هكرهای دارك ساید ۹۰ میلیون دلار باج گرفتند

هكرهای دارك ساید ۹۰ میلیون دلار باج گرفتند عصر لینک: بررسی جدید نشان داد گروه هکری دارک ساید که عامل حمله باج افزاری به شرکت کلونیال پایپ لاین و تعطیل شدن بزرگترین شبکه خط لوله سوخت رسانی آمریکا بوده، مجموعا 90 میلیون دلار باج در قالب بیتکوین دریافت کرده است.به گزارش عصر لینک به نقل از ایسنا، شرکت کلونیال پایپ لاین حدود دو هفته پیش بعد از اینکه هدف حمله سایبری قرار گرفت ناچار شد شبکه خط لوله سوخت خود به طول بیش از ۸۸۵۱ کیلومتر را تعطیل کند که در نتیجه آن سیستم سوخت رسانی به ایالتهای شرقی آمریکا فلج شد. اف بی آی عامل این حمله سایبری را گروه دارک ساید معرفی نمود که یک گروه هکری مستقر در اروپای شرقی است و کلونیال ظاهرا پنج میلیون دلار باج به این گروه پرداخت کرد.

دارک سایر مدل کسب وکار باج افزار بعنوان یک سرویس را اداره می کند. این هکرها تحت مدل مذکور به ساخت و فروش ابزارهای باج افزار به خلافکاران سایبری دیگر می پردازند که با بهره گیری از این باج افزارها به حمله دست می زنند. باج افزار نوعی کد مخرب است که دسترسی به سیستم کامپیوتر را می بندد. هکرها در قبال دریافت باج، دسترسی به اطلاعات را احیا می کنند.

شرکت تحلیل بلاک چین الیپتیک روز جمعه اعلام نمود که کیف بیتکوین مورد استفاده دارک ساید برای جمع آوری پول باج از قربانیانش را شناسایی کرده است. همان روز پژوهشگران امنیتی اینتل ۴۷۱ اعلام نمودند دارک ساید بعد از قطع دسترسی به سرورهایش و خالی شدن کیف پول رمزارزش تعطیل شده است. این گروه هکری فشار از طرف دولت آمریکا را مسبب این اتفاق خواند.

شرکت الیپتیک روز سه شنبه در یک پست وبلاگ اعلام نمود دارک ساید و زیرمجموعه هایش طی ۹ ماه گذشته از ۴۷ قربانی دستکم ۹۰ میلیون دلار باج در قالب بیتکوین دریافت کرده اند. میانگین پرداخت باج از طرف سازمانها احیانا ۱.۹ میلیون دلار بوده است.

تام رابینسون، هم موسس و دانشمند ارشد الیپتیک اظهار داشت: تا جایی که می دانیم، این تحلیل شامل همه پرداختهایی است که به دارک ساید انجام گرفته است. با این وجود مبادلات بیشتر ممکنست شناسایی نشده باشد و این آمار باید حداقل پرداختی انجام شده در نظر گرفته شوند.

طبق بررسی الیپتیک، کیف بیتکوین دارک ساید قبل از این که موجودی آن هفته گذشته خالی شود، به ارزش ۵.۳ میلیون دلار پول دیجیتالی داشت. گمانه زنی وجود دارد که این پول توسط دولت آمریکا توقیف شده است.

از ۹۰ میلیون دلار، ۱۵.۵ میلیون دلار به طراح دارک ساید و ۷۴.۷ میلیون دلار به زیرمجموعه های آن تعلق گرفته است. عمده این پول به صرافیهای رمزارز ارسال شده و در آنجا به پولهای رایج تبدیل می شوند.

بیت کوین به مورد استفاده قرار گرفتن در فعالیت مجرمانه شهرت پیدا کرده است برای اینکه رمزارز هویت مجرمان را فاش نمی نماید. با این وجود پژوهشگران می توانند منبع ارسال رمزارز را ردگیری کنند.

بر اساس گزارش شبکه سی ان بی سی، کلونیال پایپ لاین تنها یکی از موارد اخیر حمله باج افزاری بوده است. واحد اروپایی شرکت ژاپنی توشیبا هدف حمله هک قرار گرفت و گروه دارک ساید عامل این حمله معرفی گردید. همین طور سیستم بهداشت و درمان ایرلند هم هدف حمله باج افزاری قرار گرفته است. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا فرمانی را امضا کرد که تقویت دفاعهای امنیت سایبری را مد نظر دارد.

منبع:

1400/02/29
12:44:19
0.0 / 5
638
تگهای مطلب: ابزار , دیجیتال , سایبر , سرویس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب