هزار كیلومتر در خانه، روایت دیجیتالی میراث فرهنگی

هزار كیلومتر در خانه، روایت دیجیتالی میراث فرهنگی عصر لینك: برنامه 11 هزار كیلومتر روایت فرهنگی جهت بازدید 24 میراث جهانی ایران با همكاری سازمان فناوری اطلاعات ایران و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بوسیله پلت فرم های ارتباطی در دسترس عموم قرار می گیرد.


به گزارش عصر لینك به نقل از ایسنا، مراسم معرفی طرح «۱۱هزار كیلومتر مسیر در خانه؛ سفر به میراث جهانی» بامداد امروز با حضور امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، بمنظور بازدید آنلاین عموم مردم از ۲۴ اثر میراث فرهنگی و مراكز دیدنی كشور در شرایط كرونایی حاضر، در كاخ موزه گلستان انجام شد.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به شرایط حاكم بر كشور و چالشی مشترك به نام كرونا اظهار داشت: چالش های جدید انسان را وادار به ارائه خلاقیت های جدید می كند. در روزهای نوروز برنامه بازدید از ۱۳ موزه را به صورت پایلوت و بخش مستقیم اجرا كردیم و استقبال از این برنامه بیش ازحد تصور ما بود و تصمیم بر آن شد تا این مسیر را ادامه دهیم.
معاون وزیر ارتباطات در ادامه اضافه كرد: برنامه ۱۱ هزار كیلومتر بین دو هفته تاریخی یعنی روز حفاظت از بناها و محوطه های تاریخی و روز موزه ها از اهواز و سایت فرهنگی چغازنبیل شروع می شود و هرروز ۱ ساعت و نیم برنامه به صورت استریم بوسیله پلتفرهای ازتباطی پخش می شود.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به همكاری مشترك بخش خصوص و دولتی اظهار داشت: این طرح نمونه موفقی از همكاری دولت با بخش خصوصی و سمن ها است و در طرح شركت های حوزه گردشگری و فناوری ما را همراهی می كنند و همین طور شركت رایتل بعنوان اپراتور ارتباطی مسیر را پوشش می دهد و شركت تیوا و سایر پلت فرم های به اشتراك گذاری تصویر این برنامه را پشتیبانی می كنند.
ناظمی با تاكید بر همكاریهای شكل گرفته بین دو وزارت خانه اظهار داشت: تشكیل آرشیو دیجیتال میراث فرهنگی و حفظ و نگهداری از آن به صورت توزیع یافته در چند دیتاسنتر مختلف از دیگر اقدامات در دست اجرا است و هم افزایی بین دو مجموعه موجب خلق ایده هایی ازجمله تجهیز ابنیه های تاریخی به فناوریهای جدید و واقعیت مجازی است.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران در خاتمه اضافه كرد: امیدواریم اجرای تور ۱۱هزار كیلومتر در خانه موجب ایجاد روایت دیجیتالی ماندگار و دسترس پذیر برای همگان شود و این امكان را فراهم آورد كه نگاه تاریخی و فرهنگی بیش از گذشته و در سطوح متنوع تری مورداستفاده قرار گیرد.
منبع:

1399/02/04
19:54:14
2896
5.0 / 5
این پست عصر لینک را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب