند شده و حتی الامکان در مقابل محتوا و رفتارهای صدمه زا محفوظ بمانند.
در این مصوبه هدف از توسعه «فضای مجازی سالم٬ مفید و ایمن» ایجاد و توسعه داوطلبانه، مشارکتی و قابل مدیریت «فضای مجازی سالم٬ مفید و ایمن» در جهت تولید و توزیع محتوا و خدمات سالم، مفید و ایمن مورد نیاز و هم ممانعت از نشر محتوا و خدمات مضر و ناسالم و ناایمن عنوان شده است.
بر اساس اهداف مصوب شورایعالی فضای مجازی در مورد توسعه «فضای مجازی سالم، مفید و ایمن» مرکز ملی فضای مجازی کشور مکلف شده که چارچوب اقدامات، ضوابط و معیارهای خدمات و محتوای «طرح جامع توسعه فضای مجازی سالم، مفید و ایمن» را طراحی و جهت تصویب به شورایعالی فضای مجازی کشور عرضه کند.
در همین حال این مرکز ملزم شده که به صورت سالانه چارچوب، ضوابط و معیارهای خدمات و محتوای در ارتباط با آنرا بروزرسانی کند و به صورت مستمر، گزارش چگونگی پیشرفت این مصوبه را به شورایعالی فضای مجازی عرضه نماید.
با این حال با گذشت حدود ۷ سال از تصویب این مصوبه، خبری از طرح جامع توسعه فضای مجازی سالم و پیاده سازی آن نیست.
طرح فضای مجازی سالم به پیمانکار سپرده شد
عباس آسوشه معاون سابق مرکز ملی فضای مجازی در گفتگو با خبرنگار مهر، در مورد سرنوشت مصوبه شورایعالی فضای مجازی در مورد اینترنت امن عنوان کرد: این مصوبه با عنوان فضای مجازی ایمن، پاک و سالم اواخر سال ۹۳ و در زمان دبیری مهندس انتظاری به تصویب رسید.
وی افزود: در این مصوبه قرار شد طرح تعریف «فضای مجازی ایمن» آماده و برای تصویب به صحن شورایعالی فضای مجازی ارسال شود. در آن زمان این طرح توسط مرکز ملی فضای مجازی آماده شد و به نقاط پایانی رسید اما متأسفانه این طرح مدت زیادی یعنی در حد دو سال کاملاً خاموش ماند.
معاون سابق مرکز ملی فضای مجازی اضافه کرد: الان هم این طرح به سمت یک پیمانکار هدایت شده و نتیجه آن هنوز معلوم نیست و برای طرح در صحن شورا هم آماده نشده است.
آسوشه ضمن اشاره به این که طرح فضای مجازی امن پیش از طرح صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی عنوان شد، اضافه کرد: تقریباً می شود اظهار داشت که مصوبات شورایعالی فضای مجازی به هیچ وجه جایی عملیاتی و اجرایی نشده است. برای مثال مهم ترین مصوبه شورایعالی فضای مجازی شبکه ملی اطلاعات است و وزیر ارتباطات ادعای ۸۰ درصد پیشرفت آنرا در ابتدای سال ۹۸ داشت اما مطابق بررسی ها در سال ۹۹ مشخص شده که تقریباً کار جدی روی این پروژه اتفاق نیفتاده است. به غیر از کارهایی که به صورت روتین و در جریان عادی وظایف وزارت ارتباطات پیش رفته است که همان شبکه سازی و ظرفیت سازی برای ارتباطات بین الملل بوده است.
وی تصریح کرد: متأسفانه بیشتر از ۷۰ درصد ظرفیت شبکه ارتباطی کشور در اختیار ترافیک خارجی و کمتر از ۳۰ درصد آن در اختیار ترافیک داخلی است.
ضرورت پیاده سازی طرح فضای مجازی سالم در دولت آینده
محمدحسن انتظاری دبیر سابق شورایعالی فضای مجازی هم که در زمان وی مصوبه فضای مجازی امن به تصویب شورا رسید، در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: مصوبه فضای مجازی ایمن در سال ۹۳ به تصویب شورایعالی فضای مجازی رسید و قرار بود مرکز ملی فضای مجازی برنامه پیاده سازی آنرا عرضه نماید اما تابحال طراحی آن انجام نشده است.
وی با اشاره به اینکه این مصوبه می تواند مکمل مصوبه صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی باشد، تصریح کرد: فضای مجازی ایمن در ارتباط با ایجاد فضایی امن در اینترنت است و در آن مبحث فیلترینگ مطرح نیست. بلکه تاکید بر رعایت سلامت و ایمنی در دسترسی کاربران است.
عضو حقیقی شورایعالی فضای مجازی اظهار داشت: در صورتی که این دو طرح به صورت همزمان اجرایی شود شاهد یک زیست بوم امن در فضای اینترنت برای کودکان و نوجوانان و البته بزرگسالان خواهیم بود.
انتظاری اضافه کرد: در حالیکه بخش بزرگی از فضای مجازی کشور تحت تسلط پلت فرم های خارجی است، امکان پیاده سازی طرح فضای مجازی سالم و صیانت از کودکان و نوجوانان در این فضا، با سیاستگذاری درست دولت آینده فراهم می شود و لزوم دارد که مسؤلان در دولت آینده به این مورد توجه ویژه داشته باشند.
عدم اجرای مصوبه شورایعالی فضای مجازی در مورد پیاده سازی اینترنت امن برای کاربران در حالی است که نمایندگان مجلس اخیرا طرحی را در جهت صیانت و پشتیبانی از حقوق کاربران فضای مجازی دنبال می کنند که در آن برای عرضه دهندگان خدمات پایه کاربردی، مسئولیت ها و مقرراتی در برابر کاربران فضای مجازی تعریف شده است.

1400/05/12
11:39:57
0.0 / 5
515
تگهای مطلب: اینترنت , تولید , حقوق , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب