با تلاش پژوهشگران كره جنوبی ابداع شد

باتری های برچسبی كه قابلیت شارژ كردن دارند

باتری های برچسبی كه قابلیت شارژ كردن دارند عصر لینك: گروهی از پژوهشگران كره جنوبی، فناوری جدیدی شبیه به برچسب ابداع نموده اند كه می توانند جایگزین باتری های لیتیوم- یون در ابزار پوشیدنی باشند.


به گزارش عصر لینك به نقل از ایسنا و به نقل از آمكیو، دكتر "هانا یون" (Hana Yoon)، پژوهشگر "موسسه پژوهش انرژی كره جنوبی" (KIER)، پروفسور "یانگ جین كیم" (Young-Jin Kim)، پژوهشگر حوزه مهندسی مكانیك "موسسه علم و فناوری پیشرفته كره جنوبی" (KAIST) و پروفسور "سئونگ چول كیم" (Seung-Chul Kim)، پژوهشگر حوزه نورشناسی و مهندسی مكاترونیك "دانشگاه ملی پوسان كره جنوبی" (PNU)، با همكاری یكدیگر، "میكرو ابرخازن هایی" (MSCs) ابداع نموده اند كه در آنها از الكترودهای گرافینی استفاده می شود كه نیروی خودرا از لیزر به دست می آورند.
میكرو ابرخازن ها، ابرخازن های فوق العاده باریكی هستند كه به خاطر داشتن دوام و تراكم انرژی بیشتر در مقایسه با باتری های باریك لیتیوم- یون، توجه زیادی را به خود جلب كرده اند.
با افزایش تقاضا برای ابزار پوشیدنی سبكتر و كوچكتری كه عملكرد خوبی دارند، نیاز به تكنولوژیهای جدید برای جمع آوری، ذخیره و مدیریت قدرت نیز افزایش می یابد. ابزار پوشیدنی هم اكنون در بخش های گوناگونی به كار می روند؛ در نتیجه پژوهشگران اهتمام دارند تا ابزار ذخیره انرژی با عملكرد بهتر ابداع كنند.
ابزار پوشیدنی ذخیره انرژی باید بتوانند همراه با تغییر شكل و حركات بدن انسان، شكل خودرا تغییر دهند و برای استفاده، ایمن و بادوام باشند. باتری های معمولی، انعطاف پذیری لازم را ندارند و تراكم انرژی آنها نیز محدود است؛ بنا بر این كاربرد آنها با محدودیت هایی هم راه است. پژوهشگران اهتمام دارند تا ابزار پوشیدنی بسیار كوچكی عرضه كنند كه انعطاف پذیری و دوام بالایی دارند و می توانند انرژی قابل توجهی را نیز ذخیره كنند.
طول عمر میكروباتری های لیتیوم- یون كه كاربرد تجاری گسترده ای دارند، بسیار كوتاه است و ایمنی لازم را نیز ندارند. میكرو ابرخازن ها بعنوان نسل آینده ابزار ذخیره انرژی كه می توانند جایگزین باتری های باریك لیتیوم- یون باشند، توجه زیادی را به خود معطوف داشته اند. از طرف دیگر ابرخازن ها، ابزاری نیمه دائمی جهت استفاده به شمار می روند و مزایای خیلی از جمله تراكم بالای انرژی، ثبات، كارآیی و شارژ سریع را به همراه دارند.
این گروه پژوهشی موفق شدند میكرو ابرخازن هایی ابداع كنند كه ساختاری انعطاف پذیر دارند و می توانند با كمك لیزرهای پالسی فوق كوتاه، به هر قسمتی از سطح اشیای مورد نظر متصل شوند.
لیزرهای پالسی فوق كوتاه می توانند تراكم بالایی از انرژی را تولید كنند. پژوهشگران توانستند پر كردن كامپوزیت های منسجم پلیمری در گرافین، میكرو ابرخازن هایی مانند برچسب بسازند كه عملكرد و ثبات آنها بسیار عالی است. آنها با این كار توانستند ابزار ذخیره انرژی انعطاف پذیری عرضه كنند كه به برچسب شباهت دارد و تراكم انرژی آن نیز مانند باتری های باریك لیتیوم- یون است.
دكتر یون، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: میكرو ابرخازن های برچسب مانند ما، به آسانی به ابزار پوشیدنی متصل می شوند و با محیط زیست نیز سازگار هستند. ما امیدواریم كه این میكرو ابرخازن ها بتوانند خیلی از موانع فناوری های ذخیره انرژی را كه مبتنی بر لیتیوم هستند، برطرف كنند.
این پژوهش در مجله "Chemical Engineering Journal" به چاپ رسید.
منبع:

1399/01/27
14:54:52
5.0 / 5
2882
تگهای مطلب: ابزار , تكنولوژی , تولید , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب