رمزارزها ابزاری برای دور زدن تحریم هستند

رمزارزها ابزاری برای دور زدن تحریم هستند معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه ایران از دو و نیم میلیون تا هشت میلیون کاربر در زمینه رمزارز دارد، اظهار داشت: شاید نگاه مردم، حفظ یا ایجاد تبادل سبد دارایی ها باشد؛ اما همین طور می توان از این ابزار برای دور زدن تحریم ها استفاده نمود.


به گزارش عصر لینک به نقل از ایسنا، اولین اجلاس جهانی انجمن های رمزارز دنیا و فعالان حوزه بلاک چین با عنوان «تکنوبلاک» با حضور فعالان ایرانی و نمایندگان مختلفی از کشورهای روسیه و ترکیه، امروز در مرکز همایش های بین المللی صداوسیما انجام شد.
رضا باقری اصل، معاون امور دولت، مجلس و استانهای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در کنفرانس تکنوبلاک بیان کرد: از سال ۲۰۰۸ که نخستین وایت پییر سیستم یعنی بیتکوین شکل گرفت، پنج سال طول کشید تا مفهوم بلاک چین وارد سیستم های حقوقی کشورها شود. نمود این دغدغه تا به امروز ادامه دارد. اگر کمی به عقب برگردیم، در نوامبر ۲۰۲۱، شاهد اوج قیمت بیتکوین تا ۶۸ هزار دلار بودیم و در سه ماه ارزش آن نصف شد و امروز به یک سوم رسیده است. این مساله یک دغدغه و انتظار مردم برای حفظ سرمایه را نشان داده است. اعتمادی که مردم در آن عرصه داشتند، رشد بی نظیر در آن عرصه را به دنبال داشته است.
وی با اشاره به اینکه ایران از دو و نیم میلیون تا هشت میلیون کاربر در زمینه رمزارز دارد، اظهار داشت: البته شاید نگاه مردم، حفظ یا ایجاد تبادل سبد دارایی های رمزارزی باشد؛ اما همین طور می توان از این ابزار برای دور زدن تحریم ها استفاده کرد، اما در کنار این مزیت ها، بیم هایی نیز وجود دارد. بدین سبب در کنار منافع باید نگاهی به مضرات داشت، برای اینکه بدون کنترل مضرات، امکان رشد، با مشکل مواجه خواهد شد.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: اما یک مساله در مورد این صنعت وجود دارد و آن مصرف انرژی است. در کشور ما ماینینگ قانونی ۲۰۰ و در زمینه غیرقانونی تا ۲۰۰۰ مگاوات هم برای صنعت استخراج، مصرف می شود و این فناوری اقبال عمومی دارد. بنابراین در این حوزه مقرراتی داشتیم. سال قبل یک کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال تشکیل شد و به لطف وزیر اقتصاد و نیرو در دوره گذشته، مصوبه ای به تصویب کمیسیون رسید که امیدواریم تصویب شود. البته مایننیگ جنبه کوچکی از چیزی است که از این تکنولوژی انتظار داریم.
باقری اصل اظهار نمود: به نظر می آید باید این مساله را با حساسیت ویژه ای دیده و در کنار آن از منفعتی که این فناوری ایجاد می کند، استفاده نماییم. این فناوری منفعت عمومی دارد و بیشتر بازیگران آن جمعیت جوان هستند. همین طور در صورتیکه در دنیا بین کریپتو و بازار بورس همبستگی وجود دارد، در دو سال گذشته، باتوجه به مسائل بورس در ایران، گرایش به حوزه افزوده شد و به علت تغییر جهت بازار، رمزارزها در کشور نقش ویژه ای داشتند.
وی با اشاره به اینکه همین طور کاهش ارزش دارایی ها در حرکت به استفاده از رمزارزها موثر است، اظهار داشت: در کشور ما بسیاری از این تکنولوژی استفاده می نمایند. از طرفی فناوری باید در خدمت مقابله با کلاهبرداری ها باشد، مقررات گذاری ما باید هم خطرات و هم منافع را پوشش دهد و بین آنها تعادلی بوجود آورد. همین طور گرایش دولت به تسهیل امور است، مشارکت خوبی در زمینه اصناف انجام شده است و موضوع دارایی های دیجیتال موضوع جدیدی است که درحال پیگیری آن هستیم. این نخستین بار نیست که در دنیا اعتماد به فناوری از دست رفته است و اگر ما نتوانیم دغدغه های مردمی که می خواهند به فناوری اعتماد کنند را پاسخ دهیم، فناوری ارزش خودرا از دست خواهد داد.
گذار به اقتصاد دیجیتال، فرصتی پیش روی صنعت کشور
در این مراسم همین طور سیروس وطنخواه -رییس مرکز همکاریهای تحول و پیشرفت ریاست جمهوری- اظهار نمود: امروزه نوآوری های فناورانه از جنبه های کلیدی صنایع هستند. این جنبه سبب رقابت پذیری بین جوامع شده است. نوآوری های فناورانه نیازمند بستر لازم است، بستری که امروزه به اقتصاد دیجیتال معروف شده است. در اهمیت اقتصاد دیجیتال در کشورها آمارهای مختلفی وجود دارد و فناوری های دیجیتال مفاهیم اولیه اقتصاد را هم متحول می کند.
وی با اشاره به اینکه در سال ۲۰۰۹ و وقتی اولین بار رمزارزها وارد جهان شد، اینترنت برای اولین بار جهت انتقال ارزش وارد کار شد، اظهار داشت: تاثیرات این فناوری و کاربرد آن بر اقتصاد کشورها قابل توجه است و حاکمیت ها باید تصمیمات مهمی در اینباره اتخاذ کنند. این موضوعات سبب می شود تهیه سیاست های نقش مالی پرمخاطره باشد. به همین خاطر سیاستگذاران و ناظران جهان در تلاشند تا تعادلی بین فین تک و ابزارهای مالی ایجاد کنند.
رئیس شورای سیاستگذاری همایش تکنوبلاک توضیح داد: گذار اقتصاد دیجیتال کشورها را قادر می کند صنعت را بهبود بخشند و با صرفه جویی در زمان شرایط خود راه به راندمان بهتری برسانند. مصرف کنندگان بوسیله دسترسی به خدمات بهتر و هزینه کمتر، از شرایط بهتری بهره مند شده و بنابراین اقتصاد دیجیتال امر مهمی در کشورها به حساب می آید.
وطنخواه تصریح کرد: اقدامات انجام شده برای برگزاری کنفرانس امروز اقدامات گسترده ای بوده است. جلسات مختلفی بین نهادهای دولتی کشورهای شرکت کننده در کنفرانس شرکت گرفت. جلسات مختلفی بین انجمن های رمزارز ایران، روسیه و ترکیه انجام شد. محورهای کاری این کنفرانس انتقال تجربه درباب بهره برداری از فرصت ها و رفع چالش های پیش روی بلاک چین است.1401/05/15
10:05:33
0.0 / 5
186
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
asrelink.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عصر لینك محفوظ است

عصر لینك

معرفی وبسایتهای خوب