در نامه ارسالی كمیته سَنا به معاونت امور صنایع وزارت صمت مطرح شد

پیشنهاد تعدیل مبلغ و زمان قراردادهای حوزه فاوا

پیشنهاد تعدیل مبلغ و زمان قراردادهای حوزه فاوا به گزارش عصر لینك كمیته سنا پیشنهاد خویش را در مورد «تعدیل مبلغ و زمان قراردادهای حوزه فاوا» طی نامه ای به «معاونت امور صنایع وزارت صنعت معدن و تجارت» ارائه نمود.


به گزارش عصر لینک به نقل از ایسنا، نشست مشترک کمیته سنا و معاونت امور صنایع وزارت صمت با مبحث بررسی نتایج مخرب پاندمی کرونا و جهش ناگهانی نرخ ارز که در بهار سالجاری به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر تولید، واردات و صادرات حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) وارد کرده است، برگزار گردید.
در این نشست با حضور مهدی صادقی نیارکی -معاون امور صنایع وزارت صمت-، مقرر شد پیش نویس پیشنهادی نحوه جبران اثرات افزایش قیمت ارز در قراردادهای ریالی فاقد تعدیل و افزایش مدت زمان انجام تعهدات قراردادی پیمانکاران در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، توسط کمیته سنا به این معاونت عرضه شود.
کمیته سنا بعنوان رگولاتور بخش خصوصی در جهت رسالت خود در خصوص پشتیبانی از نزدیک به ۱۸ هزار عضو متخصص و فعال اقتصادی در حوزه فاوا، هدف از عرضه این پیشنهاد را دفاع از حقوق فعالان، خروج از سردرگمی، رفع اختلافات بوجود آمده و تبدیل تهدیدات به فرصت عنوان می کند.
مفاد پیشنهادات عرضه شده این کمیته به منظور بررسی کارشناسی تعدیل ریالی و زمانی به این شرح است:
تشکیل «کمیته عبور از بحران فناوری اطلاعات و ارتباطات»، متشکل از نمایندگان سنا (سندیکای صنعت مخابرات ایران، سازمان نظام صنفی کامپیوتری کشور و اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی مشاوران و پیمانکاران صنعت مخابرات ایران)، نمایندگان تام الاختیار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت صنعت، معدن و تجارت با هدف بررسی پرونده‏ های ارجاع شده (و در صورت ضرورت نمایندگان سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد و دارایی)
با عنایت به ترکیب ساختاری کمیته، بعد از بررسی و صدور تصمیم نهایی، تصمیمات دریافت شده با ابلاغ رسمی از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت برای کارفرمایان لازم‏ الاجرا می شود.
نحوه محاسبه تعدیل ریالی با استناد به فرمول‏ ها و مدارک درخواست شده در بخشنامه ‏های سازمان برنامه و بودجه کشور همچون بخشنامه شماره ۱۳۵۵۸۵/۹۸ مورخ ۲۰/۰۳/۱۳۹۸ و با در نظر گرفتن نوسانات نرخ ارز در بازه قراردادها باشد.
در مورد مواردی مانند قراردادها، استعلام‏ های خرید، خرید و فروش و به صورت کلی هر داد و ستدی که مشمول بخشنامه فوق ‏الذکر نیست، پیشنهاد کمیته سنا تعدیل بر مبنای قیمت تمام شده کالای مورد معامله و بر مبنای شاخص ‏های شفاف مانند فاکتور رسمی ارز خریداری و حواله شده در سامانه نیما، هزینه ‏های انبارداری، حمل و نقل و پرداخت حقوق و عوارض گمرکی بر مبنای جواز سبز، است.
در صورت احتیاج به تعدیل زمان و یا فسخ به مصلحت قرارداد، با در نظر گرفتن کلیه مستندات عرضه شده توسط پیمانکار و کارفرما تصمیم نهایی اتخاذ شود. بدیهی است در این صورت کارفرما از این بابت ضمانت‏نامه ‏های حسن اجرا را ضبط نکرده و پیمانکار را در فهرست سیاه خود قرار نخواهد داد.
کارفرما و پیمانکار برای تسریع و تسهیل در امور با عنایت به بخشنامه ‏های موجود، درخواست اعمال تعدیل پیمانکار را بررسی و در صورت بروز اختلاف پرونده را به «کمیته عبور از بحران فناوری اطلاعات و ارتباطات» بعنوان مرجع حل اختلاف ارسال ‏کنند.
به قول کمیته سنا، بدیهی است در صورت موافقت با طرح پیشنهادی، اجرایی شدن آن احتیاج به بررسی های کارشناسی و عرضه راهکارهای حقوقی و قانونی مطابق با مفاد پیشبینی شده در قانون را دارد، که بعد از تشکیل کمیته مذکور نسبت به تدوین جزئیات مفاد آن اقدام خواهد شد.
کمیته سنا همینطور در پیش نویس پشنهادی خود آورده است که موارد پیشنهادی ذیل، مشمول تمامی قراردادهایی است که با شرایط زیر منعقد شده باشند:
طرف آن‏ها دستگاه‏ های اجرایی، بانک ‏ها، سازمان ‏ها، شرکت ‏های دولتی و خصوصی هستند که بخشی از سهام آن‏ها وابسته به دولت می باشد.
طرف آن‏ دستگاه‏ هایی هستند که مدیران آن‏ها توسط دولت منصوب شده است.
تاریخ شروع آن‏ها از یکم بهمن ۹۸ بوده و هم اکنون در جریان است.
پیمانکار در انجام تعهدات خود قصوری نداشته است.
به قول این کمیته امید است که این راهکار همراه با حمایت مدیران وزارت صمت چاره ای برای برون‏ رفت سریع از مشکلات باشد و شرایطی عادلانه (برد-برد) برای تامین‏ کنندگان و تولیدکنندگان فراهم آید که مسئولیت تولید و تأمین تجهیزات مورد نیاز توسعه زیرساخت های شبکه فاوای کشور را برعهده دارند.
منبع:

1399/06/07
13:51:33
1761
5.0 / 5
تگهای مطلب: اقتصاد , تولید , حقوق , خدمات
این پست عصر لینک را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب