اصل بر پشتیبانی از تولید داخل تجهیزات آی تی است

اصل بر پشتیبانی از تولید داخل تجهیزات آی تی است به گزارش عصر لینك به قول رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، با عنایت به سیاست كلی نظام، باید از تولید داخل حمایت شود و اما اگر تجهیزاتی تولید داخل نداشته باشد، بر مبنای فرآیندهایی كه تعریف شده وارد می شود.


به گزارش عصر لینک به نقل از ایسنا، تجهیزات شبکه باید طبق قوانین سازمان تنظیم مقررات ارتباطات تایید نمونه شود و این تایید نمونه طبق آئین نامه ای انجام می شود که ۱۳ سال پیش تصویب شده است. بنابراین اعضای کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی کامپیوتری (نصر) درخواست تغییراتی در آئین نامه داشتند. آنها با انتقاد از روند ثبت سفارش واردات کالاهای فناوری اطلاعات، خواهان ایجاد بهبود در این روند شدند.
درحالی که سازمان نظام صنفی اعتقاد دارد رگولاتوری ناخواسته به قاچاق کالا، ورود کالای بی کیفیت، مشکل سرمایه در گردش و عدم پرداخت عوارض گمرکی دامن زده است، در نامه ای به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، خواهان عرضه آمار مربوط به روال تایید نمونه تجهیزات حوزه فناوری اطلاعات در ۱۳ سال قبل شد. البته با گذشت چند ماه از این اظهارات، هنوز آیین نامه تصویب نشده تا مشخص شود آیا مطابق با نظرات صنف و سازمان نصر است و یا همچنان مغایراتی وجود دارد.
در این راستا حسین فلاح جوشقانی - رئیس سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی - با اشاره به مبحث تایید نمونه تجهیزات شبکه به ایسنا اظهار داشت: مبحث تایید نمونه در دستور کار کمیسیون قرار دارد و در نوبت خود مورد بررسی قرار می گیرد. این مورد ذی نفعان زیادی که یک سرش مردم و مصرف کننده ها هستند(مردم عادی تا اپراتورها) و یک سرش تولیدکننده ها(آزمایشگاه ها) و سر دیگر آن هم واردکنندگان این تجهیزات. باید یک پکیج باشد که بتواند حداکثر نظر مردم را تأمین کند و در عین حال که فرایند را تسهیل می کند، نگاهش هم به تولید داخل باشد.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به اینکه در برخی از تجهیزات، تولید داخل نداریم؟ اظهار داشت: طبق فرآیندها و قوانین مملکت، قاعدتا اگر تجهیزاتی تولید داخلی دارد، باید از آنها استفاده گردد. اما اگر تجهیزاتی تولید داخل نداشته باشد، وارد می شود و محدودیتی هم نیست. چونکه نمی توان توسعه مملکت را متوقف کرد، ازاین رو تجهیزات بر مبنای فرآیندهایی که تعریف شده وارد می شود.
فلاح جوشقانی درباره درخواست سازمان نظام صنفی برای دریافت آمار آزمایشگاه ها از سال های گذشته، توضیح داد: این آمار وجود دارد و خودشان هم می دانند. دوستان ما در نظام صنفی نیت خیر دارند و دنبال این هستند که بگویند در این آمار هیچ جنس وارداتی در تایید نمونه رد نشده است. ما هم امیدواریم هر کس در این عرصه کار می کند دنبال کار سالم باشد و تجهیزاتی وارد کند که سالم باشد و تقلبی نباشد.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی افزود: با این حال، نمونه های زیادی داشتیم که برندهای خیلی مشهوری هم آمدند و در آزمایشگاه های ما رد شدند. اعضای نظام صنفی می گویند چون این آمار خیلی پایین است، باید فرایند واردات را ساده نماییم. ما هم به دنبال این هستیم که فرآیندها را ساده نماییم اما اصل بر این است که با عنایت به سیاست کلی نظام، از تولید داخل حمایت شود.
وی در پاسخ به این انتقادات که آزمایشگاه ها تخصص و افراد کافی را ندارند و تعدادشان کم است، اظهار نمود: ما نمی توانیم آزمایشگاه تولید نماییم و باید از آزمایشگاه های موجود در کشور استفاده نماییم. از طرفی به نظر می آید بین این آزمایشگاه ها و نظام صنفی هم اختلافاتی وجود دارد که نیاز نیست ما به این حوزه ها ورود نماییم. اما آزمایشگاه هایی که به این حوزه ها وارد می شوند، تخصص لازم را دارند و ما هم هر آزمایش را به آزمایشگاهی که تخصصش را دارد می فرستیم.1399/03/31
15:08:22
5.0 / 5
2513
تگهای مطلب: اپراتور , تولید , فناوری , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب